21 Şubat 2017

İlaç sektöründe yeni dönem: Biyobenzerler

TurkiyeIlacveTibbiCihazKurumu_DrAliAlkan

Biyolojik kökenli referans ürünlere alternatif olabilecek biyobenzer ürünler, ilaç sektörünün gündeminde. Bu yıl 8-10 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek CPhI İstanbul, düzenleyeceği Biyoteknoloji Konferansı ile biyobenzer konusunu sektör temsilcileriyle masaya yatıracak. Biyobenzer ürünlerin eğitim ve doktorlar sayesinde benimseneceğini söyleyen Biyoteknoloji Konferansı’nda konuşmacı olan sektörün uzman isimleri, fiyatlandırma stratejilerinin de biyobenzer ilaçların geleceğini belirleyeceğini söylüyor.

Biyoteknolojik ilaçlara referans olan biyobenzer ilaçlar üreticiler için büyük fırsatlar sunuyor. CPhI İstanbul 2017 kapsamında gerçekleşecek olan Biyoteknoloji Konferası’nda konuşmacı olan uzman isimler, biyobenzerlerin başarılı bir şekilde ticaretinin sağlanması için yetkililerin fiyatlandırma ve bilinçlendirme çalışmalarını hızlandırması gerektiğini belirtiyor.

“Doğru fiyat politikaları biyobenzer kullanımına teşvik edebilir” Üreticilerin ticari stratejileri ile pazara göre değişkenlik gösteren fiyat politikalarının, uzun vadede birbirine yaklaşması öngörülüyor.

Biyobenzerlerin başarılı bir şekilde ticaretinin sağlanması için fiyatlandırma stratejisinin doğru yapılması gerektiğine değinen Hikma Pharmaceuticals MENA Bölgesi Biyobenzer Marka Müdürü Yazan W. Shaban; “Bu noktada üreticiler güçlü risk yönetim planlarını iyi yapmalılar. Yetkilerle iş birliği ve ortaklık sürecin en kilit noktasıyken klinik verilerin başarıyla deneyimlenmesi ticari noktada biyobenzerleri bir adım öteye taşıyacaktır” dedi.

Geri ödeme koşullarına göre hükümetlerce düzenlenen fiyatların, biyobenzer kullanımına teşvik edeceğine değinen TBC HR Consulting Danışmanı Dünya Küçükçetin; “Biyobenzer ilaçlar, yalnızca markalı ilaçlardan daha düşük bir fiyat ile piyasaya sunulduklarında avantaja sahip olabilirler” dedi.

Biyobenzerlerin büyüyen bir pazar olduğunu belirten Abdi İbrahim Speciality Care and Oncology Business Unit Director Çiğdem Yılmaz; “Türkiye’nin yerel biyoteknoloji üretimini destekliyor olması dolayısıyla biyobenzer ve markalı ilaçlar arasında yakın fiyat uygulaması beklemiyoruz” dedi.

Biyobenzerlerin benimsenmesinde eğitim kilit unsur Eğitimin kilit unsur olduğunu savunan uzmanlar, bilinçlendirme çalışmalarının biyobenzer ilaçların önünü açacağını belirtiyorlar.

Pazardaki rekabet dolayısıyla üreticilerin satış ve pazarlama becerilerini geliştirmesi noktasına vurgu yapan Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ndan Dr. Ali Alkan; “Operasyonel yetkinlikler, biyobenzer ilaçlarda sürdürülebilirliğin sağlanması için tüm paydaşlar tarafından önemlidir” dedi.

Uzun vadede istikrarlı planlama ve eğitimli satış ekipleri sayesinde biyobenzerlerin benimseneceğini söyleyen Orbits Yönetim Danışmanlığı Hizmetleri Yönetici Ortağı Burçin Yücebağ; “Biyobenzer ilaç üreticilerinin klinik temelli çalışmaları hükümet tarafından teşvik edilmeli. Yetkililer tarafından gelen destekler sonucunda belirlenecek koruyucu stratejiler alımları doğrudan etkileyecektir” dedi.

Biyobenzer ilaçların önce klinik fikir önderleri tarafından benimsenmesi gerektiğini belirten IMS Consulting Group Danışmanı Fırat İncioğlu, doktorların biyobenzerlerin bilinirliği için aktif rol oynaması gerektiğinin altını çiziyor.

2020’den önce patenti biten çok sayıda biyoteknolojik ilaçla birlikte, ilerleyen dönemlerde doktorların ve üreticilerin biyobenzer ilaçlar konusunda doğru teşvik edilmesi gerektiğini söyleyen PIONEERA Healthcare Group CEO’su Ahmed Radwan; “Biyobenzer ilaç üretecek firmalara gerçekçi teşvikler ve fırsatlar sunulmalı. Eğer bu fırsatlar sunulursa piyasa üreticiler için daha cazip hale gelecektir. Bu sayede yeni bir biyobenzer dalgası yaratmak mümkün olacaktır” dedi.

CPhI Istanbul 2017, UBM EMEA (İstanbul) tarafından T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) desteği, İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası’nın (İEİS) resmi ortaklığı ve DEVA Holding’in elmas, BD Medical Pharma’nın altın ve Koçak Farma’nın gümüş sponsorluğunda düzenlenecek. Türk İlaç ve Serum Sanayii, American Chemical Society, Shangai Acebright Pharma Group, Analitik Kimya ve MTM de CPhI İstanbul’un sponsorları arasında yer alıyor.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It