18 Ocak 2016

ARKOPHARMA ÜRÜNLERİ ECZANELERE YENİ PAZARLAR OLUŞTURUYOR

arkopharma2

Pharmafit Genel Müdürü Haluk Doğan ve Marka Pazarlama Müdürü Figen Aksoy ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Pharmafit ne zaman kuruldu? Hangi faaliyetlerde bulunuyor?

Pharmafit, 2012 yılında eczane ürünleri alanında faaliyet göstermek üzere kurulmuştur. 2 yıl süresince faaliyetlerini sürdüren Pharmafit, 2014 yılı itibariyle FG Digital Technologies Group şirketleri bünyesine girerek limited şirket olmuştur. Misyonumuz dünyanın, alanında lider inovatif ve güvenilir eczane ürünlerini Türkiye’de tanıtmak ve eczanelere yeni pazarlar oluştururken, eğitim faaliyetlerinde bulunmak, dürüst ve erdemli satıcı kimliği oluşturmaktır.

Hangi firmaların distribütörlüğünü yapıyorsunuz?

Kozmetik&Dermokozmetik Ürünleri Mutter-Skinamin (Almanya), Food Suplement &Dermokozmetik ürünü Arkopharma (Fransa) ve Blood Glucose Monitoring Systems Diacheck Grand-Med (Taiwan) ürünlerinin Türkiye distribütörlüklerini yapmaktayız.

Fitoterapi ve gıda takviyeleri alanında Avrupa Lideri olan Fransız kökenli Arkopharma ürünleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Arkopharma laboratuvarları 1980 yılında Fransa’da kurulmuş olup 35 yılı aşkın süredir uzmanlığını insanların sağlıklı kalabilmeleri ve kaliteli bir yaşam sürdürebilmeleri konusunda yoğunlaştırmış bir markadır. Tüketiciye bu alanda araştırmaya dayalı, inovatif, en yüksek kalitede ve en doğal önleyici ve tedaviyi destekleyici sağlık ürünleri sunmayı hedeflemektedir. Arkopharma fitoterapi ve doğal taviyeler konusunda uzman ilaç firması statüsündedir. Dünyada 65’i aşkın ülkede faaliyet gösteren Arkopharma: Fitoterapi ve besin takviyeleri alanında Avrupa’da liderdir. Arkopharma Laboratuvarları, 1997 yılında ilk %100 bitki kökenli kapsülleri geliştirerek fitotearpi alanında liderliğini bir kez daha kanıtlamıştır Arkopharma ürünlerinde %100 bitkisel kaynaklı bir madde olan selüloz kullanılmaktadır. Arkophama ürünlerinde jelatin v.b maddeler kullanılmaz Böylelikle jelatinin yarattığı potansiyel risklerde tamamen uzak kalmak mümkün olmaktadır. Arkopharma ürünleri Arkopharma’ya patentli “kriyobroyaj” metodu ile %100 bitkisel üretim yöntemi ile toksik kalıntı içermeye maksimum yararlanım sağlayan %100 bitkisel ürünler elde edilmektedir. Arkopharma, Sağlık Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı onaylı ürünleriyle besin takviyeleri alanında bir ilke imza atmıştır. Güvenilirliliği ve standardizasyonu garanti altına alınmış yüksek kalitedeki ürünler, ödün vermeksizin yapılan üretim kontrolleri ile piyasaya sunulmaktadır. Arkopharma ürünleri doğa dostu ürünlerdir. Arkopharma ürünleri sadece Eczanelerde satılmaktadır.

Çocuklara yönelik ürünleriniz neler?

Arkopharma’nın çocuklara yönelik Arkoroyal Junior serisi bulunmaktadır. Arı sütü içeren bu serisi çocukların bağışıklığını destekleyici sağlıklı büyüme ve gelişimi için gerekli çok önemli bir ürün grubumuzdur.

Arkopharma Laboratuvarları hakkında neler söylersiniz?

