18 Ocak 2016

ECZACININ EKONOMİK DURUMU İMZALANAN PROTOKOLDE ELE ALINMADI

Eczacılar yeni yıla, ekonomik şartlarını düzeltecek yeni bir protokol ile girmeyi düşünüyorlardı. Ama olmadı. Ekonomik şartlar ötelenerek 3 aylık ek bir protokol Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Türk Eczacıları Birliği (TEB) arasında imzalandı. Eczacıların ekonomik talepleri 3 ay sonra yapılacak olan protokolde ne derece ele alınır bilemiyoruz. Meslek hakkı konusu ortada dururken, ilaç fiyatları sürekli düşerken eczacılar SGK’nın adeta veznesi gibi muayene ücretlerini tahsil ediyor. Eczacılar muayene ücretini tahsildarlığından kurtulmalıdır. Türk Eczacıları Birliği bu konu üzerinde baskı kurmalıdır SGK’ya. Ve eczacının meslek hakkı Avrupa Ülkelerindeki gibi eczacılarımıza verilmelidir. Eczacının ekonomik sorunlarına çözüm bulmayan bir protokolün eczacılar için önemi yok sanırım.

Bilindiği üzere bazı kanser ilaçları hastanelerden temin edilir hale geldi. Yani eczacının bir kazanç kalemi daha gitmişti. Geçen sürede görüldü ki özellikle üniversite hastaneleri bu ilaçları hastalarına veremez hale geldiler. Aldıkları kanser ilaçlarının ödemesini 2-3 yıl sonraya yapmak isteyen hastanelerin açtığı ihalelere kimse girmemeye başladı. Hastalar mağdur duruma düştüler. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde hastaların ilaç bulamaması gündeme gelmişti. Bunun üzerine bir açıklama yapan TEB Genel Sekreteri Ecz. Arman Üney, “Daha önceki uyarılarımızda da belirttiğimiz gibi, 267 kalem onkoloji ilacının temininde yaşanan sorunlar bitmeyecektir. Çünkü, hastanelerin açtıkları ilaç ihalelerinde teklif görmeyen ya da fiyatının çok yüksek olması sebebiyle alınamayan ilaçlar bulunmaktadır. İlaç ihale edilse dahi, ilacın hastaneye teslim süresinin serbest eczanelere oranla çok daha uzun olduğu bir gerçektir” demişti. SGK’nın bu ilaçları yeniden eczanelerden alınmasının önünü açması bekleniyor. Konuyla ilgili haberimizi dergimizin sayfaları arasında bulabilirsiniz.

Eczanelerimiz yeni nesil yazarkasalarını kullanmaya başladılar. 1 milyon TL’yi aşan mükellefler için, 1/4/2016 tarihinden, itibaren Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaz kullanma mecburiyeti başladı. 1 milyon TL’den 500 Bin TL’ye kadar olan mükellefler için, 1/7/2016 tarihinden, 500 Bin TL ile 150 Bin TL arasında olan mükellefler için, 1/10/2016 tarihinden,

150 Bin TL’den az olan mükellefler için, 1/1/2017 tarihinden sonra yazar kasa kullanacaklar. Yani önümüzdeki 1 yıl içerisinde tüm mükellefler yeni nesil yazar kaza kullanmaya başlayacak. Ben kendi eczanemde daha sürem olmasına rağmen kullanmaya başladım. İngenico markasını tavsiye edebilirim. Kullanım kolaylığı ve uygun fiyatıyla İngenico markası dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz ay Türk Eczacıları Birliği’nin genel kurulu da gerçekleşti. TEB Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak ve Genel Sekreter Harun Kızılay arasında geçen seçimi, mevcut Başkan Erdoğan Çolak kazandı. Centilmence bir seçim oldu diyebilirim. Seçim sonrası Merkez Heyeti’ne giren Ecz. Harun Kızılay ile eczacılık mesleğinin mevcut durumu ve geleceği üzerine önemli bir röportaj yaptık. Röportajı ilgiyle okuyacağınızı umarım.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nun CHP’li üyeleri, yeni oluşan Merkez Heyeti’ne tebrik ziyaretinde de bulundular. Eczacıların toplum sağlığındaki önemine ve halkın en yakın sağlık danışmanı olmalarına vurgu yapan CHP milletvekilleri, eczacıların taleplerini Sağlık Komisyonu’nda çalışarak Meclis gündemine getirmeyi ve eczacıların sorunlarını çözüme kavuşturabilmek için Türk Eczacıları Birliği ile birlikte çalışma yürütmeyi çok önemsediklerini belirttiler. CHP Grup Başkanvekili Ecz. Özgür Özel’in de ziyarette bulunması ve eczacıların sorunlarının çözümü için söz vermesi önemliydi.

Bu sayımızda birçok röportajımız var. Orzaks Ürün Müdürü Müge Bakla, Pharmafit Genel Müdürü Haluk Doğan ve Marka Pazarlama Müdürü Figen Aksoy, Sandoz İlaç OTC Business Unit Direktörü Barış Güven, Lansinoh Satış Direktörü Onur Demirer diğer röportajlarımız…

İlaç ve Sağlık dünyasının buluşma noktası olan 10. Pharma Power Conference 25 Şubat 2016 tarihinde Steigenberger Hotel Maslak İstanbul’da düzenlenecek. Derginiz OTC News de bu önemli konferansa katılarak stant açacaktır.

Yeni bir sayıda buluşmak dileğiyle…

Esen Kalın

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It