29 Kasım 2018

Kış Geliyor: Peki Sizi Bakımlı ve Çekici Gösterecek Cildiniz için Bir Planınız Var mı?

ahmet alper özturk 2

Dr. Ecz. A. Alper ÖZTÜRK

 

Kış aylarında cildinizi mutlu etmek istiyorsanız çok basit bir cilt bakım ritüeli uygulamalısınız. Cildinizi günde bir veya iki, tercihen sabah ve yatmadan önce temizleyin.

 

Kış aylarına girdiğimiz bu zamanlarda dolaplarımıza son moda ürünleri şimdiden yerleştirdik. Bu kış, şık olacağımızdan eminiz fakat unuttuğumuz bir şey var. Acaba cildimizde bizim gibi şık görünecek mi? Cildimiz bizi dışarı temsil eden ve bakımlı olduğumuzu gösteren en önemli organımız. Bu durum en çok önemi ona vermemizin bir nedeni.

 

Kış geldiğine göre artık cilt bakım rutininizi değiştirmenin zamanı geldiğini anlıyoruz. Kuru kış havası, cilt bakımımızda gerçekten bir engel oluşturabilir ve birçok sorunla karşı karşıya gelebiliriz. Bu nedenle, sandaletlerimiz yerine botlarımızı giyeceğimiz bu mevsimde, cildimize yardımcı olmak için cilt bakım ürünlerimizi de değiştirme zamanı! Yapılan bir araştırmaya göre, tüketiciler mevsimlik cilt bakımına giderek daha fazla ilgi gösteriyor. Son yıllarda, tüm güzellik ve kişisel bakım ürünlerinin % 11’i mevsimsel cilt kaygılarını hedef alan ürünlerdir. Sonuç olarak; cildinizin mevsimsel ihtiyaçlarına dikkat etmek ve buna göre ayarlamak önemlidir! Gelin bu sayıda kış aylarında cildimiz için neler yapabiliriz birlikte bakalım.

 

Kural 1: Ilık su kullanın

Sıcaklıklar düştü ve sıcak su ile duş almak çok cazip gibi duruyor. Eğer cildinizi seviyorsanız yapacağınız en büyük hata sıcak su kullanımı olacaktır. Sabah kalktığınızda veya gün içinde yüzünüzü yıkamak istediğinizde kesinlikle ılık suyu tercih etmelisiniz. Peki neden sıcak sudan kaçınmalıyız? Bunun cevabı çok açık. Sıcak su cildinizin hızlı bir şekilde kurumasına neden olur ve eğer hemen nemlendirmezseniz cilt çatlakları ve kış egzaması gibi durumları yaşamanız çok olası. Sizlere tavsiyem, ılık su ile duş ya da yüz yıkama sonrasında içeriğinde hyaluronik asit ve seramit içeren bir nemlendirici kullanmanız. Bu kozmesötik etkin maddeleri içeren ürünler hem cildinize nem bariyeri sağlar hem de kurumasını engeller.

 

Kural 2: Kendinize ve cildinize dehidrasyon yaşatmayın, Su için!

Kışın çok fazla dışarı çıkmıyorum ya evdeyim ya da işteyim diyorsanız yanılıyorsunuz. Kışın nerede olursanız olun hava oldukça kurudur. Bunun sonucu olarak, su vücudunuzdan kolaylıkla buharlaşacaktır ve cildinizi nemlendirmeniz gerekecektir. Cildi nemli tutmanın bir diğer kolay yolu ise bol su tüketmek. Kış mevsiminde diğer mevsimlere nazaran daha az susamış hissedebiliriz fakat düzenli su alımına devam etmeniz gerekiyor. Cildiniz su bakımından mutlu etmenin bir diğer yolu ise evinize alacağınız bir nem & su buharı cihazı…

 

Kural 3: Doğru cilt bakım ürünlerini seçmelisiniz!

Yaz aylarında kullandığınız ve sizi mutlu eden ürünler, kış aylarında size hiç iyi gelmeyebilir. Bu sebeple cilt bakım ürünlerinizi değiştirmeniz gerekebilir. Sağlıklı ve parlak bir kış cildinin anahtarı, hafif (mild cosmetics) cilt bakım ürünleridir. Nemlendirmeden önce cildinizi temizlemeniz gerekmektedir. Bu sebeple nem bariyerini koruyan ve destekleyen temizleyiciler seçmelisiniz. Sivilceniz ve çatlaklarınız mevcut ise, cildinizin nem bariyerini onarmaya yardımcı olan seramid, hyaluronik asit, hidrasyon serumları ve gliserin içeren ürünler tercih etmeniz sizin için en doğru karar olacaktır.

