12 Ocak 2017

“2017 yılına kadromuzu % 30 büyüterek ve heyecanımızı arttırarak giriyoruz”

YUNUS EMRE ALIMOGLU

2016 yılında yatırımlarını kesintiye uğratmayan ve 2017 yılına yatırım kararı alarak giren OTC pazarının lider firmalarından Orzaks Genel Müdürü Yunus Emre Alimoğlu ile Orzaks’ı konuştuk:

Ülkemizin içinden geçtiği zorlu dönemde Orzaks olarak yatırımlarınızı artırdınız. Yatırım yapma kararınızın sebeplerini bizimle paylaşır mısınız?

Ülke olarak çok zor bir yılı geride bıraktık. Çok büyük ve çok farklı acıları bir arada yaşadık. Bu güzel ülke, bu güzel ülkenin güzel insanları bu acıları sıkıntıları hak etmiyor. Gönlü zengin, toplumsal dayanışmanın paylaşmanın erdem olduğu ülkemizde birlik bütünlüğümüzün artacağı, bölünmeden aksine daha da bir araya gelerek güç kazanacağımız, huzuru bulacağımız, ölümlerin acıların olmadığı güzel bir yıl diliyorum. Normalde bu kadar yoğun sıkıntıların yaşandığı bir ortamda moraller bozulur, yatırımlar durur ve ciddi bir finansal bir kriz ortaya çıkar. Açık yüreklilikle şunu ifade etmek isterim ki, içinden geçtiğimiz süreç zorlaştıkça toplumun büyük bir kısmının yaptığı gibi bizde Orzaks ailesi olarak yatırımları durdurmanın krizi tetiklediğini biliyor ve bundan dolayı hiçbir sorun yokmuş gibi 2016 yılında yatırımlarımızı kesintiye uğratmadan sürdürdük. Kadromuzu daraltmanın aksine 2016 yılı sonunda kadromuzu %30 oranında büyüterek 2017 yılına heyecanımızı arttırarak giriyoruz. Fabrikamızın teknik ve üretim kapasitesini arttırmak adına 3 milyon TL değerinde yeni yatırım yaptık. Biz Orzaks olarak ülkemizin birlik içerisinde hareket edeceğine en kısa zamanda tüm sıkıntıları geride bırakacağına ve gelecek on yılda çok hızlı bir şekilde büyüyerek dünyada ki en güçlü ekonomilerden biri olacağına inanıyoruz ve bunu gönülden arzu ediyoruz. Çünkü ülkemizin jeopolitik konumuna, insan kaynağının potansiyeline sonsuz güveniyoruz. İhtiyacımız olan tek şey akılcı ve çok çalışmak. İthalat değil, üretim ve ihracat odaklı çalışmalıyız, ülkemizin marka değerini arttırarak ihracatımızı kolaylaştırmalıyız. Dünya tarihinin merkezinde yer alan bir coğrafyada yaşıyoruz, ama iç politikamızda ki sıkıntılardan dolayı her milletin kendinden bir şeyler bulabileceği ülkemizde turizmi bile hareketlendiremiyoruz. Türkiye olarak sadece bir şehir olan Paris kadar bile turistik ziyaret alamıyoruz. Eminiz ki ülkemiz insanı tüm bu sorunların farkında ve zamanla sorunlarını çözüme kavuşturacaktır, bunu hep birlikte başaracağız. Biz 2004 yılında yola çıkarken zaten üretimi hedeflemiştik ve bu konuda bir misyon yüklenmiştik. Gelişmiş ülkelerden distribütörlükler almak yerine kendi markalarımızı üretmeyi ve gelecekte bu markalarımızı ihraç etmeyi hedeflemiştik. Bugün geçmişe dönüp baktığımızda, hedeflerimize adım adım yaklaştığımızı görüyoruz. Birkaç ürün ile çıkmış olduğumuz yolda, bugün 60 form ürün ve dünya pazarında adından söz ettiren markalar ile devam ediyoruz. Oluşturmuş olduğumuz markaları ihraç ediyoruz. Fabrikamızda iç piyasa ve dış piyasaya fason üretimler gerçekleştiriyoruz. Biz önce ülkemiz için, insanımız için bu topraklarda üretim, üretim, üretim diyoruz.

2016 yılı Orzaks için nasıl geçti, hedeflerinizi yakalayabildiniz mi?

