25 Temmuz 2016

GELECEĞİN E HALİ ÜCRETSİZ, İVEK KONGRESİ ÜCRETSİZ, TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ’NİN KONGRESİ ÜCRETLİ!

YUSUF

Yusuf KÜRKÇÜOĞLU

 Önümüzdeki aylarda eczacılık alanında 3 etkinlik var. Bunlardan ikisi ücretsiz biri ücretli. Üç etkinlikten birini Türk Eczacıları Birliği düzenliyor. Size üç etkinlikten hangisi ücretsiz izlenebiliyor desem siz hemen “Türk Eczacıları Birliği’nin toplantısı” dersiniz. Ama durum hiç öyle değil. Çünkü ücretli olan Türk Eczacıları Birliği’nin kongresi.

Önce bu üç toplantıdan kısaca bahsedelim. İlk toplantı Geleceği E hali. Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği (PGED) tarafından 22-24 Eylül 2016 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan Geleceğin E Hali’ne 7 bin civarında eczacının katılımı bekleniyor. Eczanelerin geleceğin İlaç, OTC, Kişisel Bakım, Besin Destekleri, Medikal ve Dermokozmetikleri içine alan bütünleştirici eczacılıkta olduğuna inanan PGED’in bu etkinliği ücretsiz. Çünkü amaç eczacıya hizmet…

İkinci ücretsiz olan toplantı; İlaç, Eczacılık, Sağlık Bilim ve Teknolojileri Vakfı (İVEK) tarafından 23-25 Mart 2017 tarihinde düzenlenecek olan 3. İlaç ve Eczacılık Kongresi. Kongreye katılmak için 20 Şubat 2017 tarihine kadar www.ivekkongre.com internet sitesinden ücretsiz kaydınızı yaptırabilirsiniz. Geniş bir bilimsel içeriği bulunan kongre İstanbul’da düzenlenecek.

Üçüncü toplantıyı da; Türk Eczacıları Birliği (TEB) gerçekleştiriyor. 19-22 Ekim 2016 tarihinde Hilton Bomonti Hotel ve Konferans Merkezi’nde düzenlenecek olan 13. Türkiye Eczacılık Kongresi ücretli. Türk Eczacıları Birliği’nin internet sitesinde TEB’in kalite politikası şöyle özetlenmiş: “Halk sağlığını ve üyelerimizin menfaatini, memnuniyetini, tüm yöneten ve çalışanlarımızın katıldığı bir ekip ruhunu kovalayarak, kendimizi yenileyerek ve aşarak, her insanın eşit ve değerli olduğunun bilinciyle, mevcut yasal şartlara ve kalite yönetimi sisteminin şartlarına uyarak korumak ve geliştirmektir.”

TEB, üyelerinin menfaatini korumak istiyorsa düzenleyeceği kongreyi ücretsiz yapmalı. 10 bini aşkın eczacı geçim mücadelesi verirken kongre ücreti olarak belirlenen 600 TL’yi eczacılarımız veremez. Ayrıca TEB’in bu kongreden elde edeceği kâr’a ihtiyacı mı var. Diğer iki güzide kurumumuz kongrelerini ücretsiz yaparken eczacıların menfaatini gözetliyor da TEB neden gözetlemiyor? Buna bir anlam veremiyorum. Türk Eczacıları Birliği düzenleyeceği kongrenin katılım ücretini eczacıdan almamalıdır. Sadece otel ücreti alınmalıdır.

Mekanları cennet olsun

Ecz. Hikmet Türk, Ecz. Özler Kiriş, Ecz. Gürsu Ulaşan, Ecz. İlknur Yüce’yi adice işlenmiş bir cinayete kurban verdik. 24 Haziran 2016 Cuma günü Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde dört eczacı meslektaşımız görev şehidi olmuşlardır. Göz göre göre gelen cinayette hiçbir tedbirin alınmamış olması üzüntümüzü daha da arttırıyor. Kamunun malını canları pahasına koruyan meslektaşlarımız canlarının tehlikede olduğunu defalarca yönetime bildirmelerine rağmen tedbir alınmamıştır. Kamu hastanelerinde görev yapan eczacı meslektaşlarımızın çalışma şartları yeniden gözden geçirilmeli ve nitelikli personel ile çalışmaları sağlanmalıdır. Dört meslektaşımıza Allah’tan rahmet, acılı ailelerine başsağlığı dilerim.

12 bin eczacı istihdam fazlası olacak

Sağlık Bakanlığı’nın çalışmalarında, 2023’te 10 bin ile 12 bin arasında eczacının istihdam fazlası olacağı görülüyor. Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı ve Eczacılıkta Uzmanlık Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Bülent Gümüşel, bu sebeple YÖK Başkanvekili ile yaptıkları görüşmelerde bu kontenjanların azaltılmasını ve yeni eczacılık fakültelerinin açılmamasını talep etti. Aynı zamanda 2017’den itibaren eczacılık fakültelerine taban sıralama getirilmesi de önerildi. Binlerce eczacının eczanesi zarar ederken yeni fakültelerin açılması işsiz eczacıların sayısının artmasını kimse istemez. Sayın Gümüşel’in teklifinin hayata geçmesi en büyük temennimiz.

Dergi çıkarmak çok kolay!

Dergi çıkarmak çok kolay. Bir muhabir bulup istediğiniz dergiyi çıkartabilirsiniz. Ama önemli olan yaptığınız işi bilmek, anlamak, sektörde kalıcı olmaktır. Bunu herkes yapamaz. Neredeyse 2 yıl olacak eski ayrıldığımız dergi halen OTC News dergimizde köşe yazan değerli yazarlarımızı sitesinden silmiş değil. Editör Tuba Hanım’a iki defa söylememize rağmen inat ediyorlar. Ecz. Adile Özdağ, Ecz. Kamber Çal, Ecz. Veysel Demirci, Beril Koparal, Fikret Küçükkoyuncu ve Derya İşçioğlu OTC News dergimizin yazarlarıdır. OTC Plus dergisinin sitesindeki yazıları 2 yıl öncesine aittir. Bu düzeltmeyi yapmak o derginin önce yazarlara sonra kendisine olan saygısından olmalıdır.

Yeni bir sayıda buluşmak dileğiyle,

Esen kalın

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It