24 Temmuz 2017

“İSTANBUL ECZACI ODASI MESLEKİ ÖRGÜTLENMEMİZİN AMİRAL GEMİSİDİR”

semih1

 

İstanbul Eczacı Odası eski Başkanı ve yeni Başkan Adayı Ecz. Ahmet Semih Güngör ile önümüzdeki aylarda yapılacak olan İstanbul Eczacı Odası seçimlerini konuştuk:

Eylül ayında İstanbul Eczacı Odası’nda Başkanlık seçimi var. Bu makamda uzun yıllar görev yapmış biri olarak yeniden aday oluyorsunuz. İstanbul Eczacı Odası sizin için ne ifade ediyor? Neden aday oldunuz?

İstanbul Eczacı Odası her şeyden önce benim için yirmi yıla varan bir süre içerisinde hizmet verdiğim ve değişik görevler aldığım yuvamdır. Bir meslek örgütü olarak değerlendirdiğimde ise sekiz bini bulan üye sayısı ile Eczacılık alanının en güçlü ve saygın yapılarından biridir. Her ortamda dile getirdiğim gibi diğer Eczacı Odalarımızın söylemiyle İstanbul Eczacı Odası mesleki örgütlenmemizin amiral gemisidir. Bu gemiyi yönetenler sadece İstanbul’un değil ülkemizin her noktasında hizmet veren meslektaşlarımızın sorumluluğunu taşımaktadırlar. İstanbul Eczacı Odasını bu dönem yöneten arkadaşlarımın bu sorumluluğu taşırken amiral gemisini doğru yönetemediklerini ve sorunlarımızı çözmekte yeterli olmadıklarını gördüğüm için meslektaşlarımın talebi ve desteğiyle önümüzdeki seçimde yeniden aday olamaya karar verdim.

Şu anki mevcut yönetimde sizin döneminizde yönetimde olan isimler de var. Eski çalışma arkadaşlarınız size rakip olacak mı? Veya liste birleşmeleri olabilir mi?

Şu an görev yapan yönetimde geçtiğimiz dönemde birlikte çalıştığımız arkadaşlarım var. Bugün Oda Başkanlığı görevini sürdüren arkadaşım bir dönem benimle birlikte Oda Genel Sekreterliği görevini, Genel Sekreterlik görevini yürüten arkadaşım Saymanlık görevini yüklenerek, Sayman olan arkadaşım ise Yönetim Kurulu Üyesi olarak benimle çalıştılar. Bu arkadaşlarımın bu dönem Eylül ayında yapılacak seçimde bir liste çıkaracaklarını kendileri de açıkladıkları için söyleyebilirim. Ancak kendilerinin yeniden aday olup olmayacaklarına dair bir bilgiye sahip değilim. Liste birleşmeleri için henüz ortada açıklanmış listeler olmadığı için yorum yapamam, ancak bu dönem görev alan arkadaşlarımın gerek mesleki sorunların çözümüne yönelik bakışları, gerekse yönetme anlayışları bizimle uyuşmadığı için bir birleşme olacağını zannetmiyorum.

Adaylık sürecinizde meslektaşlarınızla sık sık bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunuyorsunuz. Bu sizin için faydalı oluyor sanırım?

İstanbul Eczacı Odası’nda görev yaptığım süre içerisinde daima meslektaşlarımla iç içe oldum, onların görüşleri, önerileri ve eleştirileri bizlere yol gösterdi. Bu dönem gerek adaylığımı açıklamadan önce gerekse adaylığımı açıklamamın ardından sürekli bir araya geliyoruz ve gelmeye de devam edeceğiz. Eczacılık mesleğimizin mutfağında bir yangın var ve bu yangının yarattığı zararı tüm olumsuz koşullara rağmen büyük bir özveriyle ilaç hizmetini vermeye devam eden meslektaşlarım yaşıyor. Hem bu yangını söndürme hem de mesleğimizi geleceğe taşıma konusunda onların katkısı bizlere güç katıyor. Bu nedenle seçim gününe kadar onlarla birlikte olmaya devam edeceğiz.

İstanbul Eczacı Odası’nın Sağlık Bakanlığı ile bir davaları vardı. Ne durumda acaba?

İstanbul Eczacı Odasında bu dönem görev alan yönetimin Sağlık Bakanlığı ile aralarındaki dava bildiğim kadarıyla devam ediyor. Eylül ayı sonunda mahkemeleri var.

Eczacılar seçime ilgi gösterecekler mi? Geçen seçimde ilgi oldukça azdı.

Geçen dönem yapılan İEO seçimi öncesinde seçim tarihini de içine alan hayli uzun bir bayram tatili oluşu seçime katılımı çok düşürdü. Geriye dönüp otuz yıllık bir süreci incelediğinizde görüyorsunuz ki bu seçim ikinci en düşük oyla kazanılan seçim oldu. Ben bu dönem yapılacak olan seçime katılımın çok yüksek olacağına inanıyorum. Meslektaşlarım içinde yaşadığımız süreç dikkate alındığında seçime kayıtsız kalmayacaklardır. Renkli, keyifli ve dostluğun ön plana çıktığı bir seçim olmasını gönülden diliyorum.

