14 Mart 2017

“İki yeni ürünümüz Samigra ve Vellajen’i Türk halkının hizmetine sunduk”

oro ılac 1

Oro İlaçları San. ve Tic. A.Ş. Ticaret Direktörü Cenk Türker ile Oro İlaçları’nın 2017 hedeflerini ve yeni ürünlerini konuştuk:

Biraz kendinizden bahseder misiniz?

Artvin Hopa’lıyım, rahmetli dedem Ali Rıza Türker ilk 1928 yılında ilaçla tanışmış. Bölgenin o zamanlar tek eczanesi olan Hopa Ömer Lütfü Eczanesi’nde çırak olarak göreve başlamış ve daha sonra eczanenin baş kalfası olmuştur. İstanbul a giderek Sirkeci’de Salih Necati Eczanesi’nde eğitim almış eczane de (Majistral ilaç) yapabilmek için Fransızca öğrenmiştir. 47 yıl aynı eczanede çalışmış ve oradan emekli olmuştur. Yönetim Kurulu Başkanımız ve Genel Müdürümüz Babam Varol Türker de Dedemin öncülüğünde 1975 yılında ilaç sektörüne girmiş İbrahim Etem Ulagay İlaç firmasında uzun yıllar çalışmış, Satış Müdürü olarak oradan ayrılıp çeşitli ilaç firmalarında üst düzey yöneticilik yapmıştır. İlaç sektöründe 42. yılı dolan Babamdan çok şey öğrendik hâlâ da öğrenmeye devam ediyoruz. Abim Genel Müdür Yardımcımız Rıza Berk Türker, Bilkent İşletme mezunu olup şu an Ar-Ge ve Üretimin başında görevini devam ettirmektedir. Ben de firmamızda Ticaret Direktörlüğü görevini yerine getirmeye çalışıyorum.

Oro İlaçları 2016 yılını nasıl geçirdi? 2017’den neler bekliyor?

Oro İlaçları A.Ş. olarak 2016 yılını bir önceki yıla oranla % 30 büyüme ile hedeflerimizi tutarak kapattık. Her geçen gün ürünlerimizin marka değerini arttırıp Türkiye’nin her eczanesinde olma ilkemizi devam ettirip yayılıyor ve büyüyoruz. İlaç grubunda çıkarttığımız kurum ödemeli ürünlerle de yolumuza hızlı bir şeklide devam ediyoruz. 2017 yılında hedeflerimiz büyüktür. İnşallah yılsonu 2017 hedeflerimizi gerçekleştirmiş olacağız. Türkiye’de sadece ilaç pazarında değil tüm sektörlerde ticaret, başta güvene ve istikrara dayanıyor. Yıllar geçtikçe müşterinize kalitenizle ve çözüm odaklı çalışmalarınızla başta güven ve akabinde bunu süreklileştirdiğinizde istikrar getiriyor ve piyasada sevilen değer gören bir firma haline geliyorsunuz; bunu biz de sürekli yapmaya çalışıyor paydaşlarımızın sevdiği güven duyduğu bir firma olma yolunda ilerliyoruz.

OTC alanında önemli bir firmasınız. Bu alandaki konumuz hakkında bilgi verebilir misiniz?