Arkopharma laboratuvarları her yıl net gelirinin % 3’ünü araştırma ve geliştirmeye ayırmaktadır. 1853 kayıtlı ilaç ruhsatı bulunmaktadır. Araştırma ve geliştirme bölümünde alanında uzman 100 bilim adamı çalışmaktadır. Arkopharma kapsüllerinin üretiminde, Arkopharma laboratuvarları tarafında geliştirilen patentli özel üretim teknoloji “kriyobroyaj” kullanılmaktadır. Kriyobroyaj, ince ve homojen bir toz elde etmek amacıyla-196 C de sıvı azot altında, soğukta ezilen kuru bitkinin öğütülmesi işlemidir. Sıradan öğütme işlemi sırasında, oksijen ile temas veya yüksek ısıya maruz kalma durumunda bitkide bulunan vitamin, enzim, esansiyel yağ gibi pek çok hassas maddenin bozulması söz konusudur. Kriyobroyaj tekniği sayesinde ise aktif bileşenlerin oksijen temasına ya da ısıya bağlı bozulması engellenir. Kriyobroyaj tekniği ile elde edilen tozun granül boyutu ve etken maddelerin biyoyararlanımı (üründen elde edile biyolojik fayda) optimize edilir. Kriyobroyaj tekniğinde, ekstraksiyon gibi yöntemlerin tersine solvent (çözücü) kullanılmadığı içi üründe kimyasal bir kalıntı açığa çıkmaz, kapsüller içinde yabacı madde bulunmaz ve bu sayede %100 bitkisel ürün elde edilir. Bu yöntemle bitki tozunun kullanılması tüm aktif bileşenlerin sinerjik etki meydana getirmesi ve optimum etki göstermesini sağlanır. Tüketicinin güvenliği için ISO 22000 kalite standartları ve GMP uygulamaları Arkopharma laboratuvarları yüksek kalite standartlarına sahiptir. Güvenilirliliği ve standardizasyonu garanti altına alınmış yüksek kalitedeki ürünler, ödün vermeksizin yapılan üretim kontrolleri ile piyasaya sunmaktadır. Arkopharma laboratuvarları ISO 22000 standardı ile tüketiciye kaliteli ürünler sunacağını garanti eder. ISO 22000 kalite standardı gıda güvenliğini sağlamaya yönelik denetimlerin yürütülmesini sağlayan, uluslararası alanda kabul gören bir standarttır. Arkopharma laboratuvarları ilaç laboratuvarıdır. Bu nedenle CMP (Certificate of Good mNufacturing Practices -İyi üretim uygulamaları Sertifikası ve üretim iznini sağlayan AFSSAPS (French Agency for The Sanitary Security for Heaith Products – Fransız Sağlık Ürünleri Güvenliği Ajansı) tarafından düzenli olarak kontrol edilmektedir.

Ürünlerinizin yüzde 100 bitkisel olması bir ayrıcalık katıyor sanırım ürünlerinize?

Arkopharma ürünlerinde, kapsülde geleneksel olarak kullanılan hayvan kaynaklı bir protein olan jelatin yerine %100 bitkisel kaynaklı bir madde olan selüloz kullanılmaktadır. Böylece jelatinin meydana getirdiği potansiyel risklerden tamamen uzak kalmak mümkün olmaktadır. Arkopharma 1997 yılında ilk % 100 bitki kökenli kapsülleri geliştirerek alanında bir ilke imza atmış ve fitoterapi alanındaki liderliğini birkez daha kanıtlamıştır.

Fitoterapi Akademi projeniz ile ilgili de biraz bilgi verebilir misiniz?

Arkopharma Akademi olarak olarak amacımız eczacının sağlık alanında önemli sağlık danışmanı rölü üstlendiği günümüzde gerek eczacılarımızı, gerek eczane teknik personelini, hekimlerimizi ve tüketiciyi Fitoterapi alanında sistematik olarak eğitim ve seminerler düzenlemektir. Düzenleyeceğimiz bu eğitim ve seminerlerle eczacı ve diğer sağlık çalışanlarının mesleki gelişimine ve insan, toplum sağlığına katkıda bulunabilmektir. Bu alandaki en doğru ve güncel bilgiye ulaşımasının sağlanmasıdır. Amacımız bu alana da insan sağlığına ve bu alanla meslek alanlarında kalıcı değerler oluşturabilmektir.

Eczacıların ürünlerinize ilgisi nasıl?

Eczacıların ürünlerimize olan ilgisi son derece fazladır. Her geçen gün ilaç kâr marjının düştüğü ülkemizde OTC özellikle eczacılar tarafında daha da önem arz etmektedir. Bu alanın gittikçe önem kazanması, Arkopharma markasına olan güven ve dünya genelinde 65’in üzerinde ülkede pazarlanan global bir marka olması ve marka bilinirliliğinin yüksek olması eczacının ürünlerimize olan ilgisini artırmaktadır.

Piyasaya sunacağınız yeni ürünleriniz var mı?

Halihazırda piyasaya verdiğimiz 18 adet ürünümüz bulunmaktadır. 2016 yılında 40 adet ürüne çıkmayı hedeflemekteyiz. Arkopharma her zaman inovasyon konusunda Fitoterapi alanında önder bir firmadır. 2016 yılında ARKOFLUIDS sıvı formda ürünlerini de ilk defa bu alanda piyasaya sunarak bir ilke imza atmış olacaktır.

Gıda takviyesi ürünleri pazarının geleceğinden biraz bahseder misiniz? Türkiye’deki pazarın büyüklüğü ne kadar?

Dünya ilaç pazarının yaklaşık yüzde 15’i OTC ürünlerini kapsamakta. Dünyada 100 milyar doları yakalayan bir pazara sahip olan OTC, Türkiye’de büyüme eğilimindeki 3. Pazar konumunda. OTC pazarının Türkiye’deki Pazar payı 5 yıl sonra 10 milyar doları bulabilir. Türkiye ilaç pazarı içerisinde OTC ürünlerin payı her geçen gün artmakta. Eczanelerin cirolarında da OTC ürünlerin payı artış gösteriyor. Dünyada sağlık harcamaları kişi başına 500 euronun üzerindeyken iken bizde 100 euro civarında. Daha gidilecek çok yol var, pazar büyüyor ve potansiyel çok yüksek. Hızla büyüyen OTC  Türkiye pazarından daha büyük pay almayı hedefliyoruz. Her yıl 1.4 Milyar kapsül üretimi Arkopharma olarak yapılarak dünya geneline dağılıyor.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It