11 Nisan 2017

“Eczanemi dizayn ederken her detayıyla farklılık yaratmak istedim”

yesım ceylan 1

Eczane dizaynı dalında 2016 Altın Havan Ödülü alan Podyum Eczanesi sahibi Ecz. Yeşim Tuğba Ceylan ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Kendinizi tanıtır mısınız biraz?

1975 Denizli doğumluyum. Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden 1998 yılında mezun oldum. Aynı yıl Bursa’da Yeşim Eczanesi adıyla ilk eczanemi açtım. 1999-2001 yılları arasında Bursa Eczacı Odası Yönetim Kurulu’nda görev aldım. 2014 yılında Podyum Eczanesi adıyla eczanemi nakil ettim. Evliyim, Denizhan ve Arhan adında iki oğlum var.

Eczane Dizaynı dalında 2016 Altın Havan Ödülü’nün sahibi oldunuz. Duygularınızı öğrenebilir miyiz?

Bu değerli ödülün sahibi olmak beni çok gururlandırdı. Altın Havan jüri üyelerine ve Novi Medya çalışanlarına çok teşekkür ederim. Eczanemi dizayn ederken her detayıyla farklılık yaşatmak ve kaliteli hizmet anlayışından ödün vermemek ilk amacımdı. Sıcak, samimi, işlevsel ve görsel olarak etkili bir eczane yapmayı hedefledim. Çalışma arkadaşlarımı doğru seçince de tam da hayal ettiğim gibi bir eczanem oldu. Sonrasında bu güzel ödülle de emeğimizi taçlandırdık. Çok teşekkür ederim emeği geçen herkese.

Eczane dizaynınızı Ezaş yapmış. Ezaş ile nasıl tanıştınız? Eczanenizdeki dizayn ve yerleşim palanından biraz bahseder misiniz?

Eczanemi nakil etmeye karar verdiğimde internet sitesi üzerinden Ezaş firmasını araştırdım ve dizayn ettikleri eczaneleri inceledim. Kendileriyle görüştüğümde profesyonelliklerine hemen ikna oldum. Açıkçası benim düşündüğüm yerleşim planından çok farklı alternatif bir plan sundular. Bazı detaylarda beni ikna etmek için epey uğraştılar. Tecrübelerine güvenerek planı onayladım. Çalışma sürecimiz de çok keyifli ve sorunsuz geçti. Her istediğimde kolayca ulaşabildim ve sorularıma cevap bulabildim. Tam da söz verdikleri zamanda eczanemi teslim ettiler. Ödülün sahibi olduktan sonra eczanemi ziyarete gelen tüm meslektaşlarıma tereddütsüz ve gönülden Ezaş firmasını öneriyorum. Başta Fatih Bey ve Cengiz Bey olmak üzere tüm firma çalışanlarına teşekkür ederim.

Eczanede tanzim-teşhir büyük önem taşıyor. Doğru tasarımın faydaları neler oldu size?

Eczanenin girişinden çıkışına, ödeme noktasına kadar her detay büyük önem taşıyor. Doğru tasarım, tanzim ve teşhir tüketicinin ihtiyaçlarının bir bütünmüş gibi göz önünde bulunmasını sağlıyor. Ürünlerin tanzim ve teşhiri eczaneye giren kişinin asıl ihtiyacının yanında diğer ihtiyaçlarını da belirlemesine veya hatırlamasına sebep oluyor. Anlık satınalma güdüsü ve yönlendirme yaratıyor. Doğru tasarım, doğru ürün ve iyi bir hizmet anlayışıyla birleştiğinde müşteri ve hasta memnuniyetiyle sonuçlanıyor. Bu da eczane için sürdürülebilirlik ve ticari kazanç sağlıyor.

Eczanenizde Dermokozmetik bölümü de bulunuyor. Bu bölümdeki markaları tercih ederken nelere dikkat ediyorsunuz?

Dermokozmetik markaları seçerken; etkinlik, güvenirlilik ve ulaşılabilirlik kriterlerine dikkat ediyorum. Yenilik ve farklılık yaratabilen, kendini geliştiren firmalara öncelik veriyorum. Her markanın kendi içinde güçlü ve etkili olduğu ürünlerini ön plana çıkarıp, eczanemde markaların birbirini olumsuz yönde etkilememesine özen gösteriyorum. Doğru yön verildiğinde ve bilinçli tüketim desteklendiğinde Dermokozmetik ürünlerin kolay ulaşılabilir ve çok iyi sonuçlar alabildiğimiz ciddi ürünler olduğunu düşünüyorum.

Eczanelerin marka olması ve eczacının sağlık danışmanlığı ile ilgili görüşleriniz neler?

Teknolojik ve bilimsel yönden mesleğimizi geliştirebildiğimiz, çağa ayak uydurabildiğimiz sürece eczacı, halkın en yakın sağlık danışmanıdır. Artık daha bilinçli tüketen, daha sorgulayan tüketici profiliyle karşı karşıyayız. Bundan hareketle kendinden emin, yenilikçi, güvenilir, samimi ve dürüstlük ilkesiyle yaklaşımda bulunduğumuz sürece en kolay ulaşılır sağlık danışmanı olmaya daha uzun yıllar devam edeceğimizi düşünüyorum.

Eczanelerde OTC alanı gün gittikçe büyüyor. Bu alana ürün alırken nelere dikkat ediyorsunuz?

OTC pazarı her geçen gün büyümekte. Buna bağlı olarak da bilinçsiz ilaç kullanımı artmakta. Bu noktada eczacının sağlık danışmanlığı büyük önem taşımakta. OTC alanına ürün alırken, etkinlik, güvenirlilik ve kaliteye çok önem veriyorum. Klinik çalışmaları yeterli, minimum yan etkiye sahip ve kolay uygulanabilir doz programı olan ürünleri tercih ediyorum.

Eczacılığın geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Mesleğe başladığım ilk yıllarda, bugünkü yaptığım iş ve verdiğim hizmet arasında çok ciddi bir anlayış farkı var. Gelişen teknolojiye ayak uydurabildiğimiz, kendimizi yenileyip, araştırıp, daha çok bilgi sahibi olduğumuz sürece eczacılık mesleğinin geleceğinden umutsuz değilim. Elbette ki mesleğimizi icra etmek ve ayakta kalabilmek her geçen yıl biraz daha zorlaşıyor. Mümkün olan her alanda sorunlarımızı, haklılık gerekçelerimiz ile dile getiriyoruz.

Eczacılık mesleği çok eski yıllara dayanan köklü bir meslek grubudur. Kendi içinde hep daha ileriye gidişi hedefler. Mesleğimizin gelişmesi ve ilerlemesi için; içinde bulunduğumuz değişime karşı kabullenici tarafta olmayıp, yön verici tarafta olmamız gerektiğini düşünüyorum.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It