10 Temmuz 2019

Avrasya Doğal Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Kongresi Ankara’da düzenlenecek

ılkay erdogan orhan

Avrasya Doğal Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Kongresi 2-6 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenecek. Gazi Üniversitesi ev sahipliğinde, Rektör Prof. Dr. İbrahim Uslan’ın onursal başkanlığında düzenlenecek kongre kapsamında ayrıca Apiterapi Derneği Öncülüğünde Uluslararası ‘Apiterapi’ 2019 ve Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öncülüğünde ‘Herkes İçin Spor’2019 etkinlikleri de gerçekleştirilecek.

 

 

Kongre Başkanı ve Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlkay Erdoğan Orhan yaptığı açıklamada; “Sağlıklı yaşam, spor ve doğru beslenme yaşayan tüm canlıların en doğal hakkı ve temel ihtiyacı olup, insan yaşamının sürdürülmesi ve yaşam kalitesinin korunmasında özel bir öneme sahiptir. Tüm bu gelişmeler gıda üretim sistemlerinin sosyal açıdan yaşanabilir, ekonomik açıdan karlı ve verimli, insan sağlığını koruyan, diğer tüm canlıların sağlık ve refahını gözeten bir uygulama haline getirilmesini vazgeçilmez kılmıştır. Nitekim artan endüstrileşme ve modern tarımın kontrolsüz uygulanması ile birlikte gündeme gelen yoğun kimyasal kullanımı, toprak kirliliği, genetik yapısı ile oynanmış tohumlar, hormon kullanımı ve benzeri doğal üretimden uzaklaştıran yöntemler sağlıklı üretimi giderek zorlaştırmakta, ürün kalitesi ve besleyici değeri önemli riskler altında bulunmaktadır. Diğer taraftan, uygun olmayan yöntemlerle hazırlanan merdiven altı uygulamalarla işlenmiş gıdaların tüketimi başta kalp hastalıkları ve kanser riski olmak üzere birçok hastalığın temelini oluşturabilmektedir” dedi.

 

Gıda güvenliğinin; tüm dünyada ve Türkiye’de çok önemsenen ve süreklilik arz eden bir olgu olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Orhan, “Ülkemiz neslinin sağlıklı olarak yetişmesi ve güvenli gıda ile doğru beslenmesi, hem sağlık hem de ekonomik kayıpların önlenmesi için çok gereklidir. Bu gelişmelerin bir sonucu olarak son zamanlarda tüm dünyada organik ve iyi tarım uygulamaları, yöresel ve doğal ürünler, bitkisel gıda takviyeleri, doğal kozmetikler ve diğer doğal sağlık ürünleri oldukça popüler hale gelmiştir. Ancak bu konuda görsel ve yazılı-sosyal medyada hemen her gün farklı görüşler sunulmaktadır. Oysa yapılacak her yanlış uygulama hem bireylerin sağlığını ve refahını olumsuz yönde etkileyecek, hem de ilave sosyal ve ekonomik yük getirecektir. Bu nedenle, tarladan-sofraya, üreticiden-tüketiciye kadar uzanan geniş bir halkanın bilimsel temelli olarak doğru bilinçlenmesi son derece önemlidir. Toplum sağlığını koruyan, geliştiren, bedensel ve ruhsal birçok hastalığı önleyen doğru beslenme, sağlıklı yaşam ve spor alışkanlıkları ancak toplum bilincinin artırılması ile mümkün olacaktır” diye konuştu.

 

Prof. Dr. İlkay Erdoğan Orhan sözlerini şöyle tamamladı: “Kongre ile ilgili başvuru ve diğer bilgilere www.natural2019.com adresinden ulaşılabilir. Ulusal ve uluslararası güçlü işbirliklerinin devamlılığı açısından da önemli bir fırsat olarak görülen bu önemli etkinliklere katılımlarınızı bekliyor, katkıda bulunan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz. Sağlıklı nesil, sağlıklı gelecek dileklerimizle…”

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It