20 Eylül 2017

“MARKALARIMIZ BULUNDUKLARI PAZARLARDA EN İYİLER ARASINDA YER ALIYOR”

SAYFA 6 

TAB İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Aytekin Pahsa ile TAB İlaç’ın çalışmaları hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik:

TAB İlaç ne zaman kuruldu? Faaliyetlerinden biraz bahseder misiniz?

Firmamız 2011 yılı Şubat ayında kuruldu. Kuruluş çalışmaları ve ruhsat süreci nedeniyle ilk faturamızı 2012 Nisan ayında kesebildik. TAB İlaç bir Aile şirketidir. Kendimize ait markaların Türkiye’de tanıtım ve pazarlamasını yapmaktadır. Ürünlerimiz ağırlıklı olarak Besin destek ürünleridir. Buco Bleu isimli aft ve pamukçuk endikasyonu olan Sağlık Bakanlığı ruhsatlı 64 yıllık bir ürünümüz de bulunmaktadır.

10’u aşkın besin destek ürününüz var. Bu ürünleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ürünlerimiz markalaşma sürecindedir. Başlıca markalarımız; OmePa, Krilom, Nemolix, Urinonvef, Osteozinc, Pahsa ve Panem’dir. Markalarımız bulundukları pazarlarda en iyiler arasında yer almaktadır. OmePa-Q10, ubikinol pazarının lideri durumundadır. Omega-3 pazarında Omepa ve Krilom markası ile önemli bir yere sahibiz. Omega-3 pazarına “zenginleştirilmiş omega-3” kavramını getirdiğimize inanıyoruz. Bizden daha önce pazara girmiş ve markalaşmış firmaların bizim ürünlerimizin benzerlerini yapmaları doğru yolda olduğumuzu göstermektedir. Omega-3 pazarında vitamin D, vitamin K2 ve astaksantin ile zenginleştirdiğimiz ürünlerimiz yüksek talep görüp tüketicilerin güvenini kazanmışlardır. Yine aynı pazarda krill yağı ile fark yaratan bir firmayız. Eklem sağlığı pazarında; Markalarımız: Nemolix C3 Yumuşak Kapsül, Panem Tablet, Pahsa Tablet ve Osteozinc Tablet ile önemli yer tutmaktayız. Eklem sağlığında etkin ve güvenilir bir destek olan yumurta kabuğu zarı, firmamızın çalışmaları ile birçok hekimin tercih ettiği ürün haline gelmiştir. Urinonvef isimli ürünümüz özellikle kadınların önemli bir sorunu olan idrar yolları enfeksiyonundaki başarısı ile bir çok eczane için prestij ürün olmuştur.

Üretimleriniz kardeş firma Vefa İlaç’ta üretilmekte. Üretim altyapınız ve fabrika hakkında neler söylersiniz?

Vefa İlaç sadece Türkiye’nin değil, Dünya’nın da önemli doğal destek ürünleri üreten tesislerinden birisidir. Ben Vefa İlaç’ın kurucu Genel Müdürlüğünü yaptım. Bu nedenle yakından biliyorum. Yakın dostum Haleddin Guliyev ile Dünya’da ve ülkemizde birçok tesisi gezdikten sonra Vefa İlaç’ın kuruluşunu gerçekleştirdik. İki ayrı üretim sahası olan, doğal destek ürünlerini ilaç mantığı ile üreten, üretimde son teknolojiyi kullanan bir tesiste ürünlerimizin üretiliyor olması bize güven veriyor.

Besin takviyeleri dışında üretimleriniz var mı?

Buco Bleu isimli ürünümüz metilen mavisi içeren, Sağlık Bakanlığı ruhsatlı bir üründür. Yine yakın zamanda çalışmasını yürüttüğümüz projelerimiz var. Biz, Fonksiyonel Tıp ihtiyaçlarını tüketicilerin hizmetine sunmayı hedefleyen bir firmayız. Bu nedenle destek tedavilerin yanında Sağlık Bakanlığı ruhsatlı ürünlerde portföyümüzde yer alacak.

Yeni ürün çalışmalarınız bulunuyor mu?

Üzerinde çalıştığımız projelerimiz var. Probiyotik pazarında bir ürün gamı oluşturuyoruz. Yurt dışında bu konuda söz sahibi firmalar ile görüşmelerimiz devam ediyor. Magnezyum pazarında fark yaratacak bir ürün üzerinde çalışıyoruz.

Ürünleriniz eczanelerde yoğunlukla yer alıyor. Eczanelere nasıl ulaşıyorsunuz?

Satış ve Pazarlama ekibimiz düzenli olarak hekim ve eczane ziyaretleri yapmaktadır. Eczaneler bizim iş ortaklarımız ve ürünlerimizin eczane dışında bir mecra da satılmasına kesinlikle karşıyız. Türkiye’deki büyük depolar aracılığıyla eczacılarımıza ürünlerimizi ulaştırmaktayız.

Tüketiciler eczanelerden Omega-3 alırken ürünün hangi özelliklerine dikkat etmeliler?

Omega-3 her yaşta kullanılması gereken yegane destektir. Hayatın başlangıcı olan anne karnından itibaren sayısız faydası kanıtlanan Omega-3 yaşamın her döneminde kullanılmalıdır. Her yaşta ve herkesin kullanması konusu üzerinde hemfikir olduktan sonra hangi omega-3 sorusu önemlidir. Güvenilir bir firmanın markası olmalıdır. Trigliserid formda ve yüksek EPA & DHA içeriğini sağlamalıdır. IFOS onaylı olmalıdır. GMP belgesi olan bir tesiste üretilmiş olmalıdır (GMP koşullarında yazan ürünlere güvenmeyin, Türkiye’de GMP verme yetkisi yasa ile T.C İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu GMP dairesine verilmiştir. Buradan alınmayan GMP sertifikaları geçersizdir). Blisterde olmalıdır. Balık yağı hava ile temas ettiğinde oksidasyon riski artmaktadır. Blister ürünlerde bu risk minimumdur. Bir antioksidan ile kombine olmalıdır.

İhracatınız var mı?

Ürünlerimizi şu an için Türkiye’de pazarlıyoruz. Şimdilik kendi ülkemizde markalaşmaya önem veriyoruz.

Eczanelerde OTC alanları gün geçtikçe büyüyor. Türkiye’de OTC’nin geleceği hakkındaki görüşleriniz neler?

Biz 5 yıldır bu pazardayız. Pazarın gelişimini yakından takip ediyoruz. Gelecek için iyimser bir bakışımız var. Dünyadaki gelişimine göre ülkemizde henüz bebek bir pazar. Bu pazarın bileşenleri doğru işler yaptıkça büyüme potansiyeli yüksek ve anlamlı olacaktır. OTC pazarındaki firmalar, ecza depoları ve eczaneler birlikte doğru işler yaparak pazarın hak ettiği yere gelmesini sağlayacaklardır.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It