9 Ağustos 2018

“Ya Sizde D Eksikse ?”

New Life - Nano Ditamin D3

Türkiye’de ve dünyada D vitamini eksikliği hızlı bir şekilde yayılmakta, bu eksikliğe en çok ofis çalışanları, ev hanımları, hamileler, emziren kadınlar, 70 yaş üstü kişiler, kilo fazlası olanlar, güneş koruyucu krem kullananlar ile giyim tercihi sebebiyle kapalı giyinen kişilerde rastlanılmaktadır. Yapılan araştırmalar ülkemizde her 10 kişiden 9’unda bu eksikliğin olduğunu göstermektedir.

D Vitamini eksikliğinde;

Bağışıklık zayıflaması

Kas güçsüzlüğü

Kaslarda ağrı

Yorgunluk

Kemik kırılma riski

 

gibi etkiler görülmektedir.

 

Ülkemizde D Vitamini Eksikliği Neden Bu Kadar Yaygın ?

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki Türkiye’de her 10 kişiden 9’unda D vitamini eksikliği var. Ülkemiz dört mevsim güneş almasına rağmen D vitamini sentezlemeye yetmiyor. D vitamini sentezlenebilmesi için UVB ışınlarının açık bir havada atmosfere dik açıyla gelmesi ve başka bir fiziksel etkenle karşılaşmaması gerekir. Yani en iyi D vitamini sentezi öğle vakitlerinde olur. Güneşin ülkemize dik açıyla düştüğü saatleri (13:00-15:00) kapalı ortamlarda geçiriyoruz. Ekim-Nisan ayları arasında UVB ışınları Türkiye’ ye dik açıyla düşmez.

 

 

Günlük Ne Kadar D Vitaminine İhtiyaç Duyuyoruz?

Amerika Gıda ve Beslenme Kurulu’nun önerisine göre günlük alınması gereken minimum D vitamini değerleri şöyledir;

0-1 yaş 400 IU
1-70 yaş 600 IU
Gebelik ve emzirme 600 IU
70 yaş üstü 800 IU

 

 

D Vitamini İhtiyacımızı Besinlerden Karşılayabilir miyiz?

Güneşten yeterince faydalanamadığımızı yapılan çalışmalarla göstermiştik. Peki hayvansal kaynaklı besinlerden D vitamini ihtiyacımızı karşılayabiliyor muyuz?

Besinlerden alabileceğimiz D vitamini değerleri şöyledir;

Ton Balığı (90 g) 110-140 IU
Bir Su bardağı Tam Yağlı Süt 40-50 IU
Bir yemek kaşığı Tereyağı 18-20 IU
1 Orta boy yumurta 25-30 IU

 

Bu değerler gösteriyor ki ne yazık ki günlük almamız gereken D vitamini ihtiyacımızı besinlerden karşılayamıyoruz.

 

Günlük D Vitamini İhtiyacımızı Nasıl Karşılayabiliriz?

Günlük D vitamini ihtiyacınızı Nano Ditamin 3 ile karşılamanız mümkün. Dilaltı sprey formda olan Nano Ditamin 3 nanoteknoloji ( vitamin partiküllerinin saç telinin 80binde biri kadar küçültülmesi işlemi) ile üretilmiş olup, bu özelliği sayesinde dilaltından kolayca emilip hızlı etki gösterir. Kapsül formlara göre 2 kat fazla etki gösterdiği görülmüştür. Nano Ditamin 3 vişne ve frenk üzümü aroması tadındadır.

Günlük D vitamini ihtiyacının karşılanmasında 1-2 püskürtme; D vitamini eksikliğinin idame tedavisinde 3-4 püskürtme Nano Ditamin 3 yeterlidir.

New Life Nano Ditamin 3 sadece eczanelerden satışa sunulmaktadır.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It