14 Nisan 2015

Zade Vital®’in Yeni Genel Müdürü Dr. Beril Koparal Ayanoğlu Oldu

Zade Vital®’in Türkiye’nin de sağlık alanında inovatif çalışmalar yapabildiğini gösteren çalışmalarına, yeni Genel Müdürü Dr. Beril Koparal Ayanoğlu liderlik edecek.

 

Türkiye’de, üniversite & sanayi işbirlikleriyle, sağlık alanında Ar&Ge yatırımı yapan ve inovatif ürünler geliştiren Helvacızade Grubu, Zade Vital® markası ile gerçekleştirdikleri önemli çalışmaları aktarmak üzere, sağlık endüstrisi ve basın mensupları ile Conrad İstanbul’da bir araya geldi. Halkımızın sağlık düzeyini yükseltmek, tedavi maliyetlerini düşürmeye destek olmak amacıyla 2000’li yıllardan itibaren sağlık Ar&Ge’si alanında çalışan Helvacızade Grubu, bu alanda toplum sağlığına fayda sağlayacak pek çok İLK’i gerçekleştirdi. Ege Üniversitesi İlaç Geliştirme ve Farmakokinetik Araştırma Uygulama Merkezi ARGEFAR ile işbirliği içinde Türkiye’nin ilk besin destekleri markası Zade Vital’i geliştiren ve Konya’daki Zade Tesisleri’nde üreten Helvacızade, ülkemizin bitki zenginliğini farmasötik kalitede üretilmiş besin destekleri serisine dönüştürdü. 2014 yılında Türkiye’de ilk defa geleneksel bitkisel bir tıbbi ürünün Sağlık Bakanlığı beşeri tıbbi ürün ruhsatı alma başarısını gösteren Helvacızade, yenilikçi, katma değeri yüksek ve rekabetçi ürünler geliştirmek amacıyla çalışmalarına hızla devam ediyor. Konya’da Mayıs ayında hizmete girecek Zade Vital® Tesisleri, GMP (Good Manufacturing Practices/İyi Üretim Uygulamaları) normlarında üretim yapabilecek ve Avrupa’nın en büyük yumuşak kapsül üretim tesisi konumunda olacak. Zade Vital & İbn-i Sina Ar&Ge Merkezi’nde ile ürün geliştirme ve patent çalışmaları gerçekleştirilecek. Zade Vital’in bir sonraki yatırımı ise Konya’da 80.000 metrekarelik alan üzerinde “biyoteknoloji yatırımı” olacak. Zade Vital®’in Türkiye’nin de sağlık alanında inovatif çalışmalar yapabildiğini gösteren çalışmalarına, Zade Vital®’in yeni Genel Müdürü Dr. Beril Koparal Ayanoğlu liderlik edecek.

 

127 yıllık köklü geçmiş

Helvacızade Gıda İlaç Kimya San. Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil konuşmasında Conrad Otel’de düzenlenen toplantıda; Helvacızade’nin 127 yıllık köklü bir geçmişe sahip kurumsallaşmış bir aile şirketi olduğunu vurguladı. Büyükhelvacıgil; 1888 yılında helva üretimi ile başlayan yolculuklarının bugün gıda, sağlık ve distribütörlük olmak üzere 3 ana iş kolunda devam ettiğinden bahsetti. Konya’da yer alan Zade Tesisleri’nin sahip olduğu 16 farklı kalite ve sistem belgesiyle alanında ilk ve tek olduğunu vurgulayan Tahir Büyükhelvacıgil, kaliteye öncelik vererek ileri teknoloji ile üretim yaptıklarını belirtti. 1997 yılından itibaren Türkiye’nin en büyük 500 kurumu listesinde yer aldıklarını aktaran Büyükhelvacıgil, Helvacızade’nin 2014 yılı cirosunu 294 milyon TL, 2015 hedeflerini ise 420 milyon TL olarak açıkladı.

