21 Eylül 2016

GELECEĞİN ECZACILARI İÇİN, GELECEĞİN-E HALİ (öğrencilere özel)

hakan can

Ecz. Hakan CAN yazdı…

 

Meslek kariyerimi, 1 yıldır eczane eczacısı olarak geçirdim. Daha öncesinde birçok fuar ve kongreye katılmış, düzenleme kurullarında görev almış biri olarak Geleceğin-E Hali’nin neden geleceğin eczacıları için önemli olduğunu, daha çok öğrenci bakış açısı ile değerlendireceğim.

Eczacılık ve İlaç sektörü için önemli bir organizasyon olan Geleceğin E-Hali’nin ilki 2012 yılında düzenlenmişti. Düzenlendiği yıl eczacılık fakültesi 4 sınıf öğrencisiydim. Ayrıca Türk Eczacıları Birliği Gençlik komisyonunda, merkez heyeti görevim bulunmaktaydı. Olabildiğince mesleki anlamda yapılan tüm programlara katılmaya özen gösterdiğim gibi bu etkinliğe de katılmıştım. O dönem içerisinde yapılan kongre ve fuarlar içerisinde eczane eczacıları tarafından kurulan bir derneğin yaptığı ilk fuardı. Ve mevcut sistem içerisinde eczanelerimizin eksiği olan otc ve dermokozmetik alanında büyük bir açığı kapatmayı amaçlayan, kendine has birçok özelliği barındıran bir fuardı.

Bir fuardan fazlası…

Öğrenciler için yenilikçi yaklaşımla, eczane iç dinamiklerini artıracak birçok toplantı ve uygulama alanlarını görme acısından önemliydi. Aslında bir fuardan fazlasını, güncel teknoloji ile birlikte modern bir eczanenin iç dizaynından, sağlık hizmeti vereceği tüm kullanım alanlarına kadar, örnek teşkil edecek model eczanesini görme imkânını da sunmuştu.

Ülkemizde özellikle ilaç dışı ürünlerin durumu ve geleceği konusunda, eczane iç dinamiklerini etkileyecek, OTC’den, kişisel bakıma, besin desteklerine ve dermakozmetiğe kadar, düzenlenen en önemli fuarlardan biri olarak aklımda kalmıştır. Özellikle öğrencilerin yapılan bu organizasyonu yakından takip etmelerini öneririm.

Öğrenciler kaçırmamalı

Öğrenciler için kaçırılmaması gereken bir etkinlik olma nedenlerini sıralarsak;

 

  • Geleceğin Eczacılığı ile ilgili inovatif uygulamalar konulu bir yarışma düzenleniyor. Böylece öğrencilerin geleceğin eczacılığı ve eczacısı olma üzerine yapacakları projelerini desteklemek amaçlanıyor. Özgünlük, yaratıcılık, kattığı değer, sürdürülebilirliği ve özellikle uygulanabilirliği açısından değerlendirilmesi önemli bir yarışmadır.
  • Geleceğin-E Hali’nde Öğrenciler için ayrılmış bir salonda bulunmaktadır. Fuar düzenleme komisyonu, mesleğin geleceği olan gençlere ‘’Güzelten Gençler’’ diyorlar onlar için 3 gün boyunca özel programlar, oturumlar ve eğitimler düzenleyerek fayda sağlamayı hedefliyorlar.
  • Geleceğin eczacılığı, ilaç, otc, besin takviyeleri ve dermokozmetikleri de içine alan. Sağlık danışmanlığı rolündeki eczacılarımızın eczanelerinde, hasta odaklı ve halk sağlığını önemli düzeyde etkileyecek çalışmaların yapılabilmesi adına eğitici programlar yapılıyor olması
  • Yeni nesil bir yaklaşım ile, hasta odaklı kaliteli sağlık hizmeti sunmak için yapılan, güncel eczane yeniliklerini takip edebilmesi
  • Özellikle kendi eczanelerinde başarılı birçok çalışmayı gerçekleştirmiş olan eczacılarımız ile tanışma fırsatının olması
  • Firma yetkilileri ve firmalarda çalışan eczacılar ile iletişime geçme, bunun paralelinde özellikle ilaç dışı katagoride firmalar ile birlikte birçok başarılı çalışmayı yapan. Örnek eczane uygulamaları deneyimleri olan eczacılar ile iletişim kurma
  • Eş zamanlı olarak farklı salonlarda yapılan eğitimler, katılımcıların bilgi açısından tüm ihtiyaçlarını giderecektir. Fuarın programına baktığımızda eczane mükemmeliyetinden, global bakış açısı ile hasta ve eczacı ilişkisine, başarılı iş hayatı ile Türkiye’nin önde gelen isimlerinin ilham verici konuşmalarına, yenilikçi sağlık ürünlerinden, akılcı ilaç kullanımına kadar birçok konu içermesi.
  • Diğer fuarlardan yine farklı olarak, kendi eczanelerinde OTC ve dermokozmetik çalışmaları ile hastalarına doğru bir strateji ile birçok çalışmayı yapmış ve başarılı sonuçlar eczacılar ile tanışma fırsatı sunması
  • Sağlıkta geleceğin tasarlanmasında, eczacıların rolü ve önemi üzerine yapılan programlar gibi birçok mesleki gelişim ile vizyon katacak programlar katılımcı öğrencilere büyük fayda sağlayacaktır.

Geleceğin-E Halinde görüşmek üzere…

 

 

 

 

 

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It