5 Haziran 2018

Diş minesi aşınmasına karşı Sensodyne Promine

1528100979_Ankara

 

Ağız bakım kategorisi lider markalarından Sensodyne; asit erozyonu konusunda farkındalık yaratmak, diş minesi aşınmasının belirtileri ile teşhisine dikkat çekmek ve Promine’yi daha yakından anlatmak üzere üç farklı ilde, diş hekimlerine özel bir dizi lansman toplantısı düzenledi. Diş minesinin yapısı ve bu yapıyı koruma yollarına dair önemli bilgilerin paylaşıldığı toplantılara yaklaşık 1200 diş hekimi katıldı.

Sensodyne, diş minesini korumaya yönelik Promine serisi ile ağız ve diş sağlığını desteklemeye devam ediyor. Bu kapsamda İstanbul, İzmir ve Ankara’da diş hekimlerini bir araya getirerek, asit erozyonunun diş minesine verdiği zararları ve alınması gereken önlemleri masaya yatırdı. Yaklaşık 1200 diş hekiminin katıldığı toplantılara; GSK Türkiye Tüketici Sağlığı Genel Müdürü Sevgin İşlekel ev sahipliği yaptı. Altınbaş Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakkı Sunay’ın diş minesi, mineyi aşındıran etmenler ve minenin altındaki sarı katmana dair değerli bilgiler paylaştığı toplantılarda; ünlü heykeltıraş Malik Bulut da diş hekimliğiyle heykeltıraşlığın benzer taraflarını anlatarak lansmana özel oluşturduğu diş heykelinin hikayesini paylaştı. Mermerden hazırlanan diş heykeli, hekimler tarafından büyük beğeni topladı.

“Dişin doğal beyazlığının korunması için diş minesinin sağlıklı olması şart”

Prof. Dr. Hakkı Sunay, gün içinde tükettiğimiz besinlerdeki asidin diş minesinde erozyona yol açtığı ve bu erozyonun minenin üzerindeki beyaz katmana zarar verdiğine dikkat çekerek, “Diş minesi dişlerimize beyaz görünümünü veren dış tabakasıdır. Son derece dayanıklı ve sert bir yapısı olsa da besinlerdeki asitler bu tabakayı zayıflatabilir. Zayıflayan diş minesi zamanla altındaki sarı katmanı açığa çıkaracak şekilde kademeli olarak incelir ve bu da dişlerin doğal beyazlığını kaybetmesine neden olur” dedi.

Diş minesine en çok zarar veren besinlerin şekerlemeler, gazlı içecekler ve turunçgiller olduğunu belirten Prof. Dr. Hakkı Sunay şu bilgileri verdi: “Diş minesini korumak için hangi gıdaların zararlı olduğunu bilmek çok önemli. Örneğin portakal suyu son derece faydalı bir içecek olmakla birlikte diş minesini en çok yıpratan besinlerin başında geliyor. Bu nedenle bu besinleri tüketirken ağızda uzun süre tutmamak ve kısa bir süre bekledikten sonra diş minesini koruyucu bir diş macunuyla fırçalamak çok önemli.”

Sunum sonrasında tüm katılımcılara portakal suyu ikram edilerek zayıflayan diş minesinin olumsuz etkilerine dikkat çekildi.

 

“Sensodyne Promine diş minesini güçlendirerek aşınmalardan korur”

Sensodyne Marka Müdürü Bengi Sevik, “Promine ve Kanıt Bazlı Etkinlik” konulu sunumu kapsamında fazla asit tüketimi sonucu aşınma riski taşıyan diş minesinin ekstra korunmaya ihtiyacı olduğunun belirterek; “Sensodyne Promine serisi, diş minesini aşınmaya karşı korumaya yardımcı olmak üzere özel olarak geliştirildi. Promine optimize edilmiş formülü ve günde iki kez fırçalama ile diş minesini koruyarak, mineyi güçlendirmeye yardımcı olur” dedi.

“Diş hekimliği ve heykeltıraşlık kardeş mesleklerdir”

Toplantıda sergilediği diş heykeli ile diş minesinin diş sağlığındaki önemine dikkat çeken Heykeltıraş Malik Bulut, diş hekimliği ve heykeltıraşlığın prensip olarak benzer yönlerinin olduğunu belirtti. Toplantıda Ağız Bakım Kategori Müdürü Valya Hubeş’in sorularını yanıtlayan Malik Bulut, “Kullanılan malzeme ve yöntem açısından ikisini kardeş meslekler olarak görüyorum. Diş hekimleri mevcut malzemeyi korumaya odaklı çalışırken, heykeltıraşlar da ellerindeki malzemeye zarar vermeden bir form vermeye çalışır. Bu vesileyle, bir kez daha gördüm ki bir heykeltıraş için elindeki mermerin sağlam olması ne kadar önemliyse, bir diş hekiminin diş formunu korunması için dişin dış yüzeyinin sağlam olması da o derece önemli.” dedi.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It