9 Temmuz 2019

Bioderma desteğiyle açılan su kuyusu, Zanzibar’ın Panga Tupu köyüne hayat veriyor!

1562661577_Ak__ll___K__y_Su_Kuyusu_A____l_______1_

 70li yıllardan bu yana biyoloji ve dermatolojiden ilham alarak tüm cilt tipleri ve ihtiyaçları için sağlıklı ve güvenilir dermatolojik çözümler sunan Bioderma, Şimdi Derneği ile “Akıllı Köy” sosyal sorumluluk projesine destek oldu. IDEA Universal’ın yardıma ihtiyaç duymayan bir Afrika yaratma amacıyla hayata geçirdiği “Akıllı Köy” Projesi’yle Tanzanya’nın Zanzibar kentinde bulunan Panga Tupu Köyü’nde, Mercedes-Benz Fashion Istanbul’daki iş birliklerinin ardından Bioderma x Özlem Süer “The Water Manifesto” defilesinden ilham alınarak bir su kuyusu daha açıldı. Şimdi Derneği ve dermokozmetik bir marka olan Bioderma desteğiyle açılan su kuyusu, yerel köy halkına, kalıcı ve sürdürülebilir bir şekilde temiz ve güvenli su kullanım imkânı sağlayacak.

Afrika’nın en önemli konularının başında gelen temiz ve güvenilir su sorunu, tüm dünyanın odak noktası… Bütüncül, sürdürülebilir, etkili programlarla çözümler üreten Idea Universal ve Şimdi Derneği’nin hayata geçirdiği “Akıllı Köy” Projesi, Afrika’nın en yoksul köylerindeki su, gıda ve enerji problemini bütüncül ve sürdürülebilir şekilde çözüme kavuşturan, yardıma ihtiyaç duymayan bir Afrika yaratmayı amaçlayan bir kalkınma projedir. “Akıllı Köy” programıyla güneş enerjisi kullanılarak her eve 24 saat temiz su sağlanması, köye tarım bahçesi ve sulama sistemi kurulması, tohum desteği, tohum bankacılığı ve sürdürülebilir tarım eğitimleri, her eve günde 15 saat enerji sağlanması gibi konularda köyleri güçlendirerek açlık ve yoksulluğu azaltıp bütüncül bir destek sağlanmaktadır. Bu kapsamda, 8 Temmuz’da Zanzibar kentinde bulunan Panga Tupu köyünde, “Akıllı Köy” projesi kapsamında bir su kuyusu açıldı. “Akıllı Köy” Projesi ile suyunu güneş enerjisi kullanarak besleyen sürdürülebilir topluluklar yaratma hedefiyle köylerdeki güneş enerjili su pompaları, on farklı muslukta temiz içme suyu sağlanmasına yardımcı oluyor. Böylece yerel halk, uzun mesafeler aşarak temiz ve sağlıklı su bulmak zorunda kalmıyor. Ayrıca su kuyularıyla, köylülerin bahçeleri de sulanabiliyor. Sürdürülebilirliğin devamı için de o kuyular bir daha hiç atıl kalmasın diye köylerden 2’şer kişiye tamir ve bakım eğitimi veriliyor.

Moda dünyasından sosyal sorumluluk projesine uzanan anlamlı bir yol…

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul kapsamında başarılı tasarımcı Özlem Süer ve Bioderma, hayatın en önemli ögelerinden birinin su olduğu ilhamıyla yola çıkan bir iş birliğine imza attı. Özlem Süer’in “Su” temasıyla hazırladığı The Water Manifesto defilesinin sponsoru olan Bioderma, bu iş birliğiyle moda dünyasından sosyal sorumluluk projesine uzanan anlamlı bir çalışmaya da destek verdi. Gerçekleştirilen defileyle Afrika’da suya ulaşmak için en az 3 saat yol kat eden insanların yaşadığı bir köyde bir su kaynağı yaratabilmek bu koleksiyonun en büyük amacı oldu. Bioderma’nın kült ürünü Sensibio H2O misel suyu ile “Cilt Bakım Resmi Sponsoru” olduğu MBFWI AW19 dönemindeki başarılı tasarımcı Özlem Süer ile imza attığı “The Water Manifesto” defilesi kapsamında Afrikalı ailelere sürdürülebilir temiz su imkânı sağlayarak tüm ailelere umut ışığı olmanın mutluluğuyla “Akıllı Köy” sosyal sorumluluk projesine destek verdi. Bu projede güneş enerjili pompa yardımıyla açılan sondajlardan su çıkarılıyor ve her evin önüne çeşmeler kurularak temiz su sağlanıyor. Proje kapsamında Tanzanya’nın Zanzibar kentinde bulunan Panga Tupu Köyü’nde açılan su kuyusuna ise Bioderma ve Özlem Süer defilesinin adı olan The Water Manifesto verilerek tüm Afrikalı ailelere sürdürülebilir temiz su imkânı sağlayarak umut ışığı oluyor.

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It