17 Kasım 2017

“Orzaks’ı dünya markası haline getirmek için çalışıyoruz”

yunus emre alımoglu

Orzaks Genel Müdürü Yunus Emre Alimoğlu, ile Nesmal Holding ortaklığının sonlandırılışı ve Orzaks’ın hedefleri üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik:

Orzaks’ı biraz tanıtır mısınız?

Orzaks 2004 yılında ailemizdeki eczacı ve doktorların gıda takviyelerinin üretimi hayalini gerçekleştirmek üzere yatırımcılarla bir araya gelmesi sonucu kuruldu. Dünya standartlarında kaliteye sahip olmasına özen gösterdiğimiz ürünlerimizin sağlık profesyonelleri ve halkımız tarafından tercih edilmesiyle Türkiye’nin öncü ve başarılı firmaları arasında yerini aldı.

Orzaks İlaç’ın yabancı yatırımcı Nesmal Holding’e ait hisselerinin tamamını devir alarak yüzde %100 yerli şirket haline geldiniz. Biraz bundan bahseder misiniz?

Nesmal Holding ile 2012 yılında uluslararası ortaklığa imza atarak ciddi tecrübe ve kazanımlar elde ettik. Fakat biz bir aile şirketi olarak yola çıkarken bu topraklara ait yerli bir firma olmayı ve bu firmanın altında ürettiğimiz kaliteli markaları dünya pazarına açarak kendi insanımıza istihdam yaratmayı hedeflemiştik. Ortaklığı gerçekleştirdikten sonra bu idealimizden uzaklaşmış olmamız bizi hep rahatsız etti. Ortaklığı sonlandırdığımızda ise hem bizi güçlü kılan hızlı karar alma süreçlerine geri dönebileceğimizi hem de yatırımlarımızın miktarını arttırabileceğimizi gördük. Sonuçta satmış olduğumuz hisselerimizi geri alarak yola çıktığımız hayallerimizin peşinden koşmaya devam ediyoruz. Nesmal Holding ile yapmış olduğumuz ortaklık bize ciddi anlamda değer kattı, vizyonumuzu genişletti ve firmamızın kurumsallaşmasını sağladı. Kattıkları tüm değerler ve sunmuş oldukları destek için teşekkür ediyoruz. Orzaks için yazılacak başarı hikayesinin içerisinde eminim ki önemli yerleri olacaktır.

Orzaks markalarına ait ürün yelpazesi oldukça geniş. Ürünlerinizden biraz bahseder misiniz?

İhtiyaçlar genişledikçe bizim de ürün çeşitliliğinizi artırmanız gerekiyor. Şu an markalarımıza ait 60’a yakın ürün çeşidimiz var. 2020 yılı sonuna kadar 120 ürün çeşidine ulaşabiliriz. Türkiye’de sağlık profesyonelleri veya tüketiciler tarafından talep edilen Vitamin-Mineral- Omega 3 ve Bitkisel Ekstrakt sınıfında ilk akla gelen üretici firmalar arasında yer almamızı sağlayacak çeşitliliğe ulaşmayı hedefliyoruz.

Güneş koruma serisi, saç sağlığı, kadın sağlığı gibi özel alanlardaki yeni ürünlerinizle ilgi alanınızı genişlettiğinizi görüyoruz. Yeni yatırımlar, yeni ürünler olacak mı 2018 yılında?

2018 yılında kadromuzu %20 büyütmeyi planlıyoruz. Yine az önce paylaştığım üzere ürün portföyümüzü genişletmeyi sürdüreceğiz fakat özellikle üzerinde durabileceğimiz iki konu var. Şu anda Türkiye pazarında faaliyet gösteren bir dermo kozmetik markasının distribütörlüğünü Orzaks’ın altına almak üzere görüşmelerimizi sürdürüyoruz. İkinci önceliğimizi ise fabrikamızı GMP standartlarında üretim yapacak şekilde yenilemek olarak belirledik.

Ürünlerinizi nerede üretiyorsunuz?

Likit, hard kapsül, tablet ve efervesan formdaki ürünlerimizi kendi fabrikamızda üretiyoruz. Soft kapsül formundaki ürünlerimiz ise Almanya’da üretiliyor. Süreç içerisinde soft kapsül üretim teknolojisini kendi fabrikamıza taşıyarak bunun da üretimini bünyemize almayı hedefliyoruz.

Bildiğimiz kadarıyla ihracatınız da her geçen gün artıyor. Hangi ülkelere ihracatınız var?

Dünyada yeni pazarlara açılmak üzere temaslarımızı sürdürüyoruz. Yıl boyunca katıldığımız uluslararası fuar sayısını arttırıyoruz. İhracata yatırımımızı artırma kararlılığındayız. Türkiye’deki tüm üreticilerin dünya pazarlarına açılmak üzere rekabetçi ve kaliteli ürünler üretmesi gerekiyor. Ekonomimize destek olmak üzere Libya, Moldovya, Suriye, İran, Irak’a aktif olarak ihracat yapmaktayız.

