4 Haziran 2016

Suriyeli sığınmacıların reçetelerini karşılayan eczanelerin 7 aydır paraları ödenmiyor

mahmut dolap 1

Şanlıurfa’da bulunan Suriyeli sığınmacıların reçetelerini karşılayan eczaneler yaklaşık 7 aydır ilaç paralarını alamadıklarını belirttiler. 6 Haziran 2016 Pazartesi günü alacakların ödenmemesi halinde Şanlıurfa’daki AFAD ile sözleşmesi olan eczanelerin Suriyeli sığınmacıların 7 Haziran’dan itibaren reçetelerinin karşılanmayacağı açıklandı.

 

  1. Bölge Şanlıurfa Eczacı Odası’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi: “Bölge eczacıları olarak 29 Nisan 2012 tarihinden itibaren Suriyeli sığınmacıların ilaç ihtiyaçlarını, insani ve sağlık boyutunun ön planda tutarak karşılıyoruz.

Bizler yaşanan süreçte birçok sorun ve sıkıntıya rağmen fedakârca ilaç ihtiyaçlarını şu ana kadar karşıladık. Ancak bugün iki buçuk milyonun üzerine çıkan sayıyla ciddi bir boyuta ulaşan ilaç temini sorunu önümüzdeki süreçte biz eczacıları mağdur edecek bir seviyeye gelmiştir. 15 Ekim 2015 tarihinden sonra Başbakanlık Genelgesiyle Geçici Koruma statüsündeki yabancıların ilaçları SGK Medula Eczane Provizyon sistemi üzerinden karşılanmaya başlamıştır.

Bu uygulama bizim istediğimiz ve desteklediğimiz bir uygulamadır. Fakat ne yazık ki reçete kontrollerinin örnekleme olmadan yapılması  reçete incelemedeki personel sayısının azlığı ve ödenek gönderilmemesi sebebiyle verdiğimiz reçetelerin parasını 210 gündür (7 ay) alamıyoruz.

06/06/2016 tarihinde eczacılarımıza para ödemediği takdirde artık Suriyeli sığınmacıların ilaçlarını karşılayamayacağımızı üzülerek bildiririz.”

Konunun basına intikal etmesi üzerine harekete geçen Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkan Yardımcısı, 27. Bölge Şanlıurfa Eczacı Odası Başkanı Mahmut Dolap’ı arayarak konu hakkında bilgi aldı. AFAD Bölge Koordinatörü de Başkan Dolap’ı arayarak ödemelerin 6 Haziran Pazartesi günü eczacıların hesabına yapılacağını açıkladı.

Şimdi gözler 6 Haziran Pazartesi gününe çevrildi.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It