30 Ocak 2020

DEVİR ECZANEM, ECZACILARA MİNİMUM RİSK MAXİMUM GETİRİ SUNUYOR…

fıkret caner kemal 1

Phusion Eğitim Danışmanlık Yönetici Ortakları Fikret Küçükkoyuncu, Caner Aktaş ve Kemal Değirmenci ile “Devir Eczanem” hizmetleri üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Devir Eczanem Nedir?

Devir Eczanem, Eczane kanalındaki yaygın olan eczane devir süreçlerinin daha kurumsal ve profesyonel bir biçimde yönetmeyi amaçlayan ve Phusion Danışmanlık tarafından kurulan yeni bir girişimdir.

Devir Eczanem, eczanelerin devir süreçleri nasıl yönetiyor?

Bizim bunun için kurduğumuz “devireczanem.com” adlı bir platformumuz var. Buraya devir etmek isteyen ve almak isteyen eczanelerimiz girerek birer talep formu oluşturuyorlar. Eğer bu bir devreden eczane ise eczanesi ile ilgili aylık ortalama ciro, eczane tipi, bölgesi metrekaresi gibi en temel bazı bilgileri bu talep formunda belirtiyorlar. Aynı şekilde devralmayı planlayan eczaneler de, ne tip eczane düşündüğünü aynı temel bilgiler çerçevesinde doldurup taleplerini bize iletmiş oluyorlar. Sonra bu eczaneler ile telefonda ve/veya yüzyüze görüşerek daha detaylı beklentilerini almaya başlıyoruz ve devir bedeli ve bütçesi ile ilgili konulara giriyoruz. Sonra elimizdeki portföye göre beklentilerine uygun seçenekleri listeleyip ona en uygun olan alternatifleri belirleyip eczane ismi belirtmeden kendileri ile paylaşıyoruz. Bu süreçte doğru bir eşleşme noktasına gelindiyse iki tarafı bir araya getirerek süreci daha somut bir hale getirip bir anlaşma noktası arıyoruz ve süreci sonlandırıyoruz. Öte yandan anlaşma sağlandığı takdirde, devir alan eczanenin o eczaneyi nasıl yerleştirmesi gerektiği ile ilgili de bir danışmanlık veriyoruz ki bu zaten Phusion Danışmanlık’ın yüzlerce eczanede başarı modelini oluşturan kısımdır. Bu sayede devralan eczanenin minimum risk maximum getiri sağlayacak şekilde eczanesini açmasına yardımcı oluyoruz.

Şuanda mevcutta sektörde eczane devir süreçleri nasıl ilerliyordu ve nelerin eksik olduğunu düşünüyorsunuz?

Aslında bu devir süreci çok eskilere dayanan bir maziye sahip. Ancak son yıllarda devletin çıkardığı yasalara bağlı olarak eczane açmak eskiye göre zorlaştırıldı. Yeni mezun sayısının da giderek artmasına bağlı olarak bu süreç çok daha değerli hale geldi. Öte yandan mevcut düzende bu süreç çok daha ilişkiye ve networke dayalı şekilde ilerlemekte. Devir bedellerinin hesaplanmasının rasyonel bir temele oturmadığı bir durum sözkonusu. Neticede devir bedeli, yatırımın geri dönüşü dediğimiz bir hesaplamanın sonucu ve burada kritik bazı kriterler var, brüt ve net kârlılık, eczanenin gelişim potansiyeli gibi. Ve tabi ki ana unsur olan ciro ve bunun kırılımları. Mevcut düzende rakamlara oran erişim ve devir bedelini etkileyen kriterlerin analitik bir biçimde hesaplandığı bir platformun olmadığını görüyoruz. Yine yayınlanan ilanlarda da tatmin edici içeriklere pek rastlayamıyoruz bu da eczanelerin bu süreçte nokta atışı yapmasının önünde bir engel oluşturuyor. Son olarak datalara olan güvensizlikte büyük bir sıkıntı. Depolardan bazı bilgilerin çok da doğru olmayacak şekilde alındığını biliyoruz ama bayilik markaları ile çalışan bir eczane için ciddi sapmalar oluşturabiliyor. Amacımız tüm eczanelerin kullandığı güvenli platform yaratarak, hem yeterli sayıda devir alan, devir eden sayısına ulaşıp hem de eksik olan tüm bu süreçlerin geliştirildiği bir iş modeli ortaya koyabilmek ve sektöre iyi bir hizmet sunmak.

