10 Ocak 2017

İlk önce kendimizi yönetelim…

beril koparal copy

Beril Koparal yazdı…

Eczanenizi yönetememekten mi şikayetçisiniz? Elemanlarınızla sıkıntı mı yaşıyorsunuz? Stok fazlanız mı var? Tedarikçilerinizi kontrol edemiyor musunuz?

Yukarıdaki sorulara yanıtınız evet ise çağımızın yöneticilerinin sorununu yaşıyorsunuz. Bu durumda neden ilk olarak kendinizden başlamıyorsunuz?

 

DAHA İYİ BİR LİDER OLMAK İÇİN DAHA FAZLA İZLEYİN DAHA AZ TEPKİ VERİN

 

O zaman kendimizi yönetmek için neler yapmalıyız? Hayatımızda yönetemediklerimiz neler? İlk olarak bunu düşünmeliyiz. Çoğumuzda yanıt aynı: ZAMAN… Zamanı iyi yönetmek için öncelik sırasını bilmeliyiz. İlk önceliğimiz de acil olanlar değil, önemli ve acil olanlar olmalı. O zaman işlerimizin önemli olanlarını ayırabilmeliyiz.

 

Yönetemediğimiz başka bir şey: STRES YA DA ÖFKEMİZ… Sakinlemeli, yavaşlamayı öğrenmeli ve uygulamaya geçirmeliyiz. Bir karar vermeden önce daha çok düşünmeli, farklı açılardan bakabilmeyi öğrenmeliyiz. Vereceğimiz kararların başkalarını nasıl etkileyeceğini hesaba katmalıyız.

 

Yönetemediğimiz bir şey daha: DİLİMİZ… Özellikle yanımızda çalışanlara ya da danışanlarımıza bir yanıt verirken olumlu cümleler kullanmalıyız. Aklımıza geleni hemen cümleye dönüştürmemeli, bir süzgeçten geçirip ondan sonra konuşmalıyız. Genellikle danışanlarımıza daha düşünerek cümleler kurarken çalışanlarımıza karşı daha dikkatsiz olabiliyoruz. Oysa ki eczane bir ekiptir ve bu ekipte herkes mutlu ve uyumlu çalışabilmelidir. Bazen kelimelerin çok mutsuz edici olabildiğini unutmayın.

 

Başka kaldım mı? Ya KONTROL HASTALIĞIMIZ… Hem zamansızlıktan yakınıyoruz hem de her şeyi biz yapacağız diyoruz. Bizden başka kimse iyi yapamaz diye düşünüyoruz. İşleri delegeye etmeyi öğrenemedikçe, başkalarının yaptığı işlere güvenmedikçe zaman hiç yetmeyecektir. Her şeye yetişmemiz mümkün olmadığı için de çevremize ve kendimize yarattığımız stres artacaktır.

 

Gelin bu sene bir kağıt alın elinize… Bu bahsettiğimiz konularda kendinizi değerlendirin. Üzerine de yazın “KENDİMİ NE KADAR YÖNETEBİLİYORUM” diye… Kendinizi yönettikçe daha fazla uyuyabilecek, sağlığınıza daha fazla özen gösterebilecek, çevrenize ve hobilerinize daha fazla zaman ayırabilecek, çevreniz tarafından daha fazla sevilecek, iç huzuruna kavuşacak ve daha başarılı olacaksınız.

 

İŞİ YÖNETEBİLMEK KENDİNİ YÖNETEBİLMEKLE BAŞLAR…

 

Kaynak

 

Manish Chopra. Want to be a better leader? Observe more, react less. McKinsey Quarterly. February 2016.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It