17 Eylül 2015

OTELAB, OTC ÜRÜN GRUBUNU HER GEÇEN GÜN GENİŞLETİYOR

METIN YETKIN1OTC pazarına önemli ürünler sunan Otelab İlaç Sanayii Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Metin Yetkin ile bir söyleşi gerçekleştirdik:

Otelab İlaç Sanayi’nin faaliyetlerinden biraz bahsedir misiniz?

Otelab İlaç, 2009 yılından itibaren hizmet vermekte olup; yurt dışı ve yurt içinde güçlü firmalarla yaptığı iş birlikleri ile insanlığa ve Türk ilaç sektörüne hizmet vermektedir. Geniş uzman kadrosu ile Türkiye’nin dört bir yanına ulaşmak için ilk günkü heyecan ve arzuyla çaba sarf etmektedir. Otelab İlaç, üretim yapan, ithalat yapan ve aynı zamanda ihracat ile uğraşan bir firma olmakla beraber GMP (Good Manufacturing Practise)’ye uygun üretim tesislerine sahiptir. 2013 yılında tüm standartlara uygun şekilde, tam donanımlı hazırlanmış olan üretim tesisini de faaliyete alarak, devamlı gelişmeyi ve iyileştirmeyi amaç edindiğini bir kez daha göstermiştir. Otelab İlaç Sanayi esas itibariyle yurt dışından KBB alanında ürünler ithal etmektedir. Ayrıca firmamız içerisinde 2015 yılında burun spreyi ve oral glikoz tolerans test solüsyonu üretimi yapılmaktadır. Yılsonuna kadar faaliyete geçirmeyi düşündüğümüz el, alet ve yüzey dezenfektanı üretimini gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Ekibimiz ciddi şekilde çalışıyor ve ürün portföyümüze sürekli ihtiyacı karşılayacak ürünler eklemek için uğraşıyor.

Otelab bünyesinde kaç çeşit ürün var? Bunları eczanelere nasıl ulaştırıyorsunuz?

Otelab bünyesinde 9 adet ürünümüz vardır. Bunları ecza depoları ve tanıtım elemanlarımızın eczane çalışmaları yapmasıyla ulaştırıyoruz.

Horlama ciddi bir sorun. Bu soruna yönelik önemli bir ürününüz olan Airmax hakkında bilgi verir misiniz?

Airmax Avrupa’da en çok tutulan nazal dilatatördür. Etkisini doğrudan nazal valf açısını göstererek burun içinden geçen hava akımını arttırarak sağlamaktadır. Böylelikle burun kaynaklı gelişen horlamalara etki eder.

Dünyanın ilk doğal Dekonjestanı Softmer’i de pazarlıyorsunuz. Eczacıların bu ürüne ilgisi nasıl?

Softmer grubunda ilk çıkan ve patentli bir ürün olması dolayısıyla içeriği muadillerine göre farklılık göstermektedir. Burun tıkanıklıklarında ve ameliyat sonrası burun içi temizliğinde etkili ve önemli bir üründür. Eczacılarımıza ürünün ayrıntılarıyla ilgili bilgi verdiğimizde ilgisini çekmektedir ve bu grup içerisinde tercih edilen bir ürün haline gelmiştir.

Limon aromalı glukoz tolerans test içeceği Gluco Testoral piyasada aranılan bir ürün oldu. Bu ürününüz ile ilgili neler söylersiniz?

OGTT testi uygulanırken hastaya içirilen sıvı herkes tarafından tolere edilemiyor. Hazırlanan sıvının içimi kolay olmadığı için, mide bulantısı başta olmak üzere birçok istenmeyen durumlara sebep olmaktaydı. Bunun için test yapılacak kişiler için daha rahat içilebilen test sıvısı imal ettik. Başta hastalar olmak üzere kabul edildi, daha sonra kliniklerde uygulamanın kolay ve zahmetsiz olmasıyla hazırladığımız test sıvısına ilgi gösterildi.

Alerperil ürününüzle ilgili bilgi verebilir misiniz?

Tamamiyle doğal olan ürünümüz, perilla (kırmızı biftek otu) yağından elde edilmiş bir gıda takviyesidir. Etkisini direkt olarak mast hücresi membranına etki ederek göstermektedir. Bu anlamda doğal bir mast hücresi membran sterilizatörüdür. Bundan dolayı da antialerjik özelliği ortaya çıkmaktadır. Doğal olmasından dolayı antihistaminiklerin yapmış olduğu yan etkileri içermemektedir ve çocuklarda da gönül rahatlığıyla kullanılmaktadır. Özellikle dikkat gerektiren işlerde çalışanlar tarafından çok tercih edilmektedir.

Ote Salin burun spreyi de OTC ürün grubunuzda yer alıyor. Bu ürünün özelliklerinden biraz bahseder misiniz?

Ote Salin kendi tesisimizde ürettiğimiz tamamiyle serum fizyolojik bir solisyondur. Bu içeriğinden dolayı burun temizliğinde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Hiçbir yan etkisi yoktur ve burun mekanik temizliğini sağlamak için tüm yaş gruplarında tercih edilmektedir.

Sanohra Fly ürününüzü biraz anlatır mısınız?

Sanohra Fly Almanya’da üretilen patentli bir kulak tıkacıdır. Yetişkin ve çocuklarda kullanılmak üzere iki formu vardır. Ürünün özelliği, sadece uçak içinde kullanılması uçak kalkarken ve inerken oluşan kabin içi basıncı ayarlamasıdır. Özellikle uçak inişe geçtiğinde kulaktaki basınç oranı daha da artmaktadır. Bundan dolayı da küçük çocuklarda görülen ağlama, erişkinlerde kulakta tıkanıklık, baş ve göz arkalarındaki zonklamaları özel yapısı sayesinde tamama yakın şekilde ortadan kaldırmaktadır.

Premeno ve Oteflavonoid ürünlerinizde OTC ürünleriniz arasında yer alıyor. Bu ürünlerin özellikleri neler?

Premeno, menopozda kullanılan bir üründür. Özellikle vajinal kurulukta etkili olup kurumaya bağlı oluşan yan etkileri engellemeye yardımcı bir üründür. Tanıtımını yaptığımız hekimler tarafından ilgi görmekte olup, hastalara önerilmektedir. Oteflavonoid ise tinnitus, vertigo ve menier hastalıklarında destek tedavisi olarak kullanılan doğal bir üründür. Etkinliği tıbbi litaratürler de doğrulanmış ve desteklenmiştir. Ülkemizde hekimler tarafından hastalara önerilir hale gelmiş ve sonuçları yüz güldürücüdür. Her geçen gün kullanan sayısı artmaktadır.

Otelab’ın hedefleri neler?

Türkiye’de ilaç pazarında daha hızlı büyüyen, tercih edilen, saygın, global bir oyuncu olmak; faaliyet gösterdiğimiz tüm sektörlerde yüksek katma değer, güçlü büyüme ve sürdürülebilir kârlılık sağlayarak, kurumsal liderliğimizi oluşturma hedeflerimiz var. Öncelikli hedefimiz insan sağlığıdır. Bu hedef doğrultusunda insan sağlığına yönelik ilaç ve ürünlerin öncü, yenilikçi yaklaşımlarla tıbbın ve insanlığın hizmetine sunmak ve hayat kalitesini arttırmaktır.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It