20 Ocak 2017

Alphega Eczane, eczanelerimize yeni programlar ve hizmetler ile 2017 yılında da destek vermeye devam edecek”

erhan tetık 2

Alliance Healthcare Müşteri İlişkileri ve Satış Direktörü Erhan Tetik ile Alphega Eczane’yi konuştuk:

Eczane danışmanlık hizmet konsepti Alphega Eczane nedir? Biraz bilgi verebilir misiniz?

Alphega Eczane, serbest eczacıların kendilerini ve eczanelerini geleceğe taşıması adına kurulmuş bir eczane danışmanlık hizmet konseptidir. Alphega Eczane çalışmalarına 2001 yılında Fransa’da başlamıştır. Kuruluş amacı, örnek oluşturacak bağımsız bir eczane modeli geliştirerek Avrupa’daki toplumların sağlık kalitesinin artmasına katkıda bulunmaktadır. Alphega bugün, Avrupa genelinde Çek Cumhuriyeti, Fransa, İtalya, Hollanda, İspanya, Almanya, İngiltere ve Türkiye olmak üzere, 8 ülkede yaklaşık 6000 üyesi bulunan büyük bir aile haline gelmiştir. 2014 yılı Temmuz ayında yapılan Türkiye lansmanının ardından, Alphega Eczane bugün 150’den fazla üye eczanesi ile sadece İstanbul’da hizmet vermektedir. Önümüzdeki dönemde gelen talepler neticesinde diğer büyük illere de açılmayı hedeflemektedir.

Eczacının sağlık danışmanlığı rolü çalışmalarınızın neresinde?

Eczacının toplumun en yakın sağlık danışmanı olduğu fikrini sonuna kadar savunan Alphega Eczane, eczacısının bulunduğu çevrede daha da güçlenmesi ve aynı zamanda eczanenin profesyonel bir şekilde işletilmesi üzerine kendini sürekli geliştirmektedir. Alphega Eczane, 360 derece bakış açısı ile eczanenin iş performansının değerlendiren, kalite standartlarının yükseltirken, dönem dönem yapılan değerlendirme süreçleri sayesinde eczane gelişimine sürekli katkıda bulunan özel bir hizmet konseptidir.

Eczaneye sunulan hizmetler neler?

Alphega Eczane Gelişim Programı adı altında özel hazırlanan program çerçevesinde eczacılarımıza destek vermektedir. Program ana hatlarıyla Finans, Operasyon, Hasta Sağlığı ve Ekip Yönetimi olmak üzere, 4 ana başlıktan oluşmaktadır. İngiltere’de bulunan İş Geliştirme Departmanı tarafından güncel gelişmeler takip edilerek yeni çalışmalar hazırlanmaktadır. Avrupa’daki öncü üye eczanelerden almış olduğumuz teknik bilgiler ile sağladığımız hizmetleri Türkiye koşullarından bir adım önde sunmak bizim ana amaçlarımızdan biridir. Alphega Eczane konsepti çerçevesinde, her üye eczanenin kendisine özel bir iş uzmanı atanmaktadır. İş uzmanımız, eczacımızın önceliklerini belirleyerek, yıllık süreçte izleyecekleri program çerçevesinde belirli aralıklarla ziyaret etmektedir.

Eğitim çalışmalarına önem veriyorsunuz…

Alphega Eczane konseptinin en önem verdiği hizmetlerden biri eczane içi eğitim süreçleridir. Bilgili ve ilgili bir eczane ekibi oluşturmak için, özel olarak hazırlanan özel eğitim konularından oluşan hizmetimiz, eczane ekibini birçok konuda donanımlı hale getirmeyi hedeflemektedir. Alphega Eczane kendi üyeleri için haftalık, aylık ve 2 aylık süreçlerde, eczane içinde farklı alanlara konumlanmış perakende aksiyonları düzenlemektedir. ‘Eczane pahalıdır’ algısını yıkarak, eczaneye ilaç dışından gelen cirosunu yükseltecek ve eczaneye giren müşteri / tüketici sayısını arttıracak özel kampanyalar düzenlemektedir. Bu kampanyaları, sektörümüzün önde gelen ulusal ve uluslararası markaları ile gerçekleştiriyoruz. Saç bakımı, diş bakımı, güneşin etkilerinden korunmak gibi birçok konuda broşürler hazırlıyoruz. Vatandaşlar bu broşürleri eczaneden ücretsiz alabiliyorlar.

Kategori yönetimi konusunda neler yapıyorsunuz?

Bu projenin önemli hizmet kalemlerinden biri de eczane içinde yapılan düzenlemeleridir. Yurt dışından elde edilen tecrübeler ve araştırmalar neticesinde bize aktarılan bilgi desteği ile eczaneye tanzim teşhir çalışması yapılmaktadır. Yeni düzenlemenin ardından oldukça önem kazanan kategori yönetimi sayesinde, hem eczane ekibinden hem de müşteri/tüketici tarafında oldukça olumlu geri dönüşler alınmaktadır. Öte yandan, üye eczanelerimizden gelen talep üstüne kurumsallaşma adına son dönemde önlük, yaka kartı ve benzeri kurumsal öğelerle eczanelerimize destek olmaya devam edeceğiz.

Uluslararası bilgi alışverişini de sağlıyorsunuz sanırım?

Son olarak, eczacılığın gelişmesi adına 2 yılda bir Alphega Eczane Avrupa Kongresi (Alphega Pharmacy European Convention) düzenlenmektedir. Üye eczacılarımız kongre sayesinde yurtdışındaki meslektaşları ile tanışma imkânı bulurken, katıldıkları çalıştaylar ve semineler ile sektördeki son gelişmeler hakkında fikir sahibi olma şansını yakalayabilmektedir.

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It