22 Kasım 2016

Hedef; 2020 yılında TİTCK logolu 100 ruhsatlı ürünün raflarda yer alması

hakkı gursoz makam

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz, Sağlık Bakanlığı’na akredite olarak yetki alan iki üniversitede hastalıkların tedavisi amacıyla bitkilerden faydalanılması ve etkilerini ihtiva eden bilim dalı fitoterapi alanında eğitim verildiğini söyledi. Sağlık Bakanlığı Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Daire Başkanlığı’nın izni ile Ankara’da Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, İstanbul’da ise Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nde 9 aylık “Sertifikalı Fitoterapi Eğitim Programı” verildiğini anlatan Dr. Gürsöz, “Fitoterapi eğitimlerini doktorlar ve diş hekimlerimiz alıyor. Diş hekimlerimiz de reçete yazdıkları için onlar da bu eğitime katılabiliyorlar. Onun dışında kimse, ‘seni şu ürünle tedavi ediyorum’ diyerek, reçete yazamaz kanunen suç işler” dedi.

120 hekim fitoterapi eğitimi aldı

Yıldırım Beyazıt ve Bezmialem Üniversitelerinde 120 hekimin fitoterapi eğitimi aldığını söyleyen Dr. Gürsöz, şöyle devam etti: “Nisan ayında başlayan eğitimler bitmek üzere. Toplamda 120 hekimimiz bu eğitimi bitirdikten sonra elektronik reçete üzerinden hastaya, ‘Sende hafif düzeyde kolesterol yüksekliği tespit ettim. Size kolesterol düşürücü olarak, çörek otu yağı yazabiliyorum’ diyebilecek. Hekimler, bitki karışımları üzerine de eğitim alıyorlar. Örneğin, hasta ‘balgam atamıyorum öksürük oluyor’ dediğinde, hekim bir bitki karışımı da yazabilecek. ‘Ben size şu karışımları tavsiye ediyorum’ diyebilecek. Fitoterapi, 9 aylık bir eğitim sürecini içeriyor. Bunun içerisinde bitkilerin her aşamasında hekimler bilgi sahibi oluyor.” Sağlık Bakanlığı yönetmeliği gereği verilen toplam 280 saatlik dersin 162 saati teorik olup, bunun % 80’i (128 saat) uzaktan senkron ve asenkron eğitim olarak gerçekleştirilmekte.

“Eğitimler sürekli olacak”

Fitoterapi eğitimlerini akademisyenlerin verdiğinin altını çizen Dr. Hakkı Gürsöz, tıp, eczacılık ve ziraat fakültesindeki akademisyenlerin alanlarına göre hekimlere eğitim verdiklerini söyledi. Eğitim süreci sonrasında hekimlerin bitkilerin hangi koşullarda yetiştiği, nasıl ilaca dönüştüğü ve hangi şekillerde ve nasıl kullanılacağına dair geniş bir bilgiye sahip olduğunu belirten Dr. Gürsöz, “Hekimlerimiz yazdıkları bitkinin yan etkilerine karşı da hastayı bilgilendirecekler. Yani bir hekim hastaya ruhsatlandırılmış bir bitki önerisinde bulunuyorsa, onun miktarını ve dozunu da iyi ayarlamak durumundadır. İlacı tavsiye ederken ‘olası bir yan etki görülürse beni haberdar edin’ diyecek” şeklinde konuştu. TİTCK Başkanı Gürsöz, eğitimlerin sürekli olacağını belirterek, eğitimlere şu anda hekimlik diplomasına sahip kişilerin katıldığını söyledi. Fitoterapi eğitimlerine katılmak için hekimlerin istekli olduğunu ifade eden Dr. Gürsöz, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ndeki 60 kişilik eğitim için bin kişinin başvurduğunu hatırlattı.

3 bin 100 internet sitesi kapatıldı

Dr. Gürsöz, amaçlarının hastaya en güvenilir kişilerin bu ürünleri tavsiye etmeleri ve güvenilir kaynaklardan alıp kullanmaları olduğunu söyledi. İnternet sitelerinde “yüzde yüz bitkisel” ya da “yüzde yüz doğal” şeklindeki ürünlere karşı vatandaşların dikkatli olmaları gerektiğinin altını çizen Başkan Dr. Gürsöz, şöyle devam etti: “Her ürün yüzde 100 doğal ya da bitkiseldir diye bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Bunun içeriğinin iyi incelenmesi ve resmi makamlardan onay alması gereklidir. Bu konuda bu yıl içerisinde 3 bin 100 internet sitesini kapattık. Sloganımız, tarladan ruhsata, tarladan ürüne. Yayladaki, kırdaki, dağdaki bir bitkiyi alalım, en saf haliyle işlemlerden geçirdikten sonra Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu onaylı logomuz ile ambalajlara basalım. 2020 yılında 100 tane ruhsatlı ürünün raflarda yer almasını istiyoruz.”

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It