 

Benim cildim aşırı kuru diyorsanız jel ya da köpüren temizleyicilerinizi, krem temizleyiciler ile değiştirmenizi öneririm. Krem temizleyiciler cildinizi temizlerken aynı zamanda cildinizin doğal yağlarından arındırmaz. Krem temizleyiciler kuru cildin daha yumuşak olmasını sağlar ve nem içeriğini arttırır. Cildiniz aşırı kuru ise, cildi kurutmadan kir ve makyajı temizlemek için bir temizleme yağı kullanmayı düşünün!

Üzülerek söylüyorum ki, bu aylarda maska, peeling, sıkılaştırıcı tonikler ve alkol içeren ürünleri kullanmayın. Aksi halde cildiniz daha çok kuruyabilir.

 

Kural 4: Cildiniz koruyun

Kış aylarında dışarı çıkarken cildinizi rüzgardan, yağmurdan veya kardan korumanız gerekir. Yapmanız gerekenlerin başında eldiven & şapka giymeniz ve en önemlisi güneş koruyucu losyonunuzu kullanmanız. Güneşin sıcaklığını bu aylarda hissetmesek te, güneşten salınan UV ışınlar cildimize çok zarar verebilir. Titanyum dioksit ve çinko oksit içeren güneş ürünleri kış aylarında idealdir. Ayrıca duş aldıktan ya da elleriniz yıkadıktan sonra hemen dışarı çıkmamalısınız. Cildinizin kurumasını bekleyin ve nemlendirin, aksi halde nemsiz cilt soğukta çatlama eğilimi gösterecektir.

 

Kural 5: Peeling, aşırısından kaçının ya da kimyasal peeling tercih edin

Peeling ürünleri cildin ölü hücrelerden kurtulmasına yardımcı olan önemli dermakozmetik ürünlerdir. Kış aylarında bu ürünlerin kullanımında daha dikkatli olmalıyız çünkü kuru ve soğuk hava nedeniyle cilt nem kaybı ve koruma bariyerinin bozulması gibi durumlara meyillidir. Bozulmaya meyilli cildimizi peeling ile daha da bozmak istemeyiz. Kesinlikle peeling etki yaratan ürünler kullanmayın demiyorum sadece haftada bir kere uygulayın. Kış aylarında haftada bir kez peeling cildin yenilenmesini ve nemlendirici ürünlerin emilimini arttıracaktır.

Ben peeling yapmadan duramıyorum mu diyorsunuz? O zaman size tavsiyem fiziksel temizlik yapan peelinglerin yerine kimyasal temizlik yapan peelingleri kullanmanız. Fiziksel peeling -ölü deri hücrelerini fiziksel olarak temizlemek için granül kullanan türler- kullanımı kışın zaten savunmasız cilt için çok sert olabilir ve hasar veya daha fazla kuruluk ile sonuçlanabilir. Bunun yerine, bir kimyasal peeling deneyin. İsminin sizi korkutmasına izin vermeyin. Aslında, ölü cildin üst tabakasını hafifçe çözmek ve yıkamak için alfa hidroksi asitler (AHA), beta hidroksi asitler (BHA) veya enzimler kullanan dermakozmetik formüller. Kimyasal peeling özellikle kuru ciltler için çok etkilidir ve cildin fazla pul olmasına neden olmaz.

Kural 6: Göz çevresi bakımını unutmayın

Göz çevresi ürünü kullanımı, bakım rutininde ve yaşlanma karşıtı etki için oldukça önemlidir. Göz kremi bazı nedenlerle kış aylarında önemlidir. Bu nedenlerden en önemlisi; kuru ve susuz kalmış göz çevresi derisi, ince çizgilerinizi daha belirgin hale getirir ve kırışıklıklar daha derinleşir. Kışın göz çevresi bakımında cildin yapısını yeniden oluşturmak ve ince dokuları, sağlıklı dokuları desteklemek için peptid, kolajen, elastin ve hücre yenilenmesini teşvik etmek ve serbest radikal hasarına karşı savaşmak için antioksidan içeren ürünleri tercih edin.

 

Kural 7: Elleriniz kışı zor atlatmasın

Ellerimizdeki deri vücudumuzun diğer kısımlarına göre daha incedir ve aynı şekilde diğer vücut kısımlarındaki deriye kıyasla daha az yağ bezine sahiptir. Bu sebeple nem ellerinizden çabuk uçar ve çatlak & kaşıntı gibi durumlara eğilimlidir. Ellerimiz için kışın yapacağımız en önemli şey, dışarı çıkmadan önce güzelce nemlendirmek ve yün ya da ince pamuklu eldiven kullanmaktır.

 

Kural 8: Kuru havaya en açık bölge dudaklarınız

Birçoğumuz için soğuk hava; kuru, çatlamış veya ağrılı dudakları beraberinde getirir. Dudaklarımız yağ bezleri içermemesi nedeniyle kurumaya daha duyarlıdır, bu yüzden kendi nemini oluşturamaz. Kuru ve pul pul olmuş dudaklarınızı temizlemek için nazikçe ıslak bir bez veya temiz, yumuşak bir fırça kullanabilirsiniz. Ardından dudaklarınızı korumak için düzenli olarak zengin içerikli ve nemlendirici bir balm kullanmayı unutmayın.

