30 Aralık 2017

İlaç formundaki gıda takviyeleri Sağlık Bakanlığı’nca ruhsatlandırılsın

webhaber_1

Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti Başkanı Ecz.Erdoğan Çolak, Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Ecz.Arman Üney, Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti Üyesi Ecz.Cem Mercül ve Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti Üyesi Ecz.Serdar Türkaydın, T.C.Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede Bakan Fakıbaba’ya, Gıda Tarım İl Müdürlükleri tarafından eczanelerden işletme kayıt onay belgesi istenmesi ve eczanelerde denetim yapılması uygulamalarının mevzuata aykırı olduğu ve bu konuda eczacılara verilen para cezalarının yargı tarafından iptal edildiği hususları iletilerek, bu uygulamaların sona erdirilmesi talebi arz edildi.

Ayrıca, ilaç formundaki gıda takviyeleri, bitkisel ilaç vb. ürünlerin piyasada kontrolsüzce bulunması ve temin edilmesi nedeniyle kamu sağlığının tehlikeye atıldığına dikkat çekilerek; bu tür ürünlerin Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırılması ve sadece eczanelerden satılması talebi iletildi.

Veteriner tıbbi ürün satışı yapan yerlerin, Bakanlık bünyesinde oluşturulan takip sistemine kayıt olmasının istenmesi ile ilgili olarak da, veteriner tıbbi ürünlerde de, beşeri tıbbi ürünlerde olduğu gibi karekod sistemine geçilmesi uygulamalarında, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve TEB tarafından birlikte çalışmalar yapılması değerlendirildi. Bakan Fakıbaba, TEB Heyetinin aktardığı dikkatle dinledi ve bu konular hakkında gerekli çalışmaların başlatılması için Müsteşar Yardımcısı Dr.Nihat Pakdil’e talimat verdi.

Türk Eczacıları Birliği Heyeti, Müsteşar Yardımcısı Dr.Nihat Pakdil ile de bir görüşme gerçekleştirerek, Bakan Fakıbaba ile görüşülen konuların detaylarını kendisine aktardı ve görüşmede gündeme alınan konular hakkında Bakanlık ile TEB tarafından ortak çalışma yapılması değerlendirildi.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It