14 Nisan 2015

Bebek Beslenmesi İçin Seçtiğimiz Ürünlerin Bpa İçermemesi Yetmez!

Yapılan araştırmalar plastiklerde kullanılan BPS’in (Bisfenol-S) BPA’nın (Bisfenol-A) yeni bir formu olduğunu ve en az BPA kadar tehlikeli olduğunu gösteriyor

 

Annelerin bilinç seviyesi artık çok daha yüksek. Bebekleri için alışveriş yaparken çok hassas davranıyor, ürünleri sorguluyor, markaları karşılaştırıyor, etiketleri detaylı olarak inceliyorlar. Diğer yandan şehir hayatı, hızlı yaşam, hepimizi hayatımızı kolaylaştıran ürünleri seçmeye itiyor. Örneğin plastikler, artık hayatımızın her yerindeler ve hepimiz için vazgeçilmez oldular. Hayatımızı kolaylaştıran bu ürünleri seçerken, doğru seçimleri yapmamız çok önemli. Özellikle bebeklerimizin gıdalarının temas ettiği ürünleri seçerken artık hepimiz BPA içermemesi gerektiğini biliyoruz. BPA (Bisphenol-A) özellikle sert plastiklerde kullanılan, plastiği daha sağlam olmasını sağlayan bir katkı maddesi. BPA temas ettiği gıdaya geçer ve ısıyla bu geçiş artar.

 

BPA’nın Sağlığa Zararları

 • BPA’ya maruz kalmış anne karnındaki ceninlerde, yeni doğmuş bebeklerde ve çocuklarda büyüme ve davranış bozuklukları ortaya çıkıyor.
  ·   Polikarbonattan mamül plastik şişe ve ambalajlardan tüketilen su ve gıda maddeleriyle birlikte vücudumuza giren BPA maddesi prostat, beyin gelişimi, kalp hastalıkları, karaciğerde enzim bozuklukları ve diyabet hastalıklarına sebep oluyor.
  ·   BPA içeren bebek biberonlarıyla beslenen çocuklar erken cinsel olgunlaşmaya maruz kalıyor.
  ·   BPA maddesi vücutta östrojen hormonunu taklit ediyor ve kadınlık hormonuna dönüştüğü için sperm üretiminde ciddi bir düşüşe sebep oluyor.
  ·  Erişkinlerde göğüs ve prostat kanseri riski oluşturuyor.
  ·  Obeziteye, astıma neden olduğu saptanmış ve tiroid foksiyonlarını azalttığı belirlenmiştir.

BPA’nın en sık kullanıldığı yerlerden biri de biberonlar ve alıştırma bardaklarıydı. 2011 yılı Haziran ayında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, bebek sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle, AB ile paralel olarak, bebek beslenmesinde kullanılan polikarbonat malzemelerin üretiminde Bisfenol A’nın (BPA) kullanımını yasakladı. Bunun üzerine içeriğinde BPA bulunan plastik biberonlar piyasadan toplatıldı. Birçok marka ambalajlarında BPA içermediklerini belirtti. Bu dönemde tüm yayın organlarında, ana haber kanallarında bu konu gündeme getirilip, BPA içermeyen ürünlerin kullanılması konusunda bilinç arttırıldı. Fakat tehlike bitmedi.

 

BPS tehlikesinin farkında mısınız?

Yapılan araştırmalar plastiklerde kullanılan BPS’in (Bisfenol-S) BPA’nın (Bisfenol-A) yeni bir formu olduğunu ve en az BPA kadar tehlikeli olduğunu gösteriyor. Fakat BPA’nın birçok ülkede bebek ürünlerinde yasaklanmasının ardından BPA ile aynı etkileri gösteren BPS üretiminde artış gözleniyor. BPS (Bisphenol S) BPA’nın farklı bir kimyasal formu ve bebek ve yetişkinler üzerindeki etkisi de BPA ile tamamen aynı. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzman Doktoru Başak Namdar Çelikkan, “Özellikle anne sütü ve bebek gıdaları ile temas eden ürünlerin BPA içermemesi yeterli değil. Bu ürünlerin aynı zamanda BPS maddesini de içermemesi çok önemli. Özellikle biberon, alıştırma bardağı, göğüs pompası, anne sütü saklama poşetleri gibi ürünler seçerken BPA ve BPS içermediklerinden emin olmak gerekir. BPS plastikler üzerinde BPA ile aynı etkiyi gösteriyor” diye belirtiyor.

European Chemical Agency’e göre 2012 yılında, birçok ülkede BPA kullanımının bebeklerin gıdaları ile temas eden ürünlerde yasaklanmasının ardından, BPS üretiminde artış gözlendiği belirtiliyor. Lansinoh olarak annelerin bebeklerini daha uzun süre anne sütü ile besleyebilmeleri için ürünler sunuyoruz. Bizler için en önemli konu anne ve bebek sağlığı. Lansinoh ürünlerinin hiçbirinde bebeklerin sağlığını riske atacak BPA ve BPS maddeleri kullanılmamaktadır. Bu konuda tüm ürünlerimiz testlerden geçmiş ve BPA – BPS içermediği klinik olarak kanıtlanmıştır. Tüm Lansinoh göğüs pompaları, biberonlar, biberon emzikleri, süt saklama poşetleri ve tüm Lansinoh ürünleri BPS ve BPA içermemektedir.

 

DERYA İŞÇİOĞLU

Pin It