4 Haziran 2015

Türkiye ilaç sektöründe Ar-Ge ve üretim merkezi olacak…

11390217_823363704414046_109764457299113225_n4 kıta ve 23 ülkeden 200’ü aşkın markayı Türkiye’de buluşturan Avrasya’nın en büyük İlaç Fuarı CPhI Istanbul 2015, 03-05 Haziran tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde ziyarete açıldı. Fuarda ilk kez açıklanan Türkiye İlaç Sektör Raporu 2015; son beş yılda Türkiye’nin ilaç ihracatının %80 oranında artarak, 474 milyon dolardan 856 milyon dolara yükseldiğini, ortaya koydu. Dünyanın lider fuar ve etkinlik organizasyon şirketlerinden UBM EMEA (Istanbul) tarafından T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun destekleri ve İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası’nın resmi ortaklığı ile düzenlenen CPhI Istanbul 2015, katılımcılarına Türkiye, Güneydoğu Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Asya ve Kafkasya bölgesindeki ilaç sektörüne erişmek için çok önemli fırsatlar sundu. Etkinliğin açılışı TİTCK Başkanı Prof. Dr. Özkan Ünal, İEİS Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut ve UBM EMEA (Istanbul) Türkiye Operasyonlarından Sorumlu Başkanı Haluk Balcı’nın konuşmalarıyla gerçekleşti. TİTCK Başkanı Prof. Dr. Özkan Ünal, konuşmasında CPhI Istanbul’un geçen sene ve bu yıl, ülkemiz için büyük kazanç olduğunu belirtti ve Türkiye olarak hedeflerimizden birinin CPhI Worldwide’ın da ülkemizde gerçekleştirilmesi olduğunu söyledi. Önümüzdeki yılların ilaç teknolojisindeki gelişmeler açısından çok önemli yıllar olacağına dikkat çeken Prof.Dr. Özkan Ünal, “Sektör için öngördüğümüz ve desteklediğimiz 4 temel hedef şu şekildedir: Türkiye’yi yüksek katma değerli ürün üretebilen ve yurtiçi ilaç ihtiyacının daha büyük kısmını karşılayabilen büyük bir üretim üssü haline getirmek, uzun vadede ülkemizi Ar-Ge ve ilaç üretim merkezi haline getirmek, dördüncü ve son hedefimiz de ülkemizi yüksek teknoloji ürünlerinde daha da ileri taşımak” dedi.

İlaç endüstrisi son yıllarda ihracatta anlamlı bir ivme kazandı…

İlaç endüstrimizin kalite standartları ve ürünlerine kattığı değerin, üreticilerimizin dış pazarlarda tanınmasını sağladığını belirten İEİS Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, “Yurt dışında Türkiye ilaç üreticilerinin algısı geliştikçe, üreticilerimizin dış pazarlara olan ilgisi de artmıştır. Önümüzdeki yıllarda, ilaç üreticilerimizin, yoğunluklu olarak yakın coğrafyadaki pazarlar ve bunun yanında gelişmiş pazarlardaki payının büyüyeceğine inanıyoruz” dedi”. Barut şöyle devam etti: “Endüstrimiz son yıllarda ihracatta anlamlı bir ivme kazanmıştır. Son beş yılda ihracatımız %80 artarak 856 milyon Amerikan Dolarına ulaşmıştır. 2014 yılında ihracattaki büyüme devam etmekle birlikte hız kesmiştir. Her platformda dile getirdiğimiz gibi Sendika olarak hedefimiz, endüstrimizin, Ar-Ge yetkinliğini arttırarak daha yüksek katma değerli ürünler üretmesi, küresel bir ilaç üreticisi ve ihracatçısı konumuna gelmesidir. Firmalarımızın motivasyonu da bu yöndedir” dedi.

Alım Heyeti ve üst düzey sektör profesyonelleri yeni işbirlikleri için CPhI’da…

CPhI Istanbul’un çok kısa sürede bölgede ilaç sektörünün önemli etkinliklerinden biri haline geldiğine dikkat çeken UBM EMEA (Istanbul) Türkiye Operasyonlarından Sorumlu Başkanı Haluk Balcı, “Katılımcı ve ziyaretçi profilimizin uluslararası düzeydeki çeşitliliği ve zenginliği, CPhI Istanbul 2015’i, adeta Birleşmiş Milletlerin mütevazı bir örneği haline getiriyor. Fuarımız yerli ve yabancı katılımcılarımız ve ziyaretçilerimiz için dünya genelinde yeni iş fırsatlarına açılan bir kapı görevi üstleniyor. Bu yıl Alım Heyeti Programı’na girdik. 5 farklı ülkeden önemli sektör profesyonelleri, katılımcılarımızla özel görüşmeler yapmak üzere fuarımızı ziyaret etmekteler. Alım Heyeti’ne ek olarak ticari ilişkiler kurmak üzere Rusya’dan ülkemize gelen Leningrad Bölgesi Heyeti de CPhI Istanbul’da katılımcılarımızla görüşmeler ve toplantılar gerçekleştirdi. Bunlar CPhI Istanbul’un ilaç sektörümüzün gelişmesi adına yarattığı çok büyük ve önemli fırsatlar” dedi.

Türkiye İlaç Sektörü Raporu 2015, ilk kez CPhI Istanbul’da açıklandı

CPhI, araştırma ortakları Global Business Reports (GBR) ve aynı zamanda resmi ortağı olan İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS) ile birlikte, sektör yöneticilerinin görüşlerine dayanarak hazırladığı Türkiye ilaç Sektörü Raporu 2015’i ilk kez CPhI Istanbul’da kamuoyu ile paylaştı. Rapor, Türkiye ilaç sektörüne dair tespitleri ile bu büyük pazarda yer almak isteyen yerli ve yabancı oyunculara rehberlik edecek veriler içeriyor.

ektöre Dair Önemli Firma ve Kurumlar CPhI Istanbul’a Destekçi Oldu…

Uluslararası CPhI İstanbul 2015, Deva İlaç’ın elmas, Nobel İlaç’ın platin, hem altın hem kayıt alanı sponsoru Becton Dickinson ile diğer sponsorlar World Medicine, Ekin Kimya, Pharma Targeting, Pharmactive, Mustafa Nevzat, İlaç ve Sağlık Ürünleri Dış Ticaretinden Sorumlu Çin Ticaret Odası, Alım Heyeti’nin sponsorlukları ile gerçekleşti. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı KOSGEB destek verdi.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It