13 Temmuz 2018

KİŞİYE ÖZEL GÜNEŞ KORUYUCULAR

ırem turan

İrem TURAN yazdı…

Ingrid Millet Paris

Grup Marka Müdürü

 

Cilt tipine göre, endikasyon bazlı, anti ageing etkili ya da kapatıcı özelliği bulunan güneş koruyucular sayesinde, güneşten korunmamak için bir bahanemiz kalmadı

 

Tüketim alışkanlıklarımız, gelişen bilimsel çalışmalara ve yükselen trendlere bağlı olarak hızla değişime uğruyor.

Tüketim anlayışımızı en çok etkileyen trendlerden biri olan kişiselleştirme, her alanda olduğu gibi dermokozmetik sektöründe de markaları, tüketici ihtiyaçları ve beklentilerinin eksiksiz bir biçimde karşılanabilmesi için, yenilikçi yaklaşımlar geliştirmeye yöneltiyor.

Güneş koruyucular, fiziksel ve kimyasal koruyucular olarak hayatımızda uzun yıllar boyunca yer aldı. Beyaz tabaka bırakan fiziksel koruyucular ile göz yakan kimyasal koruyucular arasında tercih yapmak durumunda kaldık. Şimdilerde bu durum yerini tamamen, tüketicinin değişen ihtiyaçlarına karşılık verebilen çok çeşitli güneş koruyuculara bıraktı. Cilt tipine göre, endikasyon bazlı, anti ageing etkili ya da kapatıcı özelliği bulunan güneş koruyucular sayesinde, güneşten korunmamak için bir bahanemiz kalmadı

 

Cilt Tipine Göre Güneş Koruyucular

 

Hassas, kuru, karma, yağlı ya da bunların kombinasyonları şeklinde sınıflandırabileceğimiz cilt tiplerine göre güneş koruyucu seçimi hem sağlıklı korunma hem de konforlu kullanım açısından oldukça önemlidir. Cilt tipine göre güneş koruyucu seçiminde, alanında uzman eczacı ve doktorların tavsiyeleri ile hareket etmek gerekir.

Hassas ciltler parfümsüz, mineral filtre içeren güneş koruyucuları rahatlıkla kullanabilirler. Mineral filtrelerin ciltte beyaz bir tabaka bırakması pek sevilen bir durum olmasa da, sağlık için gereklidir. Yeni teknolojiler sayesinde bu beyaz tabaka eski ürünlere oranla son derece makul seviyelerdedir.

Kuru ciltlere özel geliştirilen nemlendirici özelliği yüksek güneş koruyucular, cildin nem bariyerini korumaya yardımcı olur. Cilt bariyeri güçlü olduğunda güneşin zararı görece azalır ve güneş koruyucunun etkinliği artar.

Karma ya da yağlı ciltlerin tercih edebileceği Dry Touch ürünler; yani su bazlı olup emolient yağlar içermeyen güneş koruyucular, gözeneklerin rahat nefes almasını sağlarken cildin yağlanmasını da engellemektedir. Ciltte akne oluşumunu tetiklemeyen ve mat bir doku sağlayan bu ürünler, ülkemizde de karma-yağlı cilt tipi yaygın olduğundan, en çok tercih edilen güneş koruyucuların başında gelmektedir.

Cilt tiplerine göre formüle edilen güneş koruyucuların yanı sıra, lekelenmeye eğilimli ciltlere özel geliştirilen güneş koruyucular da, özellikle leke tedavisi geçmişine sahip tüketiciler için tercih sebebidir. Fakat hiç lekesi olmasa bile lekeden korunmak isteyen, leke tedavisi geçmişi bulunan ya da halihazırda leke problemi yaşayan tüm tüketicilerin bu gibi lekelenmeye eğilimli ciltlere özel formüle edilen güneş koruyucuları tercih etmeleri faydalı olur.

Bunun gibi, özellikle anti ageing ve onarım etkisi yüksek güneş koruyucular da, güneşin yıkıcı etkilerini onarmada öncelikli tercih edilebilir. Bir güneş koruyucuda bu gibi ayrıcalıklı özelliklerin bulunması, tüketici beklenti ve ihtiyaçlarını çok daha kişisel boyutta karşılamaktadır.

Etkinlik ve kullanım konforunun yanında makyaj etkisi de sağlayan, “Tinted – Teinted” olarak isimlendirdiğimiz renkli (kapatıcı özelliği bulunan) güneş koruyucular, günlük hayatımızda kullandığımız fondöten veya çeşitli kapatıcıların yerini hızla almaya başladı. Makyaj ürünlerindeki zararlı ağır metalleri içermeyen bu dermokozmetik güneş koruyucular, hem sağlıklı hem de güzel görünüm açısından çok büyük bir konfor sağlamaktadır.

Tamamen size özel ve sizin önceliklerinizi karşılayan bir güneş koruyucu seçimi için, alanında uzman eczacı veya dermatologlardan yardım almak, hem cebinizi hem sağlığınızı koruyacaktır Keyifli tatiller!

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It