21 Mart 2016

ECZANEDE KADINSAL KONULAR

Geniş alanı olan eczanelerde “Kadın Danışmanlık Noktası” tarzında alanlar yaratılarak rahat konuşma ve danışmanlık verme fırsatı oluşturulabilir.

Hazır 8 Mart Dünya Kadınlar Günü yaklaşmışken, eczanenin en önemli danışanı kadınların eczanedeki danışmanlık konuları hakkında yazmak istedim. Aslında kadın hem anne, hem eş hem de evin organizatörü olarak eczanedeki her noktada danışmanlık talebi olabilir. Bununla birlikte kadını kendi sağlığı konusunda bilgilendirmek ve bilinçlendirmek gereken dört önemli konudan bahsedeceğim.

  1. Kardiyovasküler Hastalıklar: Bu konu aslında göz ardı edilen bir konu. Özellikle menopoz sonrası kadınlarda da kardiyovasküler hastalık riski ciddi oranda artmakta. Bununla birlikte kadınların pek çoğu halen kardiyovasküler hastalıkları “erkek hastalığı” olarak görüyor. Amerikan Kalp Cemiyeti’nin yaptığı bir ankete göre kadınların sadece %13’ü kalp / damar hastalıklarını bir tehdit olarak algılamakta. Özellikle kilosu yüksek ve / veya diyabeti olan kadınlarda kardiyovasküler hastalık bilinci yaratılabilecek ve koruyucu önlemler alınabilecek en ideal ortam eczane. Eczanede oluşturulacak kilo kontrol noktaları ve diyabet bilgilendirme köşeleri hem koruyucu önlemleri anlatma fırsatı yaratacak hem de kardiyovasküler hastalıklar konusunda bilgilendirme fırsatı yaratacaktır.
  2. Kadın Kanserleri: Kadınlardaki en önemli ölüm nedenleri arasında yer alan kadın kanserleri ile ilgili en önemli koruyucu danışmanlık noktası eczanedir. Kadınlar meme, serviks ve over kanserleri ile ilgili önleme, tanı ve tedavi noktasında pek çok bilgiyi eczacıdan alabilirler. Meme kanserinin erken teşhisi ile ilgili olarak elle meme muayenesinin nasıl yapılacağı, serviks kanseri için aşılama konusu, smear testinin önemi ve over kanserinde riskli gruplar konusunda eczacı kadın danışanlara detaylı ve açıklayıcı bilgiler verebilir.
  3. Gebelik ve Emzirme: Gebelik daha hazırlık aşamasından emzirme döneminin sonuna kadar eczanede yoğun danışmanlığın gerekli olduğu bir süreç. Gebelikte destek ürünlerin kullanımı, karın / meme çatlakları ve gebelikte yaşanabilecek diğer dermatolojik sorunlar, bebeğin ihtiyaçları, lohusalık / emzirme döneminde annenin bilmesi gerekenler eczanede danışmanlık konularının başında gelmektedir. Eczanenin son dönemde önemli konuları olan gebelikte probiyotik kullanımı, vajinal mantar enfeksiyonları vb. pek çok konu geleceğin annelerince ilgiyle dinlenmektedir. Yine aslında çok sık olan ancak göz ardı edilen bir konu olan gebelik / lohusalık depresyonu da eczanede fark edilerek hekime yönlendirilebilir. Eczanede Anne Danışma Köşesi çok önemli alanlardan biri olabilir.
  4. Doğum Kontrolü: Doğum kontrolü özellikle annelerin duygusal travmalardan korunması, sağlıklı nesiller yetişmesi ve sağlıklı aile yapısının korunmasında çok önemli. Kadınların bu konuda bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi eczanenin danışmanlık alanlarından önemli bir tanesi.

Bu dört alan kaynak aldığım makalede belirtilen danışmanlık konuları. Ancak kadınların eczacılara danışabilecekleri konular sonsuz. Bunların içerisinde özellikle menopoz bence çok önemli. 50’li yaşlarında menopoz ile ilgili gerek bedensel gerekse ruhsal sıkıntılar yaşayan kadınlara önemli bir danışmanlık noktası eczane. Sıcak basmalarının engellenmesinden, vajinal kuruluk ile ilgili çözümlere, osteoporoz ve kardiyovasküler hastalık riskleri konusunda bilinçlendirmeden, sağlıklı cinsel hayatın sürdürülmesine kadar uzanan geniş bir alanda menopozu yaşayan kadınlar eczaneden danışmanlık alabilirler.

Eczane içerisinde kadınsal sorunlar ve çözümleri için yapılacak çok iş olduğu aşikâr. Geniş alanı olan eczanelerde “Kadın Danışmanlık Noktası” tarzında alanlar yaratılarak rahat konuşma ve danışmanlık verme fırsatı oluşturulabilir. Sağlıklı gelecekleri sağlıklı kadınların yaratacağını hatırlatarak tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarım.

Kaynakça:

4 Women’s Health Issues Pharmacists Should Track. Allison Gilchrist, Associate Editor. Published Online: Tuesday, January 26, 2016

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It