25 Mayıs 2015

Pfizer’de çalışmanın yolu Captain Pharma’dan geçiyor!

pfizer_bahar_ozen_sansal_2Pfizer’in, kariyer yolculuğuna Türkiye’nin gözde sektörlerinden ilaç sektöründe başlamak isteyenler için hazırladığı online iş yönetimi oyunu Captain Pharma’nın finali 15 Mayıs’ta gerçekleşti. İki ay boyunca online olarak bireysel yarışan Kaptanlar arasından finale kalan 50 Kaptan, Pfizer’in İstanbul, Ortaköy’deki genel merkezinde rastgele oluşturulan takımlar halinde yarıştı. Birinci seçilen 5 kişilik takımın üyeleri Pfizer’de kendi tercih edecekleri bir departmanda 3 ay boyunca part-time çalışma fırsatı yakaladı. Yarışmaya farklı üniversitelerden katılan 50 finalist beşer kişilik 10 takım halinde yarıştı. Her takıma sponsor olarak Pfizer’den birer yönetici eşlik etti. Öğrenciler yöneticilerle yakından çalışma fırsatı elde etmenin yanı sıra Boğaz manzaralı terasta Pfizer Türkiye yöneticileriyle kahve içip tanışma fırsatı yakaladılar.

 

Pfizer Türkiye kariyer planlama sürecindeki gençlere destek olmaya devam ediyor. Farklı üniversite ve kurumlardan 30.000 den fazla aktif üyeye sahip, Türkiye’nin ilk e-kariyer platformu www.gelecek-var.com adresinde hayata geçirilen sanal iş yönetim oyunu Captain Pharma’ya katılan gençler, kariyerlerini değiştirecek fırsatlar elde etti.

 

 

Bu yıl 71’i aşkın üniversiteden 460 üniversiteli yarıştı!

İlaç pazarına özel olarak geliştirilen ve gerçek bir pazarlama deneyimi sunan Captain Pharma, bu yıl Türkiye’nin dört bir yanından 71’i aşkın üniversiteden 460 yarışmacının rekabetine sahne oldu. Oyuncular online olarak ilaç sektöründe Alzheimer pazarındaki ürünleriyle ilgili üretim, İK, pazarlama ve finans stratejileri belirlediler. Üniversiteliler, pazar, rekabet ve ekonomik veriler gibi tüm dış dinamikleri göz önünde bulundurarak birer üretim, pazarlama, satış ve finans yöneticisi gibi stratejik kararlar aldılar.

 

Captain Pharma’da finalistler 2,5 ay boyunca online takip edilen başarı puanları ve yarışmacılar tarafından İngilizce olarak yazılan raporlar sonucunda en fazla puanı alan katılımcılar arasından seçildi. İki aşamalı olarak kurgulanan yarışmada en başarılı 50 yarışmacı, Pfizer Türkiye genel merkezinde düzenlenen Captain Pharma final turunda yarışmaya hak kazanarak Pfizer yönetim ekibiyle tanışma ve beraber çalışma fırsatı elde etti. Gençler, Pfizer Türkiye, Türkiye’de İlaç Sektörü ve İş Yönetimi Dinamikleri konulu sunumların ardından Pfizer yöneticileriyle kahve sohbetinde buluştu, ardından takımlara ayrılarak sabah edindikleri bilgiler ışığında çözecekleri kapsamlı bir vaka çalışmasında bir sponsor yöneticiyle beraber çalıştılar. Pfizer genel merkezinde yarışma hakkı kazanan finalistler çeşitli ödüller kazanırken, birinci seçilen 5 kişilik takımın üyeleri diğer part-time çalışanlardan farklı olarak hiçbir sınav ya da mülakata girmeden Pfizer Türkiye’de üç ay boyunca “Pfifty Pfifty” olarak part-time çalışma hakkı elde ederken tüm takımlara gelişimlerini desteklemek amacıyla yöneticiler tarafından geribildirimler verildi. Yarışmada finalistlerin çektikleri fotoğraflar ise sosyal medyada yarıştı ve en beğenilen fotoğraf ödüllendirildi.

 

Pfizer’de part time çalışma hakkı kazandılar!

Captain Pharma’da kazanan, Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencisi Ahmet Kemal Kavillioğlu, Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencisi Aylin Teke, Marmara Üniversitesi Pazarlama yüksek lisans öğrencisi Alper Şen, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencisi Betül Çahan ve Kocaeli Üniversitesi Makine Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği öğrencisi Evren Ermiş’ten oluşan takım oldu. Kazanan takımın üyeleri sınav ya da mülakata girmeden, Pfizer’de 3 ay boyunca diledikleri departmanda part time çalışma hakkı veren Pfifty&Pfifty çekinin de sahibi oldu.