OTC ürünler firmamızın temel taşlarıdır. Şuan bu grupta 4 kalemde Pazar liderliğini devam ettirmekteyiz. OTC reçetesiz satılan ürünler anlamına gelse dahi biz kendi OTC ürünlerimizde aktif doktor tanıtımları yapıyoruz. Şu anda piyasada OTC anlamında bir kirlilik var. Çok ürün çıktı ve hiçbiri maalesef hak ettiği yerde değil. Bizim amacımız ürünlerimizin piyasada belli bir yeri ve pazarı oluştuktan sonra yeni ürün çalışmalarını başlatıyoruz. Oro İlaçları’nın her ürünü bizim ailemizin bir ferdi olup ikinci plana atma gibi bir durumumuz kesinlikle söz konusu değildir. Örneğin majör kalemlerimizden Batiodin Çözeltiler, Fizyosol Damla ve Sprey ile Oroflor Saşe ve kapsül gibi ürünlerimiz Türkiye pazarında marka olmuş eczacılarımızın alıştığı ürünler grubuna girmiştir. 40 kişilik satış ekibimiz deneyimli arkadaşlardan seçili ve hem OTC hem de İlaç grubu ürünlerde başarılı işler yapmaktadır. Biz toplantılarımızda arkadaşlarımızın neyi yapamadığını değil, nasıl yapabileceğini konuşup çözüm bulmaya çalışıyoruz. Yarım asra yakın (48 yıl) köklü bir firma olan Oro İlaçları’nı aile olarak 2002 yılında aldığımızda duyduğumuz heyecan ve azim çok şükür artarak devam etmektedir.

Yeni ürünleriniz ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Bu yıl iki yeni ürün pazara verdik. Bunlardan birincisi soğuk ve grip belirtilerini tedavi etmeye yardımcı olan Kara Mürver Ekstresi ürünümüz Samigra 120 ml Plus, Samigra 120 ml Kids ve Samigra Hot. Bunun dışında Romatoid Artrid tedavisine yardımcı olan eklemlerin dostu Tip II Kolajen ürünümüz Vellajen 30 Tablet piyasaya çıktı. Bu yeni ürünlerimizle güzel çalışmalar yaparak hak ettikleri yere getirmek için elimizden geleni yapacağız.

KKTC’de gerçekleştirdiğiniz yıllık değerlendirme ve lansman toplantınız ile ilgili neler söylersiniz?

Oro İlaçları olarak yıllık değerlendirme ve lansman toplantımızı Ocak ayında Kıbrıs Dome Hotel’de yaptık. Toplantıda yıllık ekip bölgesel satış değerlendirilmesi, 2017 yılı satış hedefleri ve yeni ürünlerin lansmanı yapıldı. Ben bizzat arkadaşlarıma; 2017 yılını ekip olarak daha çok kenetlenip firmamızı en iyi yerlere getirmemiz gerektiğini ve var gücümüzle çalışmamızın önemini anlattım. Her sene büyüme hızımızı düşürmeyip 2017 yılı hedeflerini tutacaklarına duyduğum inancı belirttim. Toplantıda yeni ürünlerimizin eğitimi verildi ve örnek doktor çalışmaları yapılarak pekiştirildi. Değerlendirme sınavları ile eğitim tamamlandı. Daha sonra genel müdür yardımcımız Rıza Berk Türker toplantıya katıldı ve ekip çalışanlarımız ile kendi global ilaç sektörü hakkındaki sunumunu paylaştı. Kendi toplantılarımızda şimdiye kadar bir ilki gerçekleştirdik. Yönetim Kurulu Başkanımız toplantıya katılamadığı için İstanbul merkezimizden bizlere internet aracılığı ile görüntülü bağlantı yapıp ekiple görüştü ve duygusal anlar yaşandı… Toplantıda liderlik yapan; Satış Müdürümüz Nadir Nadi Tüzün, Ürün Müdürümüz Nilay Bilge, Satış İdaresi Müdürümüz Nüzhet Özyılmaz sunumlarını ve eğitimlerini başarı ile tamamlamışlardır. Daha sonra toplantı Kıbrıs gezisi ve gala gecesi ile sona erip ekip çalışanları bölgelerine dönüş yapmışlardır.

Son olarak hedeflerinizden bahseder misiniz?

Yerli bir firma olarak Oro İlaçları’nı Türkiye’de ilaç firmaları arasında yukarılara taşımak kaliteden ödün vermeyen ve her geçen gün gelişmekte olan bir kurum haline getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Sizlerin aracılığı ile başta bizlere destek olan eczacılarımız, hekimlerimiz ve ecza depolarımıza şükranlarımızı sunarız. Hep beraber nice güzel günler görmek dileği ile teşekkür eder saygılar sunarım.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It