14 Nisan 2015

Turkuaz Sağlık, OTC Ürünleriyle Sektörde İddialı

Turkuaz Sağlık Hizmetleri, medikal ürünler –OTC- Dermokozmetik ve kişisel bakım ürünleri üretimi yaptığı yeni fabrikasına taşındı.

 

Ürettiği malların yüzde 70’ini 92 ülkeye ihraç eden Turkuaz Sağlık Hizmetleri Ltd. Şti., medikal ürünler- OTC ürünler ve dermokozmetik ürünler üretimi yaptığı yeni tesislerinde firma CEO’su Mehmet Kayabaş ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

Turkuaz Sağlık Hizmetleri’nden biraz bahseder misiniz?

Turkuaz 2000 yılında hastanelerin kullandığı medikal kimyasallar üretimi yapmak üzere kurulmuştur. Özellikle ultrason ve EKG jeli üretimiyle başladığı bu yolda sektörünün öncüsü olmayı ve ilkleri başarmıştır. Ar-Ge’ye ve belgelendirmeye yaptığı yatırımlarla bu konumunu perçinleştirmiş 2005 yılından itibaren de ihracata başlamıştır. Bu gün ürettiği malların %70’ini 92 ülkeye ihraç etmektedir. Özellikle ürettiği bazı ürünlerde dünyada ilk 3 arasındadır.

 

Nedir bu ürünler?

steril ultrason jelinde FDA belgeli dünyada üçüncü, yine normal doğumu kolaylaştıran, anne ve bebeği koruyan obstetrik gynotal marka doğum jelinde de dünyada ikinci üreticidir.

 

OTC, dermokozmetik ve kişisel bakım üretimi konusunda çalışmalarınız neler?

OTC, dermokozmetik ve kişisel bakım günden güne büyüyen bir sektör olduğu için 2010 yılında bu sektöre yatırım kararı aldık Ar-Ge ve pazar çalışmalarımızın tamamlanmasıyla 2012 yılında konicare –joydrops ve biodrops markaları ile pazara girdik % 90 ihracat yaptığımız bu ürünlerde özellikle iç piyasada marka değeri olan birçok firmaya da Private Label üretim gerçekleştirmekteyiz.

 

Biraz da yeni fabrikanızdan bahseder misiniz?

Yeni fabrikamız tüm birimlerimizi bir araya topladığımız 5.000 metrekare kapalı 1.500 metrekare açık alana sahip bir tesistir. 800 metrekare 100.000 class otomasyon kontrollü bir temiz odada ISO 13485:2003, kozmetik GMP standartlarında günlük 100.000 şişe dolum, 20.000 metal tüp dolum, 25.000 şırınga dolum kapasiteli bir üretim bölümü, 150 metrekare Ar-Ge, kalite kontrol ve mikrobiyoloji laboratuvarı, 2.500 metrekare bitmiş ürün, hammadde, ambalaj ve yarı mamül depo, ofis ve sosyal alanlardan oluşmaktadır. Tesisimizde EC deklarasyon Class 1, CE belgeli Class 2a, Class 2b ve Class 3 ürünler- OTC ürünler-dermokozmetik ve kişisel bakım ürünleri üretimleri yapılabilmektedir. Tesisimizde 35 beyaz yakalı ve 45 mavi yakalı arkadaşımız görev yapmaktadır. Bu arkadaşlarımız sürekli eğitimlerle bilgilendirilmekte ve sektördeki tüm mevzuatlara hâkim olmaları sağlanmaktadır.

 

Private Label üretimleri ne şekilde gerçekleştiriyorsunuz?

Private Label üretim yaptırmak isteyen firmalarımıza medikalde EC deklarasyon Class 1, CE belgeli Class 2a, Class 2b ve Class 3 ürünler, OTC üretiminde, dermokozmetik ve kişisel bakım ürün üretiminde ürünün Ar-Ge’sinden, ambalaj tasarımına, etiket ve kutu tasarımına, gerekli izinlerin alımı için gerekli dosya hazırlama çalışmalarına kadar anahtar teslimi hizmet vermekteyiz.

 

İleriye dönük projeleriniz neler?

Medikalde Ar-Ge ve tasarımları biten belgelendirme süreci devam eden ürünlerimizi önümüzdeki günlerde peş peşe piyasaya süreceğiz. OTC, dermokozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde ise yurt içinde hem kendi markamız hem de Private Label üretimimizi ve ürün çeşidimizi artırmak ihracatta da özellikle Rusya ve Türk Cumhuriyetlerinde ilerlemek istiyoruz.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It