 

 

“Bir şirketi yönetme deneyimini sonuna kadar yaşadım”

Yarışmada birinci olan takımından Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü son sınıf öğrencisi Ahmet Kemal Kavillioğlu şunları söyledi: “Benim için gerçekten de çok güzel ve öğretici bir deneyim oldu. Captain Pharma ekibi ve Pfizer ailesini böylesine gerçekçi bir simülasyon tasarladıkları için tebrik ediyorum. Adeta sanal ortamda bir şirketi yönetiyormuş gibi hissettim. Alınan kararların sonuçlar üzerinde ne kadar etkili olduğunu ilk elden görme fırsatım olduğu için çok mutluyum. Küresel bir firma olarak Pfizer’in son derece sıcak ve eğlenceli bir ortamı olduğuna tanık olmanın yanı sıra ve çalışanların gördüğü değeri de yakından hissettim.”

 

“Takım çalışmasının önemini ilk elden öğrendik”

Takımın bir diğer üyesi, Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri birinci sınıf öğrencisi Aylin Teke ise şunları söyledi: “Pfizer’in çalışma ortamına ve kariyer gelişimine yaptığı katkıları yakın çevremden daha önce duymuştum. Bu nedenle büyük bir merakla katıldığım yarışmada, farklı alanlarda uzmanlaşmış üyelerden oluşan bir takımın içerisinde farklı fikirlerin sentezlenerek somut sonuçlara dönüşme sürecini ilk elden yaşama imkânı elde ettim. Yoğun bir iş birliği ve takım çalışmasının ardından birinci olmanın mutluluğunu yaşadık. Şimdi ise özellikle ilgi duyduğum pazarlama departmanında yarı zamanlı çalışma imkânı bulacağım için son derece heyecanlı ve gururluyum.”

 

“Öğrenciler bu yarışmayı kaçırmamalı”

Marmara Üniversitesi Pazarlama yüksek lisans öğrencisi Alper Şen şu görüşleri paylaştı: “Captain Pharma oyunla eğitimin dengesini çok iyi kuran bir proje oldu. Yüksek lisansımı bu yıl bitireceğim için ilaç sektöründe edineceğim deneyimlerin kariyerimde belirleyici olacağını düşünüyorum. Captain Pharma’ya öğrenciler kesinlikle katılmalı. Zira bu deneyim hem iş hem de sosyal hayat açısından bizlere çok şey kattı. Yarışmada daha önceden tanışmadığınız bir grubun içerisinde takım olarak çalışmayı, ortaya somut sonuçlar koymayı ve başarıya giden yolu öğrenebiliyorsunuz.”

 

Sektörde ilk ve tek örnek

İlaç sektörünü ve Pfizer’i tanımak isteyen gençlere Captain Pharma ile önemli bir deneyim fırsatı sunduklarını belirten Pfizer Türkiye, Kafkaslar ve Orta Asya İnsan Kaynakları Direktörü Bahar Özen Şansal, yarışmanın hem sektöre hem de iş yaşantısına dair gençlere önemli bilgiler sağladığını söyleyerek şunları ifade etti: “Pfizer Türkiye olarak Türkiye’de ve yurtdışı Pfizerler arasında ‘okul şirket’ olarak haklı bir üne sahibiz. Yurtdışında bu ünümüzü kendi içimizden yetiştirip ihraç etiğimiz lider yöneticilere borçluyuz. Ülkemizde ise geleceğin Pfizerliler’i olacak olan gençlere iş dünyasına iyi bir başlangıç yapmak, pazarlama, satış, üretim gibi süreçleri öğrenmek için eşsiz bir fırsat sunuyoruz. Ülkemizdeki tüm üniversitelerden öğrenciler, ‘Pfizer’de Gelecek Var’ marka çatısı altında gerçekleştirilen Captain Pharma’da yarışarak ilaç sektörünü, Pfizer’deki departmanları, çalışanları tanıyabilir, iş başvurusu yapabilir, online eğitimlerden faydalanabilirler.

 

Pfizer’de pek çok çalışanımız ilk iş deneyimini burada sınav ve mülakat aşamalarından geçtikten sonra part time (yarı zamanlı) olarak yaşayıp daha sonra aramıza tam zamanlı olarak katılan arkadaşlarımızdan oluşuyor. Bu nedenle birincilerimizi kutluyor, aramıza hoş geldiniz diyerek, yarışmanın uzun yıllar sürecek bir çalışma arkadaşlığının başlangıcı olmasını diliyorum. Ayrıca yarışmaya katılan tüm öğrencilerimize de verdikleri emeklerden dolayı tek tek teşekkür ediyorum”.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It