6 Eylül 2016

“GELECEGİN E HALİ MESLEĞİMİZE BAKIŞ AÇISINI DEĞİŞTİRDİ, FARKINDALIK OLUŞTURDU”

armagan ener 1

Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği (PGED) Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Armağan Ener, PGED’in çalışmaları ve Geleceğin E hali ile ilgili, OTC News Genel Yayın Yönetmeni Ecz. Yusuf KÜRKÇÜOĞLU’nun sorularını cevaplandırdı:

Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği’nin kuruluş gayesinden biraz bahseder misiniz?

2004 yılında 35 arkadaşımız ile kurduğumuz Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği (PGED)’nin üyeleri Eczacılığın, Eczanelerin hatta tüm sağlık sektörünün geleceği için çok önemli ve değişimden de öte, iyileştirici, dönüştürücü çalışmalara imza atan kanaat önderi eczacılardan oluşuyor. Danışman Eczacı kimliği ile Mesleğine sahip çıkan, kendisini ve eczanesini geleceğe taşıma gayreti içerisinde olan etik değerlerine sahip çıkan Meslektaşlarımızdan oluşan 300 ü aşan üyemizle, büyük özveri ile kesintisiz pek çok sıra dışı proje gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Günümüz Eczacılığının, ilacın yanı sıra; OTC, kişisel bakım, besin destekleri, dermokozmetik ve medikal alanlarda da tek adres olması gerektiğine inanarak bu konuda farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Eczacılık Mesleğinin sorumluluk alanlarını daha da geliştirerek, ürün ve hizmetlerini değişen hayat şartlarına, tüketici ihtiyaç ve alışkanlıklarına göre Danışman Eczacılık la bütünleştirmesi gerekliğine inanıyoruz.

Çıkması beklenen bir OTC Yasası var. Eczacının lehine mi olur bu yasa?

Mesleğimizin en önemli konularından biri olan OTC Yasasının Sağlık Sektörünün tüm bileşenlerinin ortak kararı ile eczacı lehine çıkması gerektiğini savunuyoruz. OTC ürünleri reçetesiz satılan ürünler olmakla beraber, ilaç niteliğinde olan ve insan sağlığını direk etkileyen özellikleri ile mutlaka eczacı danışmanlığında eczacıdan tüketiciye ulaştırılmalıdır. Bu konu Eczacılığın geleceği açısından da çok büyük önem taşımaktadır.

OTC ürünlere PGED olarak onay belgesi veriyorsunuz. Bu konuyu biraz açar mısınız?

Eczanelerimizden tüketicilere ulaştırdığımız ürünlerin kalite standartlarına uygun olması eczacılar için çok önemlidir. Bu amaçla Derneğimize sunulan ürünler için yetkili birimlerden alınan PGED onay belgesini talep etmekteyiz. Bu sayede onay belgeli ürünleri hem üyelerimize hem de tüketicilerimize gönül rahatlığı ile tavsiye edebilmekteyiz. Pharmetic olarak diyoruz ki; artık eczacılık sadece ilaca, RX’e odaklanamayacak kadar önemli ve kritik bir meslek haline gelmiştir. Eczanelerimiz ilaç kutusu teslim etmenin ötesindeki konularda da toplumun en güvendiği mesleklerden biri olarak “sağlık ve güzellikle” ilgili her konuda tek adres olmak sorumluluğunu üstlenmeli, eczacılar akılcı ilaç kullanımını yaygınlaştırmak üzere çalışmalıdır. Tüm meslekler gibi biz de yeniçağa, teknolojik gelişmelere uygun bicimde hem insani hem de fiziksel koşullarımızı geliştirmeli, geleceğe hazırlanmalıyız.

