17 Mayıs 2018

Baharda Işıl Işıl Bir Cilde Sahip Olmak

ırem turan

İrem TURAN yazdı…

Bahar hepimiz için şüphesiz ki yenilenmedir, tazelenmedir; üzerimizdeki kesif kış miskinliğini atma zamanıdır!

Kış ayları; ruhumuzu depresif hallerden, bedenimizi fazla kilolardan ve zihnimizi olumsuz düşüncelerden uzak tutmaya çalışarak geçti. En nihayetinde güneş yüzünü gösterdi, bulutlar dağıldı… Bu sene de baharı gördük J

Yenilenmenin mevsimi ilkbahar ile cildimizi de uyandırma ve canlandırma sürecine giriyoruz. Kış boyunca olumsuz hava koşullarından korumaya çalıştığımız, kuruyan ve matlaşan cildimizden şimdi ışık saçmasını bekliyoruz. Olamaz mı? Olabilir.

Peki ama nasıl?

İşte baharda genç, diri ve canlı bir cilde sahip olmanın son derece basit; ama etkili yöntemleri…

Önce Temizlik: Evimizin adeta nefes almasını sağlayan bahar temizliği, yıllardır kültürümüzün vazgeçilmez bir parçasıdır. Eski, fazla, kullanılmayan ya da bozulan ne varsa attığımız; tertemiz bir görüntüyle son bulan köşe bucak bahar temizliği ritüelini, cildimiz için de yapmamız gerekir. Güzel bir cildin ilk adımı temizliktir. Siyah noktalardan kurtulmamıza, cilt tonu eşitsizliklerini dengelememize yardımcı olur. Soyucu etkisi düşük fakat arındırıcı etkisi yüksek, antioksidan içeriklere sahip maskeler ve yüz yıkama ürünleri temel olarak bu işlevi görür.

Nemlendirme: Kış döneminde cildimizin koruyucu tabakasının ciddi bir nem desteğine ihtiyacı vardır. Dışarıda soğuk hava, rüzgâr; içeride ise klimalar ve çeşitli ısıtıcılar cildimizi kurutur. Bu kuruluk, bahara geçişte ciltte hassasiyet oluşmasına sebebiyet verebilir. Cildin hidro-lipidik nem bariyerini korumak, her mevsimde olduğu gibi, ilkbaharda da son derece önemlidir. Parfümsüz dermokozmetik nemlendiriciler alerji ve hassasiyet riskini de azaltacağı için, tercih edilebilir. Cilt çok kuru ise, gece yatmadan önce uygulanan nem maskeleri ya da serumları da yoğun bakım amaçlı kullanılabilir.

Göz Çevresi Özel Bakımı: Göz çevresi, yüzün geri kalanına kıyasla daha ince ve hassas bir dokuya sahiptir. Nemsizliğe bağlı ilk çizgiler bu bölgede kendini gösterir. Dolayısıyla, bahar döneminde göz çevresi için, kan dolaşımını arttıran, antioksidan içeriğe sahip mikro sirkülasyon etkisi yüksek ürünler tercih edilebilir.

Güneşten Korunma: Soyucu tedavilerin sona ermesi gereken bahar döneminde, artık cildin özenle güneşten korunması gerekir. Elbette ki güneşten korunmak denince ilk olarak aklımıza yaz ayları geliyor. Fakat ilkbahar; cildin güçlü güneş ışınları ile ilk kez karşılaştığı dönemdir. Kış aylarında incelen ve kuruyan cilt, bu ilk güçlü ışınlara hazırlıksız yakalanır ve lekelere davetiye çıkar. Bu sebeple, özellikle ilkbahar döneminde güneşten korunmaya dikkat edilmelidir.

Yüz Yogası: Yüzümüz de vücudumuz gibi pek çok kas grubundan oluşur.

Kan dolaşımını arttırarak daha canlı ve ışıltılı bir görünüme kavuşmak için yüz kaslarını çalıştırmak gerekir. Yüz yogası uygulamaları sporun metabolizma hızlandırıcı ve sıkılaştırıcı etkilerini yüzümüzde görmemizi sağlar. Yüzümüzdeki kan dolaşımı artar; ödem ve koyu halkaların görünümü azalır, cilt daha sıkı ve diri bir görünüm alır.

Bol Su Tüketimi: Su tüketimi, doğrudan cildin kalitesini ve elastikiyetini etkiler. Hatta akne oluşumunda bile, yetersiz su tüketiminin etkisi vardır. Cildimizdeki toksinleri uzaklaştırabilmek için, hücrelerimizin suya ihtiyacı var. Özellikle mat ve solgun ciltlerin, aydınlık, canlı ve ışıltılı bir görünüme kavuşması için su tüketimine özen göstermesi gerekir.

Uyku Düzeni: Uyku, çoğu zaman hayatın mecburiyetleri sebebiyle belki de en kolay vazgeçtiğimiz bedensel ihtiyacımızdır. Erteleriz, süresini kısaltırız, kalitesine önem vermeyiz. Fakat tüm bedenimiz için, son derece hayati bir ihtiyaçtır. İyi bir uyku, hayat kalitemizin temel belirleyicilerinden biridir. Cildimiz açısından da uyku, genç ve diri görünümde son derece önemlidir. Cildin onarımı ve yenilenmesi ve kolajen yapısının zarar görmemesi için uyku süresi ve kalitesine özen göstermek gerekir.

Temiz Hava: Tüm vücudumuz gibi, cildimizin de yaşam ve enerji kaynağı oksijendir. Temiz havada yürüyüş ve spor gibi aktiviteler, bahar döneminde cildiniz için yapacağınız en iyi yatırımlardan biridir.

Beslenme: Cildin yenilenme hızını arttıran protein ağırlıklı gıdalar ve antioksidan içeriği yüksek sebze – meyvelerden oluşan bir beslenme şekli, cildinizde gözle görülür fark yaratabilir. Bu konuda özel bir diyet uygulanacaksa, uzman bir doktordan danışmanlık almakta fayda var.

Zararlı Alışkanlıklar: Tam da arınma, tazelenme ve yenilenmeden bahsettiğimiz ilkbahar aylarında cildinize yapabileceğiniz en büyük toksik kötülüklerin başında sigara ve alkol gelir. Cildinizdeki su miktarını azaltmak ve yoğun toksine ve kimyasala maruz bırakmak gibi etkileri olan bu maddelerden, mümkün mertebe uzak durmak gerekir.

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It