21 Mart 2016

Mesleğinde 60 yılını doldurmuş eczacılara ve 60 yıllık eczacı odalarına onur plaketi takdim edildi…

 

Türk Eczacıları Birliği’nin (TEB) kurulduğu 2 Şubat 1956 yılından bu yana tam 60 yıl geçti. Kuruluş yıldönümünün onuruna 2 Şubat’ta JW Marriott Otel’de gerçekleştirilen resepsiyonda; mesleğinde 60 yılını doldurmuş eczacılara ve 60 yıllık eczacı odalarına onur plaketi takdim edildi. Türkiye’nin hemen her bölgesinden Ankara’ya gelerek onur plaketlerini alan 31 eczacı ve 8 eczacı odasına verilen plaket törenine geçilmeden önce, 60 yılı geride bırakan Türk Eczacıları Birliği’nin kuruluş hikâyesini anlatan “Bir Uzun Yürüyüş” adlı belgesel gösterildi. Kuruluşunun 60. Yılını kutlayan İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Konya, Samsun, Bursa ve Gaziantep Eczacı Odalarımızın plaketlerini, bugüne kadar odalarına hizmet eden tüm eczacı meslektaşlarımız adına, Eczacı Odası Başkanları aldılar. Törenin açılışında TEB Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, büyük bir örgüt olan TEB’in büyümesinde, gelişmesinde, gelinen süreçte en güçlü örgütlerden biri olmasında emeği büyük olan eczacılara teşekkür ederek konuşmasına başladı. TEB Başkanı Erdoğan Çolak, “60 yıllık tarihimiz, aklın ve bilimin yol göstericiliğinde, ülkemizden, halkımızdan, mesleğimizden ve meslektaşlarımızdan yana emeğin ve mücadelenin tarihidir. Zorlukların üstesinden gelerek birçok başarıya imza atmış bir meslek örgütü olmanın onurunu göğsümüzde taşıyoruz” dedi. Çolak, birliği “Genç, dinamik ve yaprakları her zaman yeşil olan 60 yıllık bir çınar” olarak tanımladı. Çolak ayrıca, Türk Eczacıları Birliği’nin eczacıdan, sağlıktan, toplum sağlığından ve kamu yararından yana 60 yıldır sürdürdüğü politikalarını sapmadan sürdüreceklerini belirtti.

60 yıldır birlikte güçlüyüz”

TEB’in, 1956’da kuruluşundan bu yana, sağlık ve toplum yararı temelinde ilke ve değerlerle yoğrulmuş, topluma güven veren yeniliklere açık, öncü ve saygın bir örgüt olageldiğini söyleyen Çolak, “Bugüne kadar hep daha iyiyi inşa etme arzusunu sürdürdük. 60 yıldır eczacıların sorunlarının, halkın sorunlarından ayrı tutulamayacağı, sağlık ve yaşam hakkının ancak toplumsal iyilik halinde hayata geçeceği gerçeğinden hareket eden TEB, eşit, özgür, demokratik, barış ve huzur içinde bir Türkiye’yi savunmuştur” ifadelerini kullandı. Erdoğan Çolak, 60 yıllık kuruluş olmanın kendilerine aynı zamanda büyük bir tarihsel sorumluluk yüklediğini dile getiren Çolak, “Bilimin doğrularını savunmak, eleştirel bir bakış açısıyla iyiye, doğruya yönlendirmek, meslek etiğini gözetmek, değişen dünyayı okumak ve yeni ufuklar kazanarak büyük sıçramalar gerçekleştirmek bizim sorumluluğumuzdur” diye konuştu. Birlik olarak 60 yıldır eczacının hakları ve toplumsal saygınlığına hizmet ettiklerini vurgulayan Çolak, şunları kaydetti: “Eczacının sağlık sistemi içerisindeki vazgeçilmez yerini görünür kılmak, dün de bugün de yarın da temel hedefimizdir. Olumsuzluklara karşı gelmenin yolu birlik olmaktan geçiyor. Biz 60 yıldır birlikte güçlüyüz. TEB gücünü sadece eczacılardan ve eczacı odalarından almaktadır. Hasta ve toplum yararı için de ülkemizin TEB’e ve eczacı odalarına ihtiyacı olduğu kimsenin aklından çıkmamalıdır.” Plaket töreninin ardından geceye katılanlar müzik eşliğinde keyifli dakikalar yaşadılar.

Plaket alan eczacılar

Mesleğe 60 yıl önce başlayıp kendisine plaket takdim edilen eczacıların isimleri şöyle; Ecz. Ahmet Remzi Tunçer, Ecz. Ahmet Zeki Kalyon, Ecz. Ali Doğan Eşkinat, Ecz. Bedinur Aksüyek, Ecz. Beşir Abdulhayoğlu, Ecz. Emel Güneysu, Ecz. Ergün Danışman, Ecz. Ergün Sağlıkçı, Ecz. Gülzar Aydın, Ecz. Halit Ziya Karaman, Ecz. Haşim Turan Gürdal, Ecz. Hikmet Orun, Ecz. Hikmet Şeyhoğlu, Ecz. İffet Hancıoğlu, Ecz. Mahir Tangün, Ecz. Mehmet Rıfat Yücel, Prof. Dr. Ecz. Mekin Tanker, Ecz. Memduh Zeki Önen, Ecz. Necdet Zırhlıoğlu, Prof. Dr . Ecz. Nevin Tanker, Ecz. Nevzat Karpuzcu, Ecz. Niyaz Dermancı, Ecz. Özcan Erem, Ecz. Özdemir Çetin Çetinkaya, Ecz. Refik Özdinç, Ecz. Seher Güzin Poffet, Ecz. Seniha Topcu, Ecz. Türkan Kaynar, Ecz. Türkay Tuğrul, Ecz. Ümit Güneysu, Ecz. Yaşar Bakdur

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It