28 Temmuz 2019

Eczacı Kâr Oranları Eriyor! Acilen Müdahale Edilmeli!

ankara-eczacilar-4

Ankara Eczacı Odası Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Aslan, “Eczacı Kâr Oranları Eriyor! Acilen Müdahale Edilmeli!” dedi.

Prof. Dr. Aslan yaptığı yazılı açıklamada; “Bilindiği üzere, eczacı kâr oranları Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Tebliğe göre belirlenmektedir. 2007’den günümüze kadar geçen süreçte ilaç fiyatları Avro kuruna bağlı olarak artış göstermiş, eczacı kârlılık baremleri ise sabit kalmıştır. Bu durum eczacı kârlılıklarını azaltarak ülkemizde hizmet veren tüm eczane eczacılarını zor durumda bırakmıştır. Kademesi artan ilaç sayısı her geçen gün artmakta, bu durum eczacının kâr oranını azalmakta, azalan eczacı kârı ilaç sanayine kâr olarak yansımaktadır. Yani, ilaç fiyatları arttıkça eczacılarımız kaybetmekte, sadece ilaç sanayi kazanmaktadır. Eczacılarımızın kârlılığı düşerken Sosyal Güvenlik Kurum ile yaptıkları iskonto oranları da her geçen gün artmaktadır. Ankara Eczacı Odası olarak, Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Tebliğde yer alan eczacı kâr oranlarının günden güne eriyerek, mesleğimizin geleceğini tehdit ettiği bugünlerde acilen tedbir alınması ve eczacılık mesleğinin yarınlara taşınması için, Sağlık Bakanı Sayın Dr. Fahrettin Koca’ya açık bir mektup ilettik” görüşlerine yer verdi.

Prof. Dr. Aslan, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya bir mektup ilettikleri, mektupta şu görüşlere yer verdiklerini belirtti: “Sayın Bakana ilettiğimiz mektubumuzda konunun çözüme kavuşturulması için şu öneriler sunulmuştur. Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılması Hakkında Tebliğin güncellenerek eczacı kâr oranların, tüm kademedeki ilaçlar için yüzde 25 oranına çekilmesi.” veya “Avro kurunda meydana gelen artışa bağlı olarak yapılan ilaç zammının, eczacıların kâr oranlarını belirleyen kademelerdeki baremlere de aynen yansıtılması.”

Aslan, açıklamasında; ilgili mektubun Bakan Koca’ya ulaştığı ve süreç ile ilgili değerlendirmelerin başladığı bilgisinin kendilerine ulaştığını ifade etti. Aslan, eczacı kârlılığı ile ilgili detayları görüşmek üzere Sağlık Bakanı Koca’dan bir de randevu talep edildiğini ifade etti.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It