19 Mart 2020

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ’NDEN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

who-logo1

EMA, ibuprofen gibi steroidal olmayan antienflamatuar ilaçların (NSAID’ler) koronavirüs hastalığını kötüleştirip kötüleştiremeyeceğine dair soruları gündeme getiren sosyal medyadaki raporların farkındadır (COVID-19).

 

Şu anda ibuprofen ile COVID’nin kötüleşmesi arasında bağlantı kuran bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır 19. EMA durumu yakından izliyor ve bu konuda ortaya çıkan yeni bilgileri pandemi bağlamında gözden geçirecek.

 

Mayıs 2019’da EMA’nın güvenlik komitesi (PRAC), Fransız Ulusal İlaç ve Sağlık Ürünleri Güvenliği Ajansı (ANSM) tarafından yapılan bir araştırmanın ardından steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlar ibuprofen ve ketoprofen hakkında bir inceleme başlattı. Su çiçeği (su çiçeği) nedeniyle oluşan enfeksiyon ve bazı bakteriyel enfeksiyonlar bu ilaçlar tarafından daha da kötüleştirilebilir. Birçok NSAID’nin ürün bilgileri, anti-enflamatuar etkilerinin kötüleşen bir enfeksiyonun semptomlarını gizleyebileceği konusunda uyarılar içermektedir. PRAC, ilave bir önlemin gerekli olup olmadığını görmek için mevcut tüm verileri gözden geçirmektedir.

 

COVID-19’da ateş veya ağrı tedavisine başlarken, hastalar ve sağlık uzmanları parasetamol ve NSAID’ler de dahil olmak üzere mevcut tüm tedavi seçeneklerini göz önünde bulundurmalıdır. Her ilacın, ürün bilgilerine yansıyan ve çoğu parasetamolü ateş veya ağrı için ilk tedavi seçeneği olarak öneren AB ulusal tedavi kılavuzlarıyla birlikte dikkate alınması gereken kendi yararları ve riskleri vardır.

 

AB ulusal tedavi kılavuzlarına uygun olarak, hastalar ve sağlık uzmanları, onaylanmış ürün bilgilerine göre NSAID’leri (ibuprofen gibi) kullanmaya devam edebilir. Güncel tavsiye, bu ilaçların mümkün olan en kısa sürede en düşük etkili dozda kullanılmasını içerir.

 

Sorusu olan hastalar doktorları veya eczacılarıyla konuşmalıdır. Şu anda ibuprofen alan hastaların yukarıdakilere dayanarak tedavilerini kesmeleri için hiçbir neden yoktur. Bu, özellikle kronik hastalıklar için ibuprofen veya diğer NSAID ilaçları alan hastalar için önemlidir.

 

İbuprofen ve ketoprofen üzerinde devam eden PRAC güvenlik incelemesine ek olarak, EMA, NSAID’lerin COVID-19 için hastalık prognozu üzerindeki herhangi bir etkisi hakkında yeterli kanıt sağlamak için zamanında yapılması gereken epidemiyolojik çalışmalara duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır. Ajans paydaşlarına ulaşmaktadır ve gelecekteki tedavi önerilerini yönlendirmede yararlı olabilecek bu tür çalışmaları aktif olarak desteklemeye hazırdır.

 EMA, gerektiğinde ve PRAC incelemesi tamamlandıktan sonra daha fazla bilgi sağlayacaktır.

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It