20 Kasım 2019

BERKO İLAÇ’TAN STRATEJİK BALKANLAR ORTAKLIĞI

berko 1 

Yüzde yüz yerli sermaye olan Berko İlaç, 127 ürünü, 700’ü aşan çalışanı ve 21 bin metrekarelik dünya standartlarındaki üretim tesisleriyle Türk tıbbına ve dünya sağlığına hizmet veriyor. Balkanlar’da hayata geçirilecek olan bu yeni ortaklıkla Berko İlaç, ihracat çalışmalarını daha da güçlendirmeyi ve Türkiye’ye gelir sağlayacak ortak bir yapı kurmayı hedefliyor. Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’daki iş ortağı Fufarma’nın girişimi olan Sagen ortaklığı ile hayata geçirilmesi planlanan üretim tesisi yatırımı için ilk adımlar atıldı ve sözleşme imzalandı.

 

 

Hedef Avrupa

İstanbul’da Elite World Asia Hotel’de düzenlenen basın toplantısı ile halka duyurulan Balkanlar ortaklığıyla Berko İlaç, Balkanlar’da güçlü bir yapılanması olan Sagen’le ve ortak girişim olan Saber’le ilk etapta ruhsatlama, satış, pazarlama, ambalajlama ve depolama alanında etkin bir iş modeli kurmayı; yakın gelecekte ise tam üretim prosesiyle önce Balkanlar ve Avrupa daha sonra da tüm dünya ülkelerine ürünlerini ulaştırmayı hedefliyor. İşbirliği anlaşmasının imzalandığı toplantıya; Berko İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Berat Beran, Yönetim Kurulu Üyesi Eylem Beran, Genel Müdür Barış Özyurtlu, İhracat Müdürü Aykut Adalmaz, Fufarma Yönetim Kurulu Başkanı Isuf Berberi, Fufarma Genel Müdürü Filip Petkov, Fufarma İcra Kurulu Üyesi Edi Grabocka ile Fatos Mustafa katıldı.

“Yatırım yapmaya devam ediyoruz”

Balkanlar ortaklığı ile ilgili Berko İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Berat Beran, “Berko İlaç olarak yatırım yapmaya ve ihracat çalışmalarımızı geliştirmeye devam ediyoruz. Sagen ortaklığımız ile Berko İlaç ürünlerini tüm dünyayla daha hızlı bir şekilde buluşturacağız. Bu atılımımız Türkiye’ye gelir sağlayacak ortak bir yapı olacak, Türkiye için hayırlı uğurlu olmasını dilerim” şeklinde açıklama yaptı. Makedonya’yı tercih etmelerindeki faktörlerden de bahseden Beran, “Makedonya’yı tercih etmemizin sebebi; Makedonya 2 yıl içinde Avrupa Birliği’ne girmiş olacak. Şu an bu yatırımı yapmamız Avrupa’ya açılmamızı sağlayacak. Avrupa’da da başarılı olacağımıza inanıyoruz. Türkiye’nin coğrafi konumundan dolayı dünyanın her yerine ulaşmak mümkün. Biz de Berko İlaç olarak dünyanın her yerinde olmak istiyoruz” dedi.

“Güçlü bir markayız”

Ecz. Berat Beran şunları söyledi: “Türkiye ilaç pazarında güçlü bir marka olan Berko İlaç, 2016 yılından bu yana ihracat alanında büyük bir atılım gerçekleştirmiştir. Dış ticaret çalışmaları dâhilinde 41 ülke ile sözleşme imzalamış; bunların 16’sı ile aktif ticaret yapılmaya başlanmış, kalan 25 ülke ile de ruhsatlama çalışmaları devam etmektedir. Berko İlaç başta ABD, Kanada ve Azerbaycan olmak üzere; Gürcistan, Irak, Kosova, Makedonya, Moldova, Vietnam, Güney Kore, Lübnan, Sudan, Dağıstan, Bosna-Hersek, Suudi Arabistan gibi ülkelere ihracat yapmaktadır.

“Balkanlar önemli bir Pazar”

Berko İlaç ve Fufarma olarak bölgede var olmak istediklerini belirten Fufarma Yönetim Kurulu Başkanı Isuf Berberi ise bu yatırım ile bölgedeki insan sağlığına katkıda bulunmak istediklerini ifade etti. Balkanların önemli bir Pazar olduğunun altını çizen Berko İlaç Genel Müdürü Barış Özyurtlu da bölgede stratejik ürünleri ilk etapta pazara sunacaklarını belirtti.

Berko İlaç

Meslek hayatına 1970’li yıllarda eczane eczacılığıyla başlayan Ecz. Berat Beran tarafından, 1984 yılında kurulan Berko İlaç, insan sağlığı için üretmeye ve çalışmaya devam etmektedir. Berko İlaç, “Seçtiği özel kulvarda ilk ve tek olma” vizyonuyla, yenilikçi ürünleri tıbbın hizmetine kazandırmıştır. 127 ürünü ve 700’e yakın çalışanıyla hizmet veren Berko İlaç, sağlıklı yarınlar için üretmektedir. 21 bin metrekare kapalı alanı ve yıllık 142 milyon kutu üretim kapasitesiyle Berko İlaç Üretim Tesisleri, GMP standartlarında üretim yapmaktadır ve takviye edici gıda ürünleri için FDA kaydına sahiptir. Türkiye ilaç pazarında güçlü bir marka olan Berko İlaç, bir dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Basta ABD, Kanada ve G. Kore olmak üzere 16 ülkeye aktif ihracat yapmaktadır. Berko İlaç, ihracat alanındaki atılımlarının yanı sıra, T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından yürütülen ve “Global Türk Markaları” yaratmak amacıyla hayata geçirilen “Turquality Marka Destek Programı”na katılma hakkı kazanmıştır. Sosyal sorumluluk konusu öncelikleri arasında yer alan Berko İlaç, pek çok vakıf ve sivil toplum kurulusuyla birlikte projeler yürütmektedir. Berko Çocuk Tiyatrosu, “Buzda Engel Yok” otistik çocuk buz pateni takımı, “Hoş Geldin Bebek” yeni doğan ünite ziyaretleri gibi başlıca projelerinin yanı sıra, Berko İlaç köy okullarının ihtiyaçlarına destek olarak ve ihtiyaç sahibi örgencilere burslar vererek topluma katkı sağlamaktadır.

Fufarma

Fufarma, 1946’da kurulmuştur ve Arnavutluk’un ilk ilaç firmasıdır. Bir devlet kuruluşu olan Fufarma, Arnavutluk’a ilaç ve tıbbi malzeme ithalatının tamamını gerçekleştirmiştir ve aynı zamanda tüm yerel ürünlerin dağıtımını yapmıştır. Fufarma, II. Dünya Savaşı’ndan sonra ilk ticari şirketler hattında yer almıştır ve 1993’e kadar Arnavutluk’taki ilk işlemci/ilaç distribütörü olan birçok yabancı ilaç firması için adil bir ortak olmuştur. Tiran’da bulunan ve Arnavutluk’un her yerine yayılan Fufarma, bugün Arnavutluk ilaç pazarının en önemli aktörlerindendir.

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It