25 Ağustos 2017

Şanlıurfa Eczacı Odası’ndan Rapor Kontrol Otomasyon Programı

alı erdemrapor kontrol

Şanlıurfa Eczacı Odası Yönetim Kurulu üyelerinden Ecz. Ahmet Çetiner, eczacıların önemli sorunlarından olan rapor ve reçete kontrollerinde destek sağlamak amacıyla bir “Rapor kontrol otomasyon programı” hazırladı. Oda Saymanı Ecz. Ali Erdem’in verdiği bilgiye göre program ücretsiz olarak indirilebiliyor.

 

Ecz. Ali Erdem Rapor Kontrol Programı ile ilgili şu bilgileri verdi: “Rapor ve reçete kontrollerinde ciddi destek sağlamak için tasarlanan projemizin hazırlık aşamaları tamamlanarak oluşturulan program eczacılarımızın hizmetine sunulmuştur. Oda yönetim kurulu üyemiz Ecz. Ahmet Çetiner tarafından rapor kontrol otomasyon programı yazıldı. Tasarım, içerik ve program yazılımını yönetim kurulu üyemizin yaptığı program www.RaporKontrol.com sitesinden yayın hayatına başladı. Program sade bir tasarıma sahip ve internet bağlantısı gerektirmeksizin çalışabiliyor. Program internet bağlantısına eriştiğinde ise otomatik olarak güncelleme olup olmadığını kontrol ediyor ve güncelleme var ise kullanıcıya güncelleme olduğunu bildirip istek doğrultusunda otomatik güncelleme yapabiliyor.

 

Reklam üyelik vs. içermeyen site ve program şu anda 200’den fazla rapor senaryosunu ihtiva ediyor. İlk etapta içerik olarak eczanelerimizde en sık karşılaştığımız ve koşulları en karışık olan rapor grupları karşımıza çıkıyor. Programda kontrol edilen raporların uygunluğu ile sonuçlar elde edilirken uygun olmayan raporlarda neyin eksik veya neyin hatalı olduğunu da program kullanıcıya bildiriyor. Program tasarımında özellikle eczane çalışanlarının da anlayabileceği bir dil kullanılmış. Ayrıca Program rapor üzerindeki sayısal değerlerin SUT kriterlerine göre uygun olup olmadığını da kullanıcıya sormak yerine girilen değerleri kendisi yorumlayıp sonuç veriyor.

 

Örneğin; Epoetin raporunda hemoglobin ve ferritin değerlerinin istenilen değerlerde olup olmadığını sormak yerine program dirket hemoglobin ve ferritin değerlerini isteyip değerlerin uygunluğunu kendisi yorumluyor yine benzer şekilde süre sınırı olan SUT kriterleri için de program süre uygunluğunu soru sormak yerine direkt tarihleri isteyip tarihlerin uygunluğuna yine kendisi karar veriyor. Bu yönüyle program sayısal değerlerdeki ve tarihlerdeki hatalı yorumların ve dolayısıyla hatalı sonuçların önüne geçmiş durumda. SUT metinlerinin anlaşılmasında problemli olan “ve” , “veya” gibi bağlaçlar ve alternatif ödenme koşullarının program tarafından açıkça sorulması kullanıcının tek başına SUT metnini hatalı yorumlaması ihtimalini de ortadan kaldırmış durumda. Program ayrıca arayüz ekranlarında ilgili sut maddelerindeki gerekli bilgileri de kullanıcıya göstererek SUT eğitimi de veriyor. Programın sadece sosyal medya da duyurulmasını takip eden ilk dört günde iki bin civarında download alması da ülke çapında meslektaşlarımızın ilgisine işaret ediyor. Programdaki içerik genişletmeleri ile ileride her eczanede vazgeçilmez bir yardımcı olarak yerini alacağını düşünüyoruz.

www.raporkontrol.com

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It