15 Ocak 2020

2020 YILI ORZAKS İLAÇ İÇİN İHRACATTA CİDDİ BİR YATIRIM VE BEKLENTİ YILI OLACAK

IMG_1677  

Sağlık alanındaki başarıları ve yaptığı Ar-Ge yatırımları ile dikkatleri üzerine çeken Orzaks İlaç ve Kimya San. Tic. A.Ş. Genel Müdürü Yunus Emre Alimoğlu ile 2020 yılı hedefleri ve yatırımları hakkında konuştuk.

Orzaks İlaç’tan bahseder misiniz?

Orzaks İlaç olarak, hikâyemiz 2004 yılında başladı. Önleyici, koruyucu ve tedaviye destek ürünlerin çok yeni olduğu bir dönemde; şirket kurucularımızın bu alandaki gelişimi öngörerek yaptığı yatırım ile yola çıktık. Birkaç kişi ile çıkmış olduğumuz yola bugün; 200’ün üzerinde çalışan, 100’ün üzerinde ürün ve yüksek teknoloji üretim kabiliyetimizle Türkiye’nin en çok tercih edilen markalarını üretiyor ve ürettiğimiz bu değerleri ihraç ediyoruz. Şüphesiz ki, bu başarıya ekibimizin üstün gayretleriyle ulaştık ve ortaya çıkan bu başarı hikâyesinden ülkemiz adına gurur duyuyoruz. Kendi alanımızda hep daha iyisini nasıl yapabiliriz sorusunu canlı tutuyor ve hâlâ işin çok başında olduğumuza inanıyoruz.

2019 yılı Orzaks İlaç ve OTC pazarı için nasıl geçti?

Orzaks İlaç olarak, 2019 yılı için koyduğumuz %50 oranındaki satış büyüme hedefi, ekibimizin desteğiyle %100 olarak gerçekleşti. 2019 yılında koymuş olduğumuz büyüme hedefine paralel olarak kadromuzda %25 oranında bir genişlemeye gittik. Gerek merkezi gerekse saha kadromuzdaki bu genişlemenin adaptasyonunu sağlamak üzere çalışmalarımızı sürdürdük. Kadromuzdaki büyüme ve artan satış pazarlama faaliyetlerimizden dolayı, sektör büyümesinin üzerinde bir büyüme gerçekleştirdik. Yapmış olduğumuz analizler neticesinde sektörün 2019 yılında yaklaşık %25 büyüdüğünü ve bu büyümenin süreceğini öngörüyoruz. 2019 yılı içerisinde yaptığımız lansman ile Strains çatı markası altında yeni probiyotik ürünlerimizi OTC pazarı ile buluşturduk.

Strains markalı probiyotik ürünlerimiz etkinliği ve güvenliği klinik çalışmalarla kanıtlanmış, patentli suşları içermektedir. Tıpkı diğer ürünlerimizin ham madde seçimine gösterdiğimiz özen gibi, probiyotiklerimizi de dünya genelinde; kendi alanında kabul görmüş üretici firmalardan tedarik etmekteyiz.

 

2020 hedefleriniz ve gıda takviyesi pazarının büyümesi hakkında öngörüleriniz nelerdir?

Firmamızın kurumsal yapısını güçlendirmiş olması nedeni ile 2020 yılına daha hazır ve güçlü başlayacağını düşünüyorum. Büyümemizi sürdürebilir hale getirmek üzere kadromuzda %30 oranında büyümeye gidiyoruz. 2 Ocak itibari ile yeni kadrolarımıza iş başlangıcı yaptırmış olacağız. Bu yatırımları yaparken bir taraftan da ülkemizin ekonomisini yakından takip ediyoruz. Ülke olarak kriz olacağı endişesi ile yatırımları kestiğimizde krize davetiye çıkarmış ya da krizi hızlandırmış oluruz. Orzaks İlaç olarak ülkemize, ülkemizin insanına ve enerjisine inanıyor, riskleri görmekle birlikte yatırımlarımızı sürdürmeye devam ediyoruz. Ülkemizde alternatif tıbba olan ilgi her geçen gün artıyor ve Sağlık Bakanlığı çalışma alanımızı destekleyen faaliyetler yürütüyor. Bu sayede, koruyucu hekimlik uygulamaları da gelişiyor. Gerek modern tıp gerekse alternatif tıptaki gelişmelerle birlikte ilaç dışı ürün pazarı büyüyerek gelişiyor.

yunus alımoglu 2

Orzaks İlaç’ta 2020 yılında bizi ne gibi yenilikler bekliyor?

Öncelikle şubat ayı sonu itibari ile yeni fabrikamızı kademeli olarak açmayı hedefliyoruz. Yeni fabrikamızda tüm etaplar tamamlandığında 50 milyon TL yatırım yapmış olacağız. Likit, hard kapsül, soft kapsül, tablet, toz dolum üretimimizi tek merkezde bir araya getiriyoruz. Yeni yatırımımızın bize getireceği çok önemli kazanımlar olacak. İlaç üretim standardı olan GMP sertifikalı ürünler üretiyor olacağız. İhracat kabiliyetimiz katlanarak artacak. Böylece, daha büyük Ar-Ge çalışmaları ve yatırımları da beraberinde gerçekleştiriyor olacağız. Yine 2020 yılı içerisinde 10’nun üzerinde yeni ürünü piyasaya sunacağız. Bunların ilki Day2Day markamızın altında kolajen içeren tablet, saşe ve likit formda ürünler olacak. Day2Day markamızın lansmanının ardından yeni, inovatif ve heyecan uyandıracağını düşündüğümüz ürünlerimizi pazara sunacağız.

Orzaks İlaç olarak ihracata ne gibi yatırımlar yapıyorsunuz?

2020 yılı bizim için ihracatta ciddi bir yatırım ve beklenti yılı olacak. Yeni fabrikamızın açılması ile birlikte üretim hacmimizi 5 kat artıyoruz. Aynı zamanda, ihracatta ihtiyaç duyulan sertifika ve dokümantasyonları eksiksiz hazırlayabilecek düzeye geleceğiz. Dolayısıyla, artık ihracat için önümüzde engelimiz kalmayacak ve bu alana yatırım yapmak için artık tam olarak hazırız diyebiliriz. 2020 yılında çalışma alanımızla ilgili olan globaldeki fuarlara katılarak ürünlerimizi ihraç etmek için fırsatlar arayacağız.

Son olarak bizlerle paylaşmak istediğiniz bir şey var mı?

Dünyada var olan rekabeti düşündüğümüzde; ülke olarak ihtiyaç duyduğumuz şeyin trendlerini takip etmek ve geleceği yakalayacak projeler tespit ederek geliştirmemiz gerekiyor. Tabii bu stratejiyi belirledikten sonra rahmetli Sakıp Sabancı’nın çok beğendiğim ‘Çalışmak, çalışmak, çalışmak’ sözleri ile fark yaratarak rekabette yol alabileceğimiz; başarılı, huzurlu ve keyifli bir yıl olmasını diliyorum.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It