 

Tarladan Ruhsata İlaç

Helvacızade Gıda İlaç Kimya San. Tic. A.Ş. CEO’su Dr. Mevlüt Büyükhelvacıgil konuşmasında; 1994 yılından itibaren üniversite & sanayi işbirliklerinin pek çok yayına ve ürüne dönüştüğünü ifade etti. Türkiye’nin bitki zenginliği açısından Avrupa’nın en büyüğü olduğunu vurgulayarak, 3.155 endemik bitkimizin çok azının ürüne dönüştürülebildiğine dikkat çeken Büyükhelvacıgil, önce toplumumuza sonra dünyaya yüksek standartlarda üretilmiş bir marka sunmak amacıyla Ar&Ge çalışmalarına başladıklarını dile getirdi. Zade Vital®’in 38 çeşit ve 208 farklı formu ile alanında eczanelerde sunulan en zengin serisini oluşturduğunu söyleyen Büyükhelvacıgil, Zade Vital®’in kısa bir sürede 5.000’i aşkın eczaneye ulaştığını vurguladı. Türkiye’nin ilaç ithal eden ülkeden ilaç ihraç eden ülke konumuna gelmesine destek olmak için “Tarladan Ruhsata İlaç” hedefiyle çalışmalarına devam ettiklerini belirten Büyükhelvacıgil, Zade Vital® yeni Genel Müdürü Beril Koparal Ayanoğlu’nu takdim etti. Sağlık sektöründeki 20 yıllık tecrübesi ve 15 yıldır devam eden eğitmenliğiyle 20.000’i aşkın öğrenci yetiştiren, sağlık iletişimi alanında da uzun yıllar sektöre öncülük eden Beril Koparal Ayanoğlu konuşmasında, Ogilvy Healthworld Türkiye Genel Müdürlüğü ve Ortadoğu ve Kuzey Afrika İş Geliştirme Direktörü görevinden, Zade Vital® Genel Müdürlüğü’ne uzanan yolculuğunu anlattı. Zade Vital®’i dünyada ülkemizi gururlandıracak bir marka haline getirecek ekibin bir parçası olmaya geldiğini belirten Ayanoğlu, sadece “illness / hastalık” odaklı tıbbın artık “wellness / sağlıklı olma” yönüne kayması ve hastalanmadan uzun süre yaşamanın herkesin ortak hedefi haline gelmesiyle birlikte doğal destek ürünlerinin gün geçtikçe artan bir öneme sahip olduğunu vurguladı. Doğal destek ürünleri pazarının 2015 yılı itibariyle dünyada 100 milyar doların üzerine çıkacağı düşünüldüğünde bu pazar içinde global bir oyuncu olmanın aslında hayal olmadığını söyleyen Beril Koparal Ayanoğlu Zade Vital® ile bu gerçeğe çok yakın olduklarını belirtti.

 

Üniversite&Sanayi İşbirliği

Ege Üniversitesi İlaç Geliştirme ve Farmakokinetik Araştırma Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ercüment Karasulu konuşmasında; geleneksel bitkisel tıbbi ürünlerin üniversite & sanayi işbirliği ile ilaçlaştığını belirtti. Prof. Dr. Karasulu; doktor ve eczacılarımızın içeriklerinden emin olarak, güvenle önerebileceği besin desteklerinin hammaddesi olarak kullanılan bitkilerin, bilimsel bir altyapı ile uzmanların denetiminde üretilmesi gerektiğini aktardı. Prof. Dr. Karasulu, gelecekte üniversite & sanayi işbirliklerinin Türkiye’nin 2023 vizyonu için olmazsa olmaz bir noktası olduğunu özellikle vurguladı.

