27 Ocak 2019

Heyecanlı yeni bir yolculuk: Milliyet Express…

IMG_3136

Dr. Ecz. Metin UYAR

 

Yeni yıla heyecanlı bir gelişme ile başladım. Bundan böyle haftanın her günü tam sayfa Milliyet Express’te iyi ve sağlıklı yaşam yazılarımla yer alacağım. Bu büyük bir gelişme sadece benim için değil mesleğimiz için de…

 

“Yeni yıl” kavramını her zaman sevmişimdir. Çünkü yeni yılı yeni hayaller, hedefler ve başlangıçlar için eşsiz bir motivasyon faktörü olarak görüyorum. Yeni yılda bu sevgi ve ilgime genellikle karşılık veriyor. Her yeni yıl başlangıcında güzel haberler alıyorum veya yeni başlangıçlar yapıyorum. Ama bu sefer biraz daha farklı… 2012 yılından beri Milliyet Gazetesi’nde Cumartesi günleri “İyilik-Sağlık” Köşesi’nde okuyucularımızla buluşuyordum. Yeni yılla birlikte artık haftanın her günü tam sayfa Milliyet Express’te yer alacağım. Bunu açıkçası benim için heyecan verici bir gelişme olarak gördüğüm kadar mesleğimiz adına da büyük bir kazanım olarak görüyorum. Bunun nedenini yazmaya başladığım ilk yıllara dönerek anlatmak istiyorum. Köşem açıldığında henüz eczacılık fakültesinden mezun olmamıştım. Mezun olduğum günü ise heyecanla bekliyordum. En çok da artık köşede “Ecz. Metin Uyar” yazacağı için… Ancak ne yazık ki o “Ecz.”yi bir türlü yazdıramadım. Bunun nedenini ilerleyen yıllarda akademisyenliğe yöneldiğimde çok daha iyi anladım. Beşinci sınıf öğrencilerimden ikisinin danışmanlığını yürüttüğüm bitirme projesine medyada yer alan sağlık haberlerinde eczacının rolünü anlamak amacıyla başlamıştık. Önce belirlediğimiz süre boyunca gazetelerdeki sağlık haberlerini inceledik. Bu haberlerde ilaç, kozmetik, bitkisel tedaviler gibi konular yer alıyordu.

Eczacı uzman olarak görülmüyordu

Ancak eczacılara uzman olarak hiç haberde yer verilmemişti. Haberlerde uzman görüşü olarak ya doktorlara başvurulmuş ya da babaannesinden öğrendiği kozmetik kürlerini anlatan kişilere yer verilmişti. Açıkçası bir bilim insanı olarak bunun nedenini anlamak istedim. Ve büyük gazetelerin sağlık muhabirleri ve editörleri ile bire bir derinlemesine görüşmeler yaptık. Birçoğu sadece eczacılık fakültelerinde anlatılan konularda neden eczacı görüşü almadıklarını, eczacıyı nasıl gördüklerini anlamak istedik. Sonuç ne yazık ki çok acıydı. Sağlık muhabirleri ve editörlerine “Eczacı” dediğimizde gözlerinde ilk olarak raftan ilaç alıp veren bir ticaret insanı canlanıyordu. Lisans eğitiminde öğrendiklerimizden, yetkinliklerimizden ise çoğu haberdar dahi değildi. Elbette bunda bizim de payımız vardı. Medyayla doğru iletişimle mesleğimizi anlatan kimsenin olmadığını böylece fark etmiş oldum. O günden beri de sağlık muhabirleri ve editörleriyle her buluşmamda eczacıların yetkinliklerini, aldıkları eğitimi, derslerimizi anlatmaya başladım. Hatta fitoterapi ve kozmetik gibi alanların sadece eczacıların lisans eğitiminde yer aldığını duymaktan sıkıldıklarını bile düşünüyorum. Ama değişimler yavaş yavaş oluyor.