Eczane devirlerinde devir bedeli nasıl hesaplanıyor?

Bu bizim üzerinden en çok çalıştığımız konuların başında geliyor. Neticede bu girişim Phusion Danışmanlık olarak bizim tarafımızda kuruldu ve bizler danışmanlar olarak eczanelerin tüm datalarını gelir gider tablolarına hâkim olan bir iş yürütüyoruz. Bu bize hangi tip eczanenin nasıl bir kârlılık seviyesine sahip olacağına dair bazı bilgiler sunmuş durumda ve biz buna göre bir hesaplama tablosu hazırladık. Kriterleri girdiğinizde eczanenin devir bedeli ortaya çıkıyor. Peki nedir bu kriterler;

  • Eczane toplam cirosu
  • İlaç-ilaç dışı iş payı
  • Reçete-Perakende iş payı
  • 4.5.kademe ilaç iş payı
  • Eleman sayısı (müşteri trafiğine göre)
  • Kira bedeli

Öte yandan, bu objektif ve sayısal kriterlerin yanından bir de devir bedelini etkileyen bazı etkenler de var;

  • Eczanenin bulunduğu bölgenin gelişim potansiyeli
  • Eczanenin kendi gelişim potansiyeli
  • Eczanenin benzersizlik indeksi
  • Bölgede eczane açılıp açılamaması

Sektörde, Devir Eczanem’i farklı kılan özellikleriniz nelerdir?

Biz şuanda Phusion Danışmanlık şirketi olarak 14 ayrı İl’e 100 civarı eczane ile aktif çalışan bir şirketiz ve şuana kadar 300’e yakın eczane ile çalıştık. Bu bize eczane “know how”ı olarak çok farklı bir boyuta taşıyor. Biz aslında eczanenin arka tarafındaki tüm kârlılık, gelir gider gibi konulara detaylı bir şekilde hakimiz. Ayrıca eczanenin nasıl bir potansiyel barındırdığı ve ciro olarak nereleri görebileceğini tahmin edebiliyoruz. Öte yandan bu girişimi başlatmadan önce de birçok eczanemizin talebi ile hangi eczaneleri devralmaları, ne kadar teklif etmeleri, ya da tam tersi olacak şekilde, eczanenin devir edilirse ne kadar talep edilmesi gerektiği gibi birçok konuda danışmanlık verdik. Ancak bunun çok daha büyük bir ihtiyaç olduğunu gördüğümüz için ayrı bir odaklanma ile bunu genişletmeye karar verdik. Devir eczanem; sektörde bu konuda eksikliğini gördüğümüz profesyonel, analitik ve stratejik bakış açısını ortaya koyuyor. Kendi data yazılımımız sayesinde eczanenin kriterlerde bahsettiğimiz bütün datasını ve daha da detayının kolay ve hızlı bir şekilde görebiliyor ve datayı yorumlayabiliyoruz. Bu sayede daha güvenilir ve daha şeffaf bir süreç yürütebiliyoruz. Biz danışmanlık sürecinin yanında birçok platformda da binlerce eczaneye eğitimler veren de bir kurumuz. Bu sayede birçok eczane ile temasımız söz konusu oluyor, bu da bizi bir kesişim noktası haline getiriyor. Öte yandan, bu işi sadece bir tanışıklık ve network işinden çıkarak bir web platform oluşturuyoruz ve bunun eczacılara tanıtımını yapmak için pazarlama faaliyetleri yürütüyoruz. Bu da hem devreden hem de devralan için çok daha fazla alternatifi görebilmek anlamını taşıyor. Hedefimiz, tüm eczanelerin devir dendiğinde akla gelen ilk markası olmak ve oldukça geniş bir seçenek havuzunu eczanelerimize sunabilmek.

Devir süreçleri ile ilgilenen eczanelerimiz size nasıl ulaşabilirler?

Eczanelerimiz “devireczanem.com” adresini ziyaret ederek, oradaki formları doldurabilirler ve iletişim bilgilerini bırakırlarsa onları en kısa sürede arayıp temasa geçiyoruz.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It