 

Emeği geçenlere teşekkür

Memorial Sağlık Grubu’ndan Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Acar yaptığı konuşmada; Türkiye’de geleneksel bitkisel tıbbi ürünlerin bilimsel altyapısının oluşturulması gerektiğini ve Zade Vital®’in bunu başardığını belirtti. Özellikle kabak çekirdeği yağının prostat sağlığını korumadaki öneminden bahseden Prof. Dr. Acar, kabak çekirdeği içerisinde yer alan delta-sterollerin prostat sağlığındaki fonksiyonlarına değindi. Dr. Mevlüt Büyükhelvacıgil, sağlık alanında bir Türk markasının geliştirilmesine destek veren Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz’a, Prof. Dr. Ercüment Karasulu’ya; Prof. Dr. Bingür Sönmez’e, Prof. Dr. Oğuz Acar’a ve Memorial Sağlık Grubu Medya Koordinatörü Yeliz Soydan Şengün’e teşekkür etti. Helvacızade’nin büyük bir aile olduğunu vurgulayan Mevlüt Büyükhelvacıgil, Helvacızade Grubu Onursal Başkanı Kadir Büyükhelvacıgil’e, Tahir Büyükhelvacıgil’e, Helvacızade Grubu’nun tüm dördüncü jenerasyon üyelerine, mümessillikten başlayarak uluslararası ve ulusal ticareti başarıyla yöneten Kadir Taha Büyükhelvacıgil’e, özveri ile çalışan Ar&Ge ve medikal gruplara, satış ve pazarlamadan sorumlu ekiplere de Zade Vital®’in başarısından dolayı özel teşekkürlerini sundu.

 

Beril Koparal Ayanoğlu kimdir?

1971’de İstanbul’da doğan Beril Koparal Ayanoğlu, orta öğrenimini Kadıköy Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Üniversiteyi İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Biyolojik Bilimler Bölümü’nde okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Tıbbi Biyoloji ve Genetik yüksek lisansını bitirdi. 1993-1997 yılları arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji ve Genetik Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak çalıştı ve aynı konuda doktora çalışmalarına devam etti. 1997 yılında üniversiteden istifa ederek ilaç sektörüne danışmanlık vermeye başladı. 1997 – 2005 yılları arasında Deonta ve Deomed isimli sağlık iletişim şirketlerinde yönetici ortak olarak görev yaptı. 2000-2001 yılları arasında Marmara Üniversitesi Çağdaş Bilimler Vakfı’nda Pre-MBA tamamladı. 2005 yılında BBMediks isimli kendi sağlık iletişimi şirketini kurdu. 2006 yılında İngiltere, Londra’da Talking Image’dan İmaj Danışmanı sertifikası alarak imaj danışmanı oldu. 2006 yılında Maltepe Üniversitesi ve Kırmızı Danışmanlık’tan Koçluk eğitimi aldı. 2007 Mart’ında Paris’te 2006 Eylül’de başlayan NLP Eğitimi’ni NLP School Europe sertifikasıyla tamamladı. 2007 yılında Açıköğretim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. 2010 yılında kendi şirketini dünyanın en büyük sağlık iletişim şirketi Ogilvy Healthworld / CommonHealth ile birleştirerek yönetimin başına geçti. 2012 yılında Hollanda’da “Emergenetics” eğitimi alarak Türkiye’nin ilk ve tek Emergenetics eğitmeni oldu. 2010-2015 Şubat ayı arasında Ogilvy Healthworld / CommonHealth Türkiye’nin Genel Müdürü ve Kuzey Afrika / Ortadoğu (MENA) İş Geliştirme Direktörü olan Ayanoğlu, İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’ne bağlı olarak Moleküler Tıp Doktorası ve Kanada Victoria Üniversitesi’nde de Erişkin Eğitimi Master’ına devam etmekte. Beril Koparal Ayanoğlu Mart 2015 itibariyle Zade Vital® Genel Müdürü olarak kariyerine devam edecek. Türkiye’de dermokozmetik ve vitamin desteklerinin eczanede yerini almasıyla beraber bu konuda pek çok firma ile eczane iletişimi ve ürün entegrasyonu çalışmaları yapmaya başladı. Pharmetic Derneği ile ortak pek çok eğitim yaptı. Türkiye’nin ilk aktüel eczacı dergisi olan “Farmagazin”i çıkarttı. Halen düzenli olarak “Farmagazin”, “OTC News” ve “Pharmaceutical Business Review” dergilerinde köşe yazıları yazmakta. 3 adet şiir kitabı ve 2 adet temalı kitap yazarı olan Ayanoğlu evli ve 3 kız annesidir.

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It