28 Temmuz 2019

İŞ’TE MOTİVASYON-3

fıkret kucukkoyuncu2 yeni

Fikret Küçükkoyuncu yazdı…

Yaptığımız işin bizim için maddi getirilerinden öte bir anlamı olmalı. O zaman, insanın herhangi bir dış etkenden bağımsız çok yüksek motivasyonda çalıştığını ve çok başarılı olduğunu gözlemliyoruz.

Geçen yazımızda iş hayatında Motivasyonu etkileyen faktörler ile ilgili dünyadaki en önemli teorilerinden biri olan ve Amerikalı yazar Daniel Pink’e ait olan “Motivasyonda 3.0 İşletim Sistemi” teorisinden bahsetmiştim. Bu teori yeni dünya düzeninde ihtiyaçların ve motivasyon araçlarının değiştiğini ve içsel motivasyonun ön plana çıktığını ortaya koymaktadır.

İçsel motivasyonu ise etkileyen 3 temel unsur vardır;

  • Özerklik
  • Amaç/Anlam
  • Ustalık/Uzmanlık

Bu faktörleri çok kısaca özetlemek gerekirse;

Özerklik; insan doğası aslında pasif ve eylemsiz değil yani dürtülmeye ihtiyacı yok. Eğer ona yeterli alan ve sorumluluk verilirse kendinden harekete geçme ve başarma dürtüsü çok güçlüdür. Bunu en çok çocuklarda görürüz.

Amaç/Anlam; İnsan, yaptığı iş ile ilgili bir amaca ve hedefe sahip ise uzun süreli motivasyonu kendiliğinden sağlamaktadır.

Ustalık/Uzmanlık: İnsan bir konuda yeterince iyi ise motivasyonu her geçen gün artmakta, bu da onu daha fazlasını yapmaya ve daha başarılı olmaya götürür.

AMAÇ/ANLAM

Ünlü psikolog ve bilim insanı Mihaliy Csikszentmihalyi, uzun yıllar mutluluk üzerine yaptığı araştırmalar çerçevesinde şunu söylemiştir;

“İnsan, kendinden daha yüce, daha kalıcı bir şeye ait olduğunu hissetmeden gerçek anlamda mükemmel bir ömür süremez”

Yaptığımız işin bizim için maddi getirilerinden öte bir anlamı olmalı. O zaman, insanın herhangi bir dış etkenden bağımsız çok yüksek motivasyonda çalıştığını ve çok başarılı olduğunu gözlemliyoruz.

Bu yaptığınız herhangi bir iş olabilir, illa bir sosyal sorumluluk projesinde ya da sivil toplum kuruluşunda çalışıyor olmanız gerekmez. Birilerinin hayatına fayda sağladığınızda, onlara dokunduğunuzda, bir işi geliştirip sizden sonrakilere yol açtığınızda, kendinizin kişisel gelişimine ciddi bir katkı sağladığınızda bu artık işe farklı bir anlam ve amaç yüklenmiş demektir.

JAPON İKİGAİ FELSEFESİ

Bu noktada Japonların meşhur İkigai felsefesinden bahsetmeden geçmez olmaz.

İkigai kısaca kelime olarak; “Hayatın Amacı” olarak tanımlayabiliriz. İkigai felsefesinin en güzel tanımı ise kuşkusuz “Sabah uyandığınızda sizi yataktan çıkaran şey” olarak adlandırılır.

Japonca’da emeklilik kelimesi yerine İkigai’yi kullanmayı tercih ederler. Emeklilik yerine hayatı dolu dolu ve stressiz yaşama gayesi içerisinde oldukları için İkigai felsefesini hayatlarının merkezine oturtmuş durumdalar. Bu kelime ve felsefesi hayata anlam veren, enerjilerini daima yüksek tutan bir felsefedir.

Kendi hayatında ya da işinde kendi İkigaini bulduğunda motivasyon seviyemizin çok başka noktalara geleceğini düşünüyorum.

Şimdilik Hoşçakalın…

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It