16 Haziran 2016

Hacettepe’den Farmasötik Kimya’da Tek Yerli Kaynak

IMG-20160613-WA0000

Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Kimya Bölümü öğretim görevlilerinin hazırladığı “Farmasötik Kimya 1, Farmasötik Kimya 2” adlı eserler, Türkiye’de alanında tek yerli kaynak kitap olma özelliği taşıyor.

Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayla Balkan, “Farmasötik Kimya 1, Farmasötik Kimya 2” başlıklı eserlerin öğrencilere yönelik hazırlandığını belirterek, niteliği ve kapsamı bakımından akademisyenler tarafından da aranan kaynak bir kitap olduğunu vurguladı. Türkiye’de yeni açılan Eczacılık Fakültelerinde öğrenciler ve akademisyenler tarafından özellikle tercih edilen bir kaynak olduğuna dikkat çeken Prof. Balkan, “Böyle bir eserin yazarları arasında bulunmaktan gurur duyuyorum. Gelecekte genişletilmiş bir baskı yapmayı planlıyoruz. Son baskıda bizlere destek olan ve süreci hızlandırmada katkı veren Rektörümüz Prof. Dr. Haluk Özen’e ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Hacettepe Kitap Yazımını Teşvik Ediyor

Yazarlardan Prof. Dr. Cihat Şafak, bilim insanı olarak eser vermenin önemine değinerek, Hacettepe Üniversitesi’nin kitap yazımını teşvik ettiğini belirtti. Öğrencilerin eserleri çok faydalı bulduklarını dile getiren Prof. Şafak, “Gerek derslerinde gerek projelerinde kitaplardan çok yararlanıyorlar. Türkiye’deki üniversitelerin kütüphanelerinde de kaynak kitap olarak kullanılıyor. Türkiye’de alanında bu alanda başka bir eser yok. Ülkemizde üniversite ve Eczacılık Fakülte sayısı arttıkça kitabımıza olan talep de arttı. Üniversite yönetimine destekleri için teşekkür ediyoruz” dedi.

Prof. Dr. Sevim Dalkara ise, İngilizce kaynaklarda ilaçların sentez kısmına yer verilmezken, bu kitabın avantajının önemli ilaçların sentez yollarının ayrıntılı olarak yer aldığını belirtti. Prof. Dalkara, yeni ilaç moleküllerinin tasarımı ve geliştirilmesi aşamalarının ve ilaç moleküllerinin sentezleri ve yapı aktivite ilişkilerinin detaylı olarak kitapta bulunduğunu vurguladı.

2000’de ilk baskısı yapılan kitabın 2016’da 4. baskısı yapıldı.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It