14 Nisan 2015

Gönül Dolusu Teşekkürler

İlk sayımız eczacılarımızın ve sektörün büyük beğenisini kazandı. Bizi mutlu eden geri dönüşler işimizi doğru yaptığımızı gösteriyor.

 

İlk sayımız eczacılarımızın ve sektörün büyük beğenisini kazandı. Bizi mutlu eden geri dönüşler işimizi doğru yaptığımızı gösteriyor. Okunur bir dergi olmak bize mutluluk veriyor ve motivasyonumuzu artırıyor.

Haberin mutfağında işten anlayan birisinin olması okunabilir bir dergi yapmanın en önemli unsuru. OTC News olarak okurlarımıza her iki ayda bir en iyi dergiyi hazırlamak için çalışacağız… İlk sayımızda bizlere gösterdiğiniz ilgi ve alakaya gönül dolusu teşekkürlerimizle…

7 Şubat tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelik değişikliği ile 5 yıl aynı yerde faaliyette bulunan eczanelerin içinde yer aldığı binalara sağlık kurum ve kuruluşu açılmasına izin verildi. Eskiden sağlık kurum ve kuruluşunun bulunduğu binanın altına eczane açılamıyordu, şimdi eczanenin üzerine sağlık kurumu açılabilecek.

Türk Eczacıları Birliği (TEB)’ne göre bu düzenleme eczaneler arasında haksız rekabete yol açacak. Durum aynen TEB’in dediği gibi olacak, haksız rekabet ortamı oluşacak.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası da (TEİS) konuyu yargıya taşıdı ve Danıştay’da yürütmeyi durdurma talepli dava açtı.

Yönetmeliğin 20’nci maddesinde “içinde eczane bulunan binalarda mevcut eczane veya eczanelerin en az beş yıl süreyle faaliyette bulunması kaydıyla sağlık kurum ve kuruluşu açılmasına izin verilebilir” şeklinde değişiklik yapılmıştı. Hem eczacılar hem STK’lar bu değişikliğe karşı… Eski sistemin devamını istiyorlar… Bence de eski sistem devam etmeli… Ayrıca bir gecede yapılan bu değişiklik ile ilgili TEB ve TEİS’in görüşünün alınmaması da ayrı bir konu…

Türk Eczacıları Birliği’nin Akıllı Eczane Modeli (Smart Eczane) de güzel bir çalışma. Smart Eczane Modeli’ne göre; eczacının sürekli mesleki gelişim içerisinde olması gerekiyor. Buna karşılık devletin de eczacının hakkını vermesi isteniyor. Avrupa’da eczacı hastaya verdiği ek hizmetler karşılığında ayrılan bütçeden pay alıyor. TEB’in bu projesi uygulanabilir bir proje. Hükümet’in de bu proje ile ilgilenmesi en büyük temennimiz.

Bu arada; OTC sektörü her geçen gün büyümeye devam ediyor. Eczacıların tek kurtuluşunun OTC’de olduğunu her köşe yazımda belirtiyorum. Eczacı arkadaşlarımızın eczanelerini dönüştürmeleri artık kaçınılmaz. İlaçta kâr kalmadı. Kâr OTC’de. OTC ürün yapan firmaların bu ürünlerini eczacılarımıza duyurmada en etkili araç ilan vermek. OTC News bu firmaları eczacılarımızla buluşturmaya devam edecektir.

Geçtiğimiz günlerde Deloitte, ‘Sağlık ve İlaç Sektörü 2020 Öngörüleri’ raporunu yayınladı. Güncel eğilimlere ve gelecek beş yıllık dönemde alınması gereken aksiyonlara yer verilen rapora göre, 2020’lerin sağlık sektöründe çok farklı bir dünyadan bahsetmek mümkün olacak. Dijital ilaç, Mobil Sağlık hizmetleri, kişiye özel ilaç ve tedavi uygulamalarının tüm dünyada daha da yaygınlaşacağı bu dönemde, sağlık sektörünün geleceği, yeni ürün ve hizmet üretebilme ve bunları etkin bir biçimde sunabilme kapasitesine bağlı olacak. Bu dönemde ilaç üretip satan işletmeler Ar-Ge faaliyetlerini daha yoğun ve etkin hale getirmek zorunda kalacaklar. “Dijital İlaç Çağı” yeni iş modellerini ve yeni fikirleri tetikleyecek.

İlaç şirketlerinin yönetim ekipleri çok uluslu olacak ve gelişmekte olan ülkelerden yöneticileri içerecek. İlaç şirketleri için kurumsal itibar birincil öncelik olarak daha da ön plana çıkacak ve ilaç geliştirme, fiyatlandırma gibi konularda güven ve şeffaflık daha fazla önem kazanacak.

İlaç sektöründe tüm bunların yaşanması öngörülürken eczacının durumunun ne olacağı ile ilgili kimse bir araştırma yapmıyor? İlaç firmalarının ürettiği ilaçları satan biz eczacılar yine sahipsiz mi kalacağız? Sahi eczacıyı düşünen var mı?

İstanbul Eczacı Odası tarafından organize edilen 2.İstanbul Eczacılık Kongresi 22-24 Mayıs 2015 tarihinde Grand Cevahir Hotel Kongre Merkezi’nde gerçekleştirecek. Kongre alanında açılacak olan OTC NEWS dergimizin standına siz değerli eczacılarımızı ve ilaç sektörü yetkililerini bekleriz.

Yeni bir sayıda buluşmak dileğiyle,

Esen Kalın

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It