14 Nisan 2015

İsen: İnovatif İlaçları Dünyanın Neresinde Olursa Olsun Getiriyoruz

Kanser ve az rastlanır hastalıkların tedavisinde kullanılan ve doktor tarafından reçete edilen yurtdışı ilaçları temin etmek için çalışan İDM, eczaneler ile işbirliğine gitti.

 

Sağlık Bakanlığı’nca yurtdışından ilaç getirmekle yetkilendirilen ilk ecza deposu olan İlaç Dağıtım Merkezi’nin (İDM) faaliyete geçmesiyle daha uzun ve kaliteli yaşam imkânı sağlayan yenilikçi ilaçlara (inovatif) erişim kolaylaştı. Doktorun reçetelediği ancak ülkemizde bulunamayan ilaçları yurt dışından ithal eden İDM, Sağlık Bakanlığı’nın yetkilendirmesiyle 1,5 yıl önce faaliyetine başladı. İDM, zor erişilen yenilikçi ilaçların getirilmesinde de aktif bir rol üstlendi. Yenilikçi ilaç kullanımının hastaların daha uzun ve kaliteli yaşamasını sağladığını vurgulayan İDM Başkanı Ecz. Burhan İsen, “Yenilikçi ilaçların sağlık göstergelerine önemli katkıları var. Bunlar hastalara daha uzun ve kaliteli bir yaşam sağlıyorlar. Bu kazanımların sürdürülebilmesi için yeni ilaçların girişi daha da artmalı” dedi. Hastaların yenilikçi ürünlere ulaşmasının önündeki engelleri kaldırdıklarını belirten İDM Başkanı İsen, “Hastaların aylarca ilaç beklemesinin ve ilacına ulaşmasındaki sıkıntıların farkındayız. İDM’nin yurt dışından temin ettiği ürünlerin büyük bir bölümü yenilikçi ürünlerdir. Çalışmalarımızı, hayat kalitesini artırmaya yönelik yoğunlaştırdık. Bu nedenle hastaların ihtiyaç duydukları ilaç, dünyanın neresinde olursa olsun bulup getiriyoruz” diye konuştu.

 

Global ilaç şirketleriyle özel anlaşmalar

Dünyanın dört bir tarafındaki sağlık grupları ile sürekli temas halinde olduklarının altını çizen İsen, bu kapsamda global ilaç şirketleriyle anlaşmalar yaptıklarını kaydetti. Hasta ile ilacın buluşmasını mümkün olan en kısa süreye indirmek için bazı ilaçlarda stoklamaya gittiklerini ifade eden Ecz. Burhan İsen, hastaları ilaca erişmede hızlı ve kaliteli bir hizmet sağladıklarını vurguladı. İsen, “Bireyin sağlığını her şeyin önünde tutuyoruz. Sürekli yenilenen eczacılık piyasasını takip ederek sektörün dinamiklerini karşılıyoruz. Amacımız, hasta ile empati oluşturarak iyi dağıtım metotları çerçevesinde hızlı ve güvenli ilaç ulaştırmak” dedi.

 

Eczanelerle işbirliği hızlı ve güvenli hizmet sağladı

Kanser ve az rastlanır hastalıkların tedavisinde kullanılan ve doktor tarafından reçete edilen yurtdışı ilaçları temin etmek için çalışan İDM, geçtiğimiz günlerde ülke genelinde Eczaneler ile işbirliğine gitti. İDM faaliyetine eczaneleri de katarak hastanın ilinde, ilçesinde, mahallesinde bulunan istediği eczanelere giderek daha kolay ve hızlı şekilde ilaca erişmesini sağladı. Başkan İsen, yurtdışı ilaçtaki rekabetin en çok hasta, hasta yakınları başta olmak üzere eczacılara da fayda sağladığını belirtti. İsen, “Daha önce reçetelerini kargoyla TEB’e göndermek zorunda kalan hastalar, İDM’nin faaliyetine 25 bin 200 eczaneyi de dâhil etmesiyle aylarca ilaç beklemekten kurtuldular” dedi. İsen,  reçete tutarının yüzde 1’lik oranının da hizmet bedeli olarak eczanelere verildiğini ifade ederek “Bu işbirliği sayesinde hastalar ilinde, ilçesinde, beldesinde, mahallesinde istediği eczaneye giderek, daha hızlı ve güvenli hizmet alabilecek. Bunu sağlıyor olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz” şeklinde konuştu. İsen sözlerini şöyle sürdürdü: “İDM faaliyetine başladıktan sonra TEB, 10 yıldan beri yüzde 10 hizmet bedeli aldığı SGK’ya yönelik hizmet bedelini yüzde 6’ya çekti. Bu rekabet nedeniyle SGK’nın bütçesinde yüzde 4’lük tasarruf sağlanacak. Yılda yaklaşık 72 milyon TL devletin kasasında kalmış olacak. Böylece devletin yükü azalacak.”

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It