29 Mart 2016

REÇETE BAŞINA HİZMET BEDELİ ARTIYOR

soylu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, eczanelerle SGK arasındaki protokolle ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Süleyman Soylu, “Yarın eczacılarımızla tekrar biraraya geleceğiz. Bir problem yaşanacağını düşünmüyoruz. Türkiye Eczacılar Birliği teklifimizi değerlendiriyor. Bütün bu değerlendirmelerin içinde onların da talepleri var, bir noktada uzlaşacağımızı düşünüyorum” dedi.

Soylu, “SGK, 24 bin 700 eczacı ile Türkiye Eczacılar Birliği üzerinden bir protokolümüz var. Bu protokol karşılıklı değerlendirmeler yapılır ve ihtiyaçlar göz önüne alınarak imzalanarak devam eder. Yaklaşık 3-4 aylık dönemlerle bunu uzatıyoruz. Türk Eczacılar Birliği de eczacılarımız da büyük bir olgunluk gösterdi” diye konuştu.   Yaklaşık 1-1,5 aydır görüşmelerin sürdüğünü ifade eden Soylu şöyle devam etti: “Bir taraftan eczacı odalarının il temsilcileriyle görüştük. Talepleri var, talepler konusunda değerlendirmeleri hep birlikte yaptık. Eczacı bizim paydaşımız. Eczaneler ticari işletme, bir taraftan da hizmetin en önemli ayaklarından birtanesi. Özellikle çok az ciro yapan eczanelerin biraz daha desteklenmesi konusunda kurumumuzun ve bakanlığımızın bir çalışması var. Makul istekleri tabii ki karşılayacağız. TEB’e bir teklifte bulunduk. Bulunduğumuz teklifte elde yapılan ilaçlarla ilgili onların istediği arzu ettiği tekliflerle uzlaştığımızı düşünüyorum. Daha az cirolu eczanelere daha çok katkı, daha çok cirolu eczanelere de daha az katkı gibi bir yol izlendi. Bazı tekliflerde bulunduk. Eczacılarımızın bizi de anlayışla karşılamasını istiyorum. Çok önemli bir dönemden geçiyoruz. Yarın eczacılarımızla tekrar biraraya geleceğiz. Bir problem yaşanacağını düşünmüyoruz. Türkiye Eczacılar Birliği teklifimizi değerlendiriyor. Bütün bu değerlendirmelerin içinde onların da talepleri var, bir noktada uzlaşacağımızı düşünüyorum.”

Soylu’nun belirttiğine göre Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nda alınan karara göre yeni reçete başı hizmet bedelleri şöyle:

0-400 bin TL arası ciro yapan eczanelere reçete başına 1,5 TL

400-700 bin TL arası ciro yapan eczanelere reçete başına; 1,5 TL

700-900 bin TL arası ciro yapan eczanelere reçete başına 0,50 kuruş

900-1,5 milyon TL arası ciro yapan eczanelere reçete başına 0.40 kuruş

1,5 milyon TL üzeri ciro yapan eczanelere reçete başına 0.30 kuruş ödenecek.

Protokol üzerinde anlaşılamazsa, SGK’nın protokolü uzatma hakkı bulunuyor. 30 Mart’ta TEB ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında bir görüşme daha yapılacak.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It