24 Mayıs 2017

Cold-Mix İnhaler Damla 10 ml’nin sahtelerine dikkat!

Sahte ürün ve orjinal ürün fotoğrafları

Firmamızın 2008 yılından beri Cold-Mix İnhaler damla 10 ml(yeşil) markalı ürünümüzün bazı internet sitelerinde satılan ürünlerin sahte/güvensiz ürün olduğu firmamız tarafından tespit edilmiş olup, üretim kaynağına ulaşmak için yapılan takip çalışmaları sonucunda birçok eczanede de sahte/güvensiz ürün tespit edilmiştir. Konunun kovuşturulması, ürünlerin toplatılması için konu, savcılığa intikal etmiştir. Birçok spot depo ve eczanelerde sahte ürünler savcılık tarafından tedbir altına alınmıştır.

2016 yılı kasım ve aralık ayı üretim lotlarının klonlanarak piyasaya sürülen sahte ürünlerin ve tespit edilememiş başkaca lotların olması tahmini sayının yüzbine yakın kutuyu bulması beklenmektedir.

Konu ile ilgili olarak bazı organize suç şebekelerinin karıştığı tespit edilen bu durum karşısında; bu fiili gerçekleştiren kişi ya da kişilerin öncelikli olarak halk sağlığını tehlikeye düşürmesi “eczacının takas/spot ticaretindeki iyi niyetini” gasp ederek eczane güvenirliliğinin kullanılması, markamıza ve ticaretimize engel olmak suretiyle haksız kazanç elde edilmesi hususunda siz Eczacılarımızı bilgilendirme gereği doğmuştur.

Ena Farma olarak 2008 yılından beri üretimini ve yurtiçi/yurtdışı satışını gerçekleştirdiğimiz Cold-Mix Markasının üretimi 2 yıldır Türk Eczacılar Birliği iştiraki Novagenix AŞ.’de gerçekleştirilmektedir. Marka değeri ve hammadde kalitesi açısından en kaliteli ürün üreten firmamız satış politikalarında spot satış, yüksek mf veya iskonto ile ürün satışında bulunmamış, satış stratejisi olarak MF veya ticari iskonto şartlarında durumsallığa göre 7-8 TL’den toptan satışa ürün çıkmamıştır.

Firmamız Ülke çapında sadece Selçuk Ecza/As Ecza, Hedef Alliance, İstanbul Ecza Koop. Bursa Ecza Koop. EDAK, Güney Ecza Kooperatifi, Dilek Ecza deposu, Yusufpaşa Ecza deposu, Nevzat Ecza Deposu, Galenos Ecza Deposu, Çınar Ecza deposu dışında başkaca hiç bir ecza deposu ya da internet sitesi üzerinden satışa çıkmamıştır.

Eczane denetimlerinde farkında olmadığınız sahte ürünlerin sizleri zor durumda bıraktığını ve iyi niyet karinenizin zedelenmesine neden olduğu görülmektedir.

 

Durumun Eczacı lehine sonuçlanması için bahsi geçen depoların dışında bir spot veya ecza deposundan, takas yolu ile bir başka eczaneden alınan; özellikle 6-12 TL arasında temin edilen Cold-Mix Damla 10 ml. (Yeşil) kutu ürünlerin orijinal ürün olup olmadığının kontrol edilmesi ve sahte ürünlerin tespit edilmesi durumunda; Ürünlerin bağlı bulunduğunuz Ecza Odasına ‘Bakırköy Adliyesi Savcılığı 2017/1892 sayılı kararı gereği, Mal Müdürlüklerine teslim edilmek’ amacı ile tarafınızdan tesliminin sağlanması açılacak kamu davasında tarafınıza şüphe ve dava açılma riskini ortadan kaldırmış olacaktır.

 

Stoklarınızdaki Ürünün kontrolü durumunda en basit yöntemlerden biri; Kutu üstündeki Lazer ile yazılmış “PSF” yazısının alkol ile silinmesi durumunda ürünün orijinal olduğu; Ancak kutu üstündeki “PSF, SKT ve ÜRT” numaraları matbaa baskısı ise ve alkol ile silinmiyorsa Ürünün sahte olduğundan emin olabilirsiniz.

 

Aklınıza gelen veya karşılaştığınız her türlü soru için firma merkezimize 0 216 457 40 40 numaran ulaşabilirsiniz.

Sürecin halk sağlığı, Eczacılarımız ve eczane güvenirliliğinin korunması adına lehte sonuçlanması için yoğun çabamıza katkılarınız, tüm destekleriniz için şimdiden teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

Ena Farma Yönetim Kurulu Adına

Meryem Özselanik

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It