28 Kasım 2018

İŞ’TE MUTLULUK…

fıkret kucukkoyuncu2 yeni

 

İşe anlam katmak deyince akla hemen toplumsal bir fayda, sosyal bir sorumluluk düşüncesi geliyor, yanlış da değil, ki zaten öyle bir ihtimal var ise bunu keşfetmek çok daha kolay olur.

 

Önceki yazımda hayatımızın (uyanık kaldığımız) yarısından fazlasını geçirdiğimiz iş hayatımızın bizim için ne ifade ettiğini sorgulamıştım ve ne için çalışıyoruz diye sormuştum.

Çünkü iş hayatında mutlu olmak demek aslında hayatta mutluluğun en önemli unsurlarından biridir.

O zaman işte mutlu olmanın bir formülü var mı? Yoksa iş için düşüncemiz “çalışmak iyi bir şey olsaydı karşılığında para vermezlerdi” den mi ibaret?

Eskiden ben de bazen bu kadar olmasa da zaman zaman böyle düşünürdüm ve mutluluğu iş dışındaki aktivitelerde; sporda, seyahatte, dostlarda arardım. Bugün ise hangi işi yaparsanız yapın mutlu olabilmenin bir yolu olduğunu düşünüyorum ki sizlere biraz ondan bahsetmeye çalışacağım. Geçen yazımda işte mutluluk için işe bir anlam katmanın gerekliliğinden bahsetmiştim.

Peki neden ve nasıl bir anlam?

İşe anlam katmak deyince akla hemen toplumsal bir fayda, sosyal bir sorumluluk düşüncesi geliyor, yanlış da değil, ki zaten öyle bir ihtimal var ise bunu keşfetmek çok daha kolay olur. (Her ne kadar birçok insan gözünün önündeki bu anlamı göremese de…)

İnsan hayatındaki çok zorlu bazı süreçlerde o işe anlam katarak nasıl motive olabildiğine defalarca şahit olmuşuzdur aslında. Uç noktalarda örnekler gibi gelebilir ama anlaşılmayı daha kolaylaştırır.

Vatan uğruna savaşan askerlerden, kendisinden sonraki nesillerin rahat edebilmesi için birçok sıkıntıya göğüs geren aktivistlere, dünya üzerinden on binlerce sivil toplum kuruluşunda çalışıp kendi özel zamanlarından ve gelirlerinden fedakârlık yapan kişilerden, bebek sahibi olmaya karar vermiş ve türlü zorluklarla onları büyütmüş milyarlarca insana kadar herkesi motive eden şey o yaptığın şeye anlam yüklemek olmuştur. Yoksa bunların birçoğu gerçekleşmezdi.

Ama öyle çok büyük anlamlar faydalar olmasına gerek yok. Bir insanın bile hayatına bir şeyler katabileceğiniz bir işiniz var ise bir anlam var demektir. Çalıştığın iş yerinde seninle birlikte çalışanların ya da hizmet verdiğin kişilerin hayatını kolaylaştırıyorsan, onları geliştiriyorsan, onları mutlu edebiliyorsan, birileri için “iyi ki varsan”, yaptığın işin bir anlamı olabilir.

Doğamızda mutlu edince ve faydalı olunca mutlu olmak var, keşke bunu daha fazla farkedebilsek. Bir düşünün bir arkadaşınıza yardım ettiğinizde, ihtiyaç sahibi birinin bir ihtiyacını giderdiğinizde, birini gülümsettiğinizde, birinin derdine çare olduğunuzda hissettiğiniz duygu nedir ki?

Peki hayatınızın her anı bunun bir fırsatsa. Yardım dediğiniz şey sadece maddi mi olmalı. İhtiyaç sahibi sadece gerçekten yoksul insan mıdır? Duygusal olarak yardıma ihtiyaç olan, bilgi ve donanım olarak ihtiyacı olan, mutlu olmak için farkındalığa ihtiyacı olan insanlar ihtiyaç sahibi değil midir?

Mutlu ederek mutlu olmak…

Bu inanılmaz bir yaradılış mucizesi değil midir?

İşim gereği hayatım eczacılarla, teknisyenlerle, firma çalışanları ile geçiyor. Ne için çalışıyorsun sorusuna karşılık işine anlam katan çok az insan gördüm. Herkes de derin bir mutsuzluk. Oysa belki de toplumda yaptığı işe anlam katabilme potansiyeli en fazla olan mesleklerden biridir eczacılık ve teknisyenlik.

Acaba her gün bize gelen insanlar yardıma muhtaç değil mi? Farkındalığa, bilgiye, motivasyona…

Acaba bu insanların hayatlarına bir şey katabilir miyiz? Onların yaşam kalitesini yükseltebilir miyiz? Onları bazı risklerden uzak tutabilir miyiz? Her diyalog (karşıdaki kişi bunun farkında olmasa da, talep etmese de) bir fırsat değil mi?.

Peki ya sektör çalışanları? Bütün amacımız müşteriye yani eczaneye mal satmak ve hedeflerimizi gerçekleştirmek mi?

Acaba o gün bir eczacının veya teknisyenin hayatına bir katkıda bulunabilir misiniz? Onun iş yapış şeklinden tutun, onun da danışmanlığını çok daha kaliteli hale getirecek bir bilgiye kadar yapabileceğimiz birçok şey yok mu? Ya da bizimle çalışan ekip arkadaşlarımızı geliştirerek onların gelecekte çok daha faydalı olmalarını sağlayamaz mıyız?

Emin olun her işin gerçekten çok zor tarafları var. Tabi ki insanın motivasyonu bazen düşüyor ve bazen pes eder duruma geliyorsunuz (özellikle emeğinizin karşılığını alamadığınızı düşündüğünüzde) ama o anlam ne kadar güçlüyse o kadar hızlı toparlanıyorsunuz.

Peki bunun ne için mi yapıyorsunuz? Aslında kendiniz için, mutlu olmak için…

Son olarak;

Sonraki yazım ile ilgili soru;

İnsan sevdiği işi mi iyi yapar, yoksa iyi yaptığı işi mi sever?

Şimdilik hoşça kalın…

 

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It