Eczacılar genelde tanıdıkları, bildikleri ismi oy veriyorlar. Kendinizi bu konuda avantajlı görüyor musunuz?

İstanbul eczacısı bildikleri, tanıdıkları ve yönetim anlayışlarından mutlu oldukları isimleri bu güne kadar seçtiler. Eğer bende bu kriterlere uygun bir Başkan olarak görev yapmış isem beni de yeniden bu göreve getirebilirler. Bu güne kadar kendilerine hizmet vermekten büyük mutluluk duyduğum meslektaşlarımın en doğru kararı vereceklerine yürekten inanıyorum.

“İstanbul kendi içinde Türkiye’nin bir aynası. Etnik, siyasi, ekonomik her düşünceden renkli ve  zengin ayrışmaları olan bir il” demiştiniz. Bu mozaik listenize de yansıyacak mı? Her görüşten eczacı olacak mı listenizde.

İstanbul Eczacı Odasının üyelerinin toplumsal yapımızın tüm zenginliğini içinde barındıran bir yapıya sahip olduğunu her zaman özellikle dile getirdim. Başkan olduğum süre içerisinde bu zenginliği bağrına basan, ayırımcılığı reddeden bir yönetim anlayışının sahibi oldum. Arkadaşlarımla birlikte hazırlayacağımız liste aynı anlayışa sahip, tüm meslektaşlarımın beğeneceği, üretken, çalışkan, birbiriyle uyumlu, bölgelerinde sevilen, tanınan ve güven veren eczacılardan oluşacak.

Adaylığını açıklayan başka isimler oldu mu sizin dışınızda?

Bu röportajın yapıldığı güne kadar bazı isimler dillendirilse bile ben adayım diye çıkıp açıklama yapan bir meslektaşım olmadı.

TEB ile yıldınız pek uyuşmadı görev süreniz içerisinde. Göreve gelirseniz TEB ile çalışmalarınız nasıl olacak?

Türk Eczacıları Birliği (TEB) ile yıldızımın pek uyuşmadığını söylemek doğru değil. Türk Eczacıları Birliği’nde görev alan tüm arkadaşlarımla dostane ilişkilerim bugün devam ediyor, yarın da devam edecek. Görevde olduğum sürece meslektaşlarımın hakkını ve çıkarlarını korumak adına Türk Eczacıları Birliği’nin özellikle yönetim anlayışına ve yanlış politikalarına karşı çıktım. Özellikle Sayın TEB Başkanının üye sayıları bu ülkede yaşayan eczacıların yüzde kırkını oluşturan en büyük Odamızı dışlayan tavrına karşı bir mücadele verdim. Sayın Başkan ne zaman ki seçilememe sorunuyla baş başa kaldı, çaresiz bu Odaların kapısını çaldı ve eksenini kendi politikaları ile bozduğu Türk Eczacıları Birliği’ni yeniden yönetebilmek için verdiği bonuslarla onların desteğini alıp iktidarını devam ettirme şansını yakaladı. Bu anlayış ve politikalarla eczacılık mesleğini içinde yaşadığı ağır ekonomik kriz ve bir türlü çözülemeyen mesleki sorunlara çözüm getirmesi mümkün olmayan Türk Eczacıları Birliği yönetimini bu dönem değiştireceğiz. Eczacı Odaları ile barışık, meslektaşlarımıza yeni sorunlar çıkarmaktan başka bir fayda sağlamamış olan Yasa ve Yönetmelikleri günün şartlarına uygun olarak yeniden düzenleyecek, hak ve çıkarlarımızı kollayacak, içinde İstanbul Eczacı Odasının da yer alacağı bir yeni yapıyı oluşturacağız. Sözün kısası uzun zamandır özlenen Türk Eczacıları Birliği’ni yeniden yaratacağız.

Eczacıların mevcut sorunları neler? Çözülebilir mi?

Eczacıların ekonomik sorunları var, Yasa ve Yönetmelerin yanlış düzenlenmesinden kaynaklanan sorunları var, Bölgesel sorunları var, kendilerine sahip çıkılmamış olmasının yarattığı karamsarlık sorunları var ve de birde çözüm bekledikleri bireysel sorunları var. Tüm bu sorunları gücünü tabanın desteğini arkasına almış bir İstanbul Eczacı Odası ve bir Türk Eczacıları Birliği yaratarak biz çözeceğiz.

Yeniden İstanbul Eczacı Odası Başkanı seçilirseniz neler yapacaksınız? Gündeminizde neler olacak?

İstanbul Eczacı Odası’na yeniden seçildiğimizde ilk işimiz Eczacı Odasının eczacıya kapanan kapılarını tekrar ardına kadar açacağız. Eczacı, Odasıyla yeniden buluşabilmenin mutluluğunu yaşayacak. Verdikleri eczacıyı kucaklama sözleri sadece yazıda kalmayan bir anlayışın sahibi olarak farklılıklarımızı zenginliğimiz olarak göreceğiz ve geleceğimizi hep birlikte yeniden kurgulayacağız. Temel gündemimiz mutlu ve geleceği güvende olan bir eczacı profili yaratmak olacak.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It