 

Kural 9: Ayak bakımı

Kış aylarında ayaklarınızı nemlendirmek için seçeceğiniz ürün gliserin bazlı veya vazelin içermesi gerekmektedir. Ayrıca, nemlendiricinizin ayaklarınız tarafından kolayca emilebilmesi için ayaklarınızın özellikle taban kısmının ölü derilerinin vücut peeling ürünleri ile uzaklaştırılması iyi olacaktır.

 

Kural 10: Islak giysilere dikkat!

Islak giysiler cildinizi daha fazla tahriş edecek ve kaşıntıya sebep olacaktır. Karda yürümek ve oynamak çok eğlenceli olabilir ancak cildinizi seviyorsanız, ıslak giysilerinizi bir an önce değiştirmenizi öneririm.

 

Kural 11: Cildinizi tahriş edecek her şeyden kaçının

Egzama ve sedef gibi kalıcı cilt sorunlarınız varsa, kışa aylarında dikkatli olmanız gerekiyor. Kışın cilt son derece hassastır ve alerjenlere maruz kalmak semptomlarınızı tetikleyebilir. Pek çok insanın yün ve benzeri ürünlere alerjik olması söz konusu. Eğer böyle bir durum yaşıyor ve semptomlarınızı tetiklemek istemiyorsanız cildinize uygun pamuklu vs. malzemeden yapılmış kıyafetleri seçmelisiniz.

 

Kural 12: Güneş gözlüklerinizi rafa kaldırmayın

Özellikle yoğun kar yağan bir bölgede yaşıyorsanız güneş gözlüklerinizi kullanmalısınız. Kar ve güneş parlamaları, göz çevresine zarar verebilir ve koyu halkalar, ince çizgiler ve diğer sorunlara yol açabilir. Özellikle karlı zamanlarda dışarı çıkarken, kaliteli UV korumaya sahip güneş gözlüğünüzün yanınızda olduğundan emin olun.

 

Kural 13: Kafein ve alkole limit koyun

Soğuk bir kış sabahına uyandığınızda kim bir fincan sıcak kahveye hayır der? Ya da soğuk bir kış gecesinde bir bardak vodka. Makul miktarda tükettiğinizde sorun yok fakat aşırı kafein ve alkol cildinizi kuru ve pul pul yapacaktır.

 

Kural 14: Günlük cilt bakım ritüeliniz olsun

Cilt bakım ritüeliniz olması sadece kış mevsimi için değil tüm mevsimlerde sahip olmanız gereken bir alışkanlık. Kış aylarında cildinizi mutlu etmek istiyorsanız çok basit bir cilt bakım ritüeli uygulamalısınız. Cildinizi günde bir veya iki, tercihen sabah ve yatmadan önce temizleyin. Sabah yüz yıkandıktan sonra hafif bir nemlendirici uygulamanız sizin için iyi olacaktır. Gece ise daha yoğun bir formüle sahip nemlendirici tercih etmelisiniz. Unutmamalısınız ki cildinizi nemlendirmeden önce temizlemeniz nemlendiricinin etkinliğini arttıracaktır.

 

Kural 15: Yediklerinize önem verin!

Yediklerinize önem verin çünkü bu cildinizi beslemenin en önemli yolu. Kış meyveleri ve sebzelerini tüketmeyi unutmayın. Meyveler soğuk havalarda cildinizin sağlıklı kalmasını sağlayacak ve vitamin & antioksidan kaynağınız olacaktır. Ayrıca su içmekte zorlanıyorsanız bu açığı meyveler, sebzeler, çorbalar ve süt gibi diğer besinlerle kapamayı unutmayın. Bu sayede vücudunuz için gerekli besinler alınırken cildinizde sağlıklı kalacaktır.

 

Kural 16: Kış aylarında zor ama egzersiz yapın

Soğuk bir kış sabahı battaniyenin altından çıkıp sabah sporu yapmanın zorluğunu herkes bilir. Ne yazık ki kötü haber. Eğer cildinizi seviyorsanız egzersiz yapmalısınız. Egzersiz kalp atış hızınızı arttıracak ve böylece organlarımıza ve cildimize daha fazla kan pompalanmasını sağlayacaktır. Ayrıca gözeneklerimizi açık tutacaktır. Egzersiz yapmak sizi terletecek ve böylece tüm toksinlerden arınıp sizi sağlıklı tutacaktır. Egzersiz sonrası kızarıklık ve tahrişi önlemek için termal su kullanmayı sakın unutmayın.

 

Güzel geçecek bir kış diliyorum…

 

 

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It