13 Haziran 2019

“Ana Karnından Ana Kucağına” Sosyal Sorumluluk Projesi Söyleşisinin İkincisi Samsun’da Gerçekleşti!

 IMG_2778

 

Geçtiğimiz aylarda Mardin’de ilki gerçekleşen ve ebeveynlerin yoğun ilgi gösterdiği “Ana Karnından Ana Kucağına” Sosyal Sorumluluk projesi söyleşisinin bu seferki durağı Samsun oldu.

Temel amacı Anne ve anne adaylarını gebelik, doğuma hazırlık, doğum, lohusalık, emzirme ve yeni doğan bebek bakımı hakkında bilgilendirmek ve onların deneyimlerine katkı sağlamak olan Ana Karnından Ana Kucağına söyleşilerinin ikincisi, 12 Haziran’da Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşti. Söyleşi programı Anadolu Ebeler Derneği Başkanı Uzm. Ebe Nesibe Üzel, Jinekolog Dr. Arzu İlknur Özdemir Aydoğdu, Uzm. Psikolog Semiha Afyonlu Kaya gibi değerli uzmanlar tarafından anne bebek sağlığını ve psikolojisini ilgilendirecek önemli konular ele alınarak annelere ilham oldu.

Anadolu Ebeler Derneğinin proje yürütücülüğünde ,“Anne Dönüşür, Dünya Değişir” mottosuyla hizmet veren Mothers’Land ‘in fikir anası olduğu ve eczanelerin anne bebek bakımında #1 numaralı tercihi olan Mustela®‘nın koşulsuz desteğiyle Samsunlu ebeveynler için düzenlenen “Ana Karnından Ana Kucağına” söyleşisi, Mothers’Land Kurucu Ortağı Ceyda Kantarcı moderatörlüğünde annelerin en çok merak ettiği Gebeliğe Hazırlık, Doğum Fizyolojisi ve Doğum, Anne Sütünün Önemi ve Emzirme, Doğum Sonrası Anne ve Bebek Bakımı konuları hakkında tecrübelerini ve bilgilerini aktarması ile annelere yol gösterdi.

Proje kapsamında ayrıca 11 Haziran’da Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi’nde bu alanda görev yapan ebelere yönelik “Ana Karnından Ana Kucağına” konularını kapsayan bir kurs programı düzenlenmiştir. Bu sayede annelerin kaliteli sağlık hizmetlerine erişimi konusunda ebelerinde güncel mesleki bilgi edinmelerine önemli destek sağlanmıştır. Ebeler tarafından son derece yararlı bulunan eğitimler, alanında uzman üniversitelerin ilgili ebelik bölümü öğretim üyeleri ve uzman dernek eğitimcileri tarafından verilmiştir.

Samsunlu anneler ve ebeler tarafından yoğun bir ilgiyle karşılanan ve özellikle annelerin kafalarındaki önemli sorulara uzmanlar tarafından cevap bulunduğu etkinliğin ardından Üzel, temel amaçlarının farklı coğrafyalardaki annelere ulaşmak olduğunu hatırlatarak etkinliklerin devamı geleceğinin sinyallerini verdi.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It