Koruyucu eczacılığı yaygınlaştıracağız

Artık köşemde “Ecz.” de yazıyor. Hatta anlata anlata sonunda daha fazlasını da başardım. Bunu da en iyi anladığım gelişme başlıkta sizinle paylaştığım haber oldu. Sağlık sayfaları bir uzman olarak bana teslim edildi. Bir tıp doktoru değil de bir eczacı… Bu arada bu yazım tıp doktorlarını da ötekileştirme amacı taşımıyor. Sadece yetkinlikleri adeta görünmez bir hal alan eczacılık mesleğinin artık görünür hale gelmesine çok seviniyorum. Haftanın her günü okuyucularımızı bir eczacının sağlıklı yaşam konusunda bilgilendirecek olması çok hoşuma gidiyor. Bu sayede koruyucu eczacılık kavramını yaygınlaştırabileceğimize inanıyorum.

Eleştirmek yerine alternatif oluşturalım

Okuyucularımız ilaçların akılcı kullanımı, bitkilerle tedavi ve kozmetik ürünler gibi birçok konuda bilimsel güvenilir bilgiye ulaşacağı için de mutlu ve umutluyum. Tabii ki bunun zorlu bir yolculuk olduğunun da farkındayım. Gazetede yazdığınız bir bilginin bilimsel ve güvenilir olması kadar güncel ve ilgi çekici olması da gerekiyor. Bu da sürekli daha çok araştırma, onları halkın anlayacağı bir dilde yazmak için geçirilecek saatler ve muhtemelen uykusuz geceler anlamına geliyor. Ama bunlar beni yıldırmıyor. Çünkü sadece eleştiren insan olmak yerine alternatif üreten insan olmayı seviyorum. Yani şarlatanlar yazmasın bizler yazalım, kendi alanlarımıza sahip çıkalım diye anlatıyorsak, yapalım. Bunun için fırsat bulduğumuzda yorulmak pahasına yılmadan çalışalım.

Yazılı basında çığır açacak   

Biraz da haftanın her günü tam sayfa yazılarımın yer alacağı Milliyet Express’ten bahsetmek istiyorum. Çünkü bu yenilikçi fikre bayıldım ve yazılı basında çığır açacak bir uygulama olacağına inanıyorum. Gazete kültürü birçoğumuzda var. Yani elimize gazeteyi alıp sayfalarını çevire çevire okumayı seviyoruz. Ama dünyanın değiştiği gerçeğini de kabul etmek zorundayız. Düşünsenize bir gazeteyi elinize aldığınızda, en iyi ihtimalle yani sabahın ilk saatlerinde bile okuyor olsanız gazetedeki haberler bir önceki günün haberleri olacak. Oysa yeni dünyada Twitter gibi sosyal medya mecraları bırakın bir gün sonrayı sizi dakikalar içerisinde yaşanan gelişmeler konusunda bilgilendiriyor. Dolayısıyla gazeteleri sevsek de hala bir bağlılığımız olsa da gazetelerin de değişime gitmesi gerekiyor. Yoksa gazeteler gelecekte yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

Sıcak haberi ulaştırmak için

Öğrencilerimin gazete okuduğunu görmüyorum. Haberleri gazeteden takip etmek onlara dünyayı çok geriden takip etmek gibi geliyor. Gazetelerin akıllı telefonlardan okunabilen formlarından da hoşlanmıyorlar çünkü gazete haberlerini sürekli ve çokça büyütmeleri bazen de büyüteçle okumaları gerekiyor. Milliyet Gazetesi her iki sorunu da çözmek amacıyla bir yeniliğe adım attı. Artık gün içerisinde olan gelişmeler “Milliyet Express” ile 17:00’den sonra okuyucularımıza ulaşacak. Üstelik bu gazete gibi tasarlanacak ama haberler gazetedeki gibi de yer almayacak. Az ve büyük yazılar ile görseller. Yani akıllı telefonunuzdan kolayca okuyabileceğiniz bir formatta olacak. Yazılı basında böyle bir yeniliği ilk akıl eden ve buna yatırım yapan Milliyet bence bunun karşılığını kesinlikle alacak.

Dergilik uygulamasını indirin

Bu arada bir meslektaşınızın sağlık yazılarını takip etmek isterseniz telefonunuza “Dergilik” uygulamasını indirin. Uygulamaya girdiğinizde Milliyet Express’i göreceksiniz. Ücretsiz indiriliyor ve okunması oldukça keyifli. Öyleyse yeni yılda sağlık alanındaki güncel gelişmelere elimden geldiğince yer vermeye çalışacağım Milliyet Express sağlık sayfalarında görüşmek üzere. 2019 iyilik ve mutlulukla dolu bir yıl olsun.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It