20 Mayıs 2015

2.Eczane Yönetimi Zirvesi, Antalya’da düzenlenecek

  1. onur aykanat2Eczane Yönetimi Zirvesi, “Eczanede Değişim ve Yönetim” sloganıyla 22-25 Ekim 2015 tarihleri arasında Antalya WOW Kremlin Palace’de düzenlenecek. Zirvenin düzenleyicisi Eczanem Dergisi editörü Ecz. Onur Aykanat, zirve ile ilgili sorularımızı cevaplandırdı:

Eczane Yönetimi Zirvesi’ni nasıl değerlendiriyorsunuz?

2014 yılında ilki düzenlenen ve oldukça yoğun bir katılımla gerçekleştirilen 1. Eczane Yönetimi Zirvesi’nin amacına ulaştığını düşünüyorum. Eczanelerin son yıllarda yaşadığı ekonomik sıkıntılara karşı yeni bir soluk kazandırması beklenen Zirve’nin ilki, tüm katılımcı çevrelerce son derece olumlu tepkilerle karşılandı. Sektörün bütün paydaşları, eczacı, firma ve diğer temsilcileri daralan pazar payları, düşen ilaç fiyatları, artan giderler ve döviz gibi sebeplerle çıkış arıyor. Bu da organizasyon sürecinde herkesin ortak çözüm arayışı içerisinde yeni projeler, yeni fikirler ve farklı paylaşımlarla bulunmasını sağladı.

Yapılan kurslar ve sunumlar eczacılık mesleği için farklı yöntemleri içeriyordu. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Biz sektörü iyi analiz ederek bu organizasyona hazırlandık. Sadece sorunları tartışmadık, çözüm önerilerini de sunduk. İlaç dışı sağlık ürünlerinde artan rekabet ve değişen koşulları maalesef sektör olarak yakından takip edemedik. Bu da bizi Türkiye’de % 4 pazar payına kadar düşürdü. Zirve’nin, bütün yaklaşımların tartışılması sayesinde pazar payını artırmak ve iyi eczacılık uygulamaları ile günümüz koşullarında değişen global şartlarda eczacılık mesleğini daha uygun şekilde yapmamız noktasında ufkumuzu açacağına inanıyorum.

Zirve katılan eczacılara neler kazandırdı?

Aslında bizler Zirve’den daha yoğun bir süreci Zirve sonrasında yaşadık. Katılan ve çözüm önerilerimize kulak veren eczacılarımız ile eczanelerimizde değişime start verdik. Bu değişim eczanelere güç kazandırdı, değişen yenilenen konseptte eczanelerin ortaya çıkmasını sağladı. Ciddi ciro artışları haberlerini de aldıkça çok mutlu oluyoruz.

  1. Eczane Yönetimi Zirvesi’nden beklentileriniz nelerdir?
  2. Eczane Yönetimi Zirvesi’ni, değişen koşullar çerçevesinde bütün sektörü çok iyi analiz ederek ihtiyaç ve beklentileri tam olarak karşılayacak biçimde düzenlemek istiyoruz. 1. Zirve’de yapılan anketler, görüşmelere ilaveten, Türkiye’nin dört bir yanındaki eczacılar ile yaptığımız görüşmeler vesilesiyle ortaya çıkan beklentileri, doğru bir şekilde harmanlayarak ve güncelleyerek 2. Zirve’nin ana iskeletini oluşturduk. Çıtamızı bir kat daha yükselterek hazırladığımız 2. Zirvemiz eczacılık mesleği ve tüm sektör paydaşları için çözüm odağı olmaya devam edecek. www.eczaneyonetimizirvesi.com

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It