Bu yıl ikincisini düzenleyeceğiniz ve en büyük eczacılık buluşması olan “Geleceğin E hali” hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Anlattığım bu vizyonumuzu ve misyonumuzu Pharmetic üyeleri dışındaki meslektaşlarımızla da paylaşmak, sektör temsilcileri ile buluşmak, tüm tarafların geleceğe el ele hazırlanmasını sağlamak amacı ile 2012’de en büyük eczacılık buluşması olarak büyük başarı ile gerçekleşen “Geleceğin E hali”ni düzenlemiştik. İlk Geleceğin E hali’nden sonra, zaten temel amacımız olan “farkındalık” konusunda büyük mesafe kat ettik. Meslektaşlarımızdan, eczacılık fakültesi öğrencilerinden, akademiden, kamudan, diğer sivil toplum örgütlerinden, sektör temsilcilerinden bu doğrultuda şu geri bildirimleri aldık, gelişmeleri gördük; Yüzlerce eczane, eczanelerini baştan aşağı yeniledi. Kategori yönetimine geçti. Binlerce eczacı ve eczacı teknisyeni yüzlerce eğitim aldı. Kendisini geliştirmek, dönüştürmek adına çok önemli başlangıçlara adım attı. Binlerce eczanede RX’in yanısıra OTC, besin destekleri, dermokozmetik, kişisel bakım ve medikal ürünlere ayrılan alan arttırıldı. İlaç dışı kategorilerin firma temsilcileri, eczaneleri daha çok ziyaret etmeye başladı, eczanelere özel kampanyalar düzenledi. Meslektaşlarımızın; “Böyle bir buluşmaya gerçekten ihtiyacımız varmış, iyi ki yaptınız”, “Mesleğimize bakış açımız değişti, gelişti. Şimdi çok daha umutla ve heyecanla bakıyorum”, “Müthiş şeyler öğrendim ve öğrenebileceğimi, öğrenmem gerektiğini gördüm” diyen teşekkür ve mesajlarına ve de; 2012’den bu yana “tekrar ne zaman yapacaksınız?” taleplerine muhatap olduk. Bu nedenlerle de; Geleceğin E hali 2016’yı yapmaya karar verdik. Ana sloganımız; “ECZANELER GÜZELTİR”.

Çünkü daha iyi bir gelecek için; mesleğimizi, eczanelerimizi ve sektörümüzü hem güzelleştirmek, hem de düzeltmek zorundayız.

*Eczacılarımızı; Klinik- medikal bilgi ile donanmış, yeni nesil hasta, tüketici tercihlerinin farkında, dijitalleşen dünyanın iletişim alışkanlıklarına hakim. Yani gerçek anlamda Danışman Eczacı haline getirmek.

*Eczanelerimizi; Fiziksel yapılanmaları geliştirilmiş, kategori düzeni kurulmuş yetkin ve bilgili satış, pazarlama, hizmet noktaları haline getirmek.

*İş ortaklarımızı; Yeni bir anlayış ve model ile eczane trafiğini arttırmaya yönelik stratejiler kurgulayan, paylaşımcı, etkin katkıda bulunan paydaşlar haline getirmek.

* Eczacılık Öğrencilerimizi; Geleceğin Eczacılığına hazır hale getirebilecek bilgilerle donatmak.

Bu amaçlarla; Geleceğin E Hali 2016 ‘da tüm meslektaşlarımız, sektördaşlarımız, eczacılık öğrencilerimiz sunacağımız oturumlar, eğitimler sonucunda yine çok mutlu, esinlenmiş, Mesleklerine, geleceğe bakış açıları değişecek, motive olacaklar. Eczacılık öğrencilerimiz için geliştirdiğimiz Farmafikir projesi ile onları gelecek için şimdiden düşünmeye, projeler üretmeye zorlamak ve elbette sonunda ödüllendirmek amacındayız.

Bütün bu organizasyonları nasıl düzenliyorsunuz? Bu çıtayı her daim yüksek tutmayı nasıl başarıyorsunuz?

Mükemmel diyebileceğimiz bir takım oyunu ile… Sektörümüze ve geleceğe olumlu, bütünsel ve sürdürülebilir bakışımızla… Mesleğimize olan inancımızla, hep daha iyi olma motivasyonumuzla… Geleceğin E Hali, arkasında Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği Yönetim Kurulumuzun ve üyelerimizin tam desteği ile altı kişiden oluşan Kongre Yürütme Kurulumuzun özverili ve büyük emekli çalışmaları ile M-Gen Dijital Ajans ve Consensus Kongre organizasyonun profesyonel destekleriyle 1,5 yıldır inanılmaz bir tempo ile yönetiliyor, hazırlanıyor. Hepsine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Sektörümüzün bütün temsilcilerini, meslektaşlarımızı, öğrencilerimizi, herkesi 22,23,24 Eylül tarihinde İstanbul Kongre Merkezi’nde yapacağımız bu büyük buluşmaya bekliyoruz.

 

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It