Ocean Balık Yağlarınız 5 yıldızlı IFOS onayının yanı sıra, aldığı birçok ödülle de dikkat çekmeye devam ediyor. Ocean markasının başarı hikayesini kısaca paylaşabilir misiniz?

Ocean markası her ne kadar balık yağları ile öne çıksa da markamız altında pek çok başka kategoride ürünler de var. Ürün çeşitliliğinin çok olması ve bu çeşitliliği yüksek kaliteden ödün vermeden standart şekilde sunabilmesi sağlık profesyonellerinin ve tüketicilerin güvenini kazanmasını sağladı. Orzaks olarak ürettiğimiz tüm balık yağı içerikli ürünler IFOS tarafından 5 yıldız ile sertifikalandırıldı ve bu sertifikaların hepsi halka açık, kolaylıkla ulaşılabilir durumdadır. Balık yağlarında kaliteli ürünler her zaman güven veriyor ve tercih sebebi oluyor. Ocean’ın şurup formları her ne kadar ITQI tarafından üstün tat ve kalite ile ödüllendirilmiş olsa da, asıl ödülümüz Ocean’ı reddetmeden, severek hatta kendisi annesinden, babasından isteyerek içen çocuklarımızdan geliyor. Sağlıklı nesillerimize, geleceğimize destek veriyor olmaktan daha büyük mutluluk yok bizim için.

Üretim yapmanın ne gibi avantajları var? Eczacı ve vatandaş yerli ürünleri daha mı çok tercih ediyor sizce?

Düşüncem o dur ki; toplum olarak hâlâ kendi ürettiğimiz markalarımıza karşı bir güven eksikliğimiz söz konusu. İthal ürünlere daha kaliteli ya da güvenli gözü ile bakılıyor maalesef. Elbette bu bakış açısının haklı nedenleri vardır. Biz Orzaks olarak ürettiğimiz markalarda kaliteyi en üst düzeyde tutmak ve bu kaliteyi aynı ciddiyetle sürdürmek konusunda taviz vermiyoruz. Bunun doğal sonucu olarak pazarda payımız artmaya devam ediyor. Doğru olduğunu gördüğümüz yüksek kalite standardını ürünlerimizde olduğu gibi sunduğumuz hizmete de yansıtınca yerli firma olmamızın dezavantaj olmaktan çıktığını gördük. Bu sayede yerli firmalara olan algıyı sektördeki başarılı diğer yerli firmalar ile birlikte değiştiriyoruz. Üretimin bizim kontrolümüzde olmasının en iyi yanı, ürünün üretimindeki aşamalara başından sonuna kadar dokunabilip istediğimiz kaliteye ulaşabilme şansımızın olması. Dışardan hizmet alarak istediğiniz kaliteye ulaşmanız bazen gerçekten çok zor ve yorucu oluyor.

Başarınızın sırrı ne? Gelecekte Orzaks’ı nerede görüyorsunuz?

Rahmetli Sakıp Sabancı’nın ifade ettiği üzere “Çalışmak, çalışmak, çalışmak…” Çalışınca Allah emeğinizin karşılığını veriyor. Yoğun bir şekilde çalışırken mali yapımızı sağlam tutmamız, insan kaynağımıza değer vermemiz, iş ortaklarımıza karşı şeffaf olmamız, asla yapamayacağımız şeyleri taahhüt etmememiz ve tüm bunların sonucunda oluşan güven. Orzaks’ın yolunun aydınlık olduğunu ve bir kaç yıl içerisinde çok daha ciddi büyümeler gerçekleştirerek, doğru yatırımlar yaparak alanında lider firma olacağını düşünüyorum. Tüm çalışanlarımız da aynı düşünce ve hayala sahip. Bizi güçlü kılan en önemli detaylardan birisi de budur bence.

Ürünleriniz sadece eczanelerde satılıyor. Eczane dışında satılan ürünlere vatandaşlar neden ilgi göstermemeli?

Orzaks olarak çalışmış olduğumuz ürün kategorileri çoğunlukla oral yolla alınan ve dolaşım sistemine katılan koruyucu, tedavi edici yada tedaviye destek olarak kullanılan ürünler. Dolayısı ile gerek ürün kullanımından kaynaklanabilecek etkileşimler ve yan etkiler, gerekse doğru ürünün doğru dozda önerilmesi, ürünleri doğru saklama koşullarında saklanması vb. nedenler ile ürünlerin en yakın sağlık danışmanı olan eczaneler üzerinden sunulması gerektiğini düşünüyorum.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It