Tüm olumsuzluklara rağmen 2016 yılını %50’lik bir satış büyümesi ve %100’ün üzerinde bir satış realizasyonu ile kapattık. Bu büyümeyi gerçekleştirmemizde büyük emekleri olan çalışanlarımıza, bizlere inanan, destek veren eczacılarımıza, toplum sağlığı için fedakârca çalışan hekimlerimize ve bizi tercih eden tüketicilerimize minnettarız. Biz hedefleri olan ve 2020 yılı sonunda Türkiye’nin önde gelen OTC firmalarının başında yer alan bir firma olmak istiyoruz. Yerli bir firma olarak bunu başarmak istiyoruz, başaracağız.

2017 yılından beklentileriniz neler?

2017 yılında da %50’lik bir büyüme hedefi koyduk. 2016 yılında ki büyümemizi sürdürebilmek adına saha kadromuzu %30 oranında genişlettik. İnanıyorum ki bu hedeflerimizi de gerçekleştirerek 2018 yılında istihdam sayımızı daha da arttırıp 2020 hedeflerimize biraz daha yaklaşacağız. Orzaks olarak bu yılı personelimiz için eğitim yılı ilan ettik. Yıl boyunca personelimize eğitim desteği sunarak kişisel gelişimlerine katkı sunup iş ortaklarımıza daha yeni bilgiler götürmeyi gerek sektöre gerek tüketicilerimize daha fazla fayda sunarak çalışmış olduğumuz pazarları büyütmeyi hedefliyoruz. 2016 yılı sonunda ürün portföyümüze ‘Katkısız Felsefesi’ ile üretilmiş çok sayıda yeni ve yenilikçi ürün ekledik. Ocean Vitamin D3, Ocean Mummy, Ocean Pulse, Ocean Ultimate, Ocean Coenzym Q10, Ocean Krill Oil, Cosakondrin Op, Ocean Çörek Otu Yağı Kapsülü ve daha birçok yeni ürün… Ürettiğimiz bu yeni ürünler ile pazara yeni bir heyecan katacağımızdan eminiz. Yeni ürünlerimizi pazarda konumlandırdıkça omega 3, vitamin – mineral ve bitkisel ekstrakt içerikli yeni ürünler üreterek; bir sağlık profesyonelinin ya da tüketicinin bir gıda takviyesi markası adı altında aradığı her ürüne rahatlıkla ve güvenle ulaşabileceği bir ürün portföyü oluşturacağız.

Orzaks Olarak sizi başarıya taşıyan temel faktörler nelerdir?

Sanırım en temel faktör var olan motivasyonumuz ve hedeflerimiz. Biz, tüm Orzaks çalışanları olarak bu ülkeye ait markalar yaratmak istiyoruz. Çalışmalarımızı bu heyecan ile sürdürüyoruz ve dolayısıyla başarı faktörlerinden biri olarak ilk sıraya firmanın misyonunu ve vizyonunu koyabiliriz. Orzaks olarak 2004 yılından beri aralıksız olarak %30-50 oranlarında büyümemizi stabil bir şekilde sürdürüyoruz. Doğru finans ve satış planlaması ile istikrarlı bir büyüme gerçekleştiriyoruz. Firma aidiyeti yüksek, fakat aynı zamanda işini profesyonelce yapan ve her geçen gün kendini geliştiren bir kadroya sahibiz. Ürettiğimiz her üründe üst düzey kalite standartları arıyoruz ve her ürünü bilimsel çalışmalar ile destekliyoruz. Bilgiye açığız ve işimizi çok seviyoruz.

Gelecek yıllarda ne gibi projeleriniz ve yatırımlarınız olacak?

Orzaks olarak çok uzun vadeli planlamalar yapıyoruz. Amacımız 100 yıl sonrada yaşayabilecek bir firma oluşturmak, bu anlamda sürekli kendimizi yenilemek ve gelişmeleri çok yakından takip etmek zorundayız. Üç yıl içerisinde GMP standartlarında bir firma kurmayı hedefliyoruz. Özellikle ihracatımızı arttırmamız için bu hedef olmazsa olmazımız. Ürün portföyümüzü sağlık profesyonellerinin ve tüketicilerin tüm ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacak şekilde genişletmek istiyoruz. Bazı bitkisel ekstraktların üretimini Türkiye’de gerçekleştirmek istiyoruz. Ürünlerimiz ile ilgili klinik çalışmalar yapmak, OTC ürün portföyümüzü jenerik ilaçlar ile zenginleştirmek projelerimizden sadece birkaçı.

Son olarak eklemek istediğini bir şey var mı?

Ülkemizin geleceğinin aydınlık olmasını, 2017 yılının ülkemize huzur, bolluk ve bereket getirmesini dilerim.

 

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It