17 Eylül 2015

ÇAPA: ECZANELERDE ORTOPEDİK MALZEME SATIŞIYLA HASTALARIN BU ÜRÜNLERE ULAŞIMI KOLAYLAŞTI

orsa 4

ORSA Ortopedi Sanayi Genel Müdürü ve Prosüder Protez Ortez Satıcıları ve Üreticileri Derneği Başkanı Ecz. Necdet Çapa, şirketin çalışmaları ve sektör hakkında sorularımızı cevaplandırdı:

Şirketinizin Ortopedi ve Fizik Tedavi alanında yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?

ORSA, 1976 yılından beri, Tıbbi Korseler-Ortopedik Cihazlar-Felç Yürüme Cihazları-Rehabilitasyon Malzemeleri-Protez ve Ortezler dalında üretim yapmaktadır. Orsa’nın Türkiye genelinde 600 satış noktası bulunmakta, üretilen malzemeler yurt dışında 41 ayrı ülkede satılmaktadır. Üretiminin büyük kısmını yurt dışına gönderen firmamız sektöründe dünyanın en büyükleri arasına girmiştir. “Sağlık için sağlıklı seçim” sloganıyla yola çıkan firmamız bu sloganı kalite politikasının temeline yerleştirmiştir. Hasta insanlara hizmet sunduğumuzu hiçbir zaman unutmamak, üretimlerimizi her zaman hastaların yerine kendimizi koyarak kalite kontrolünden geçirmek ve bu bilinci tüm personelimize aşılamak firmamızın başarısının en büyük etkenlerindendir. Dünyada aranılan marka olmamızı sağlayan diğer önemli etkenlerde; eğitime önem vermek, nitelikli personel kullanmak, Ar-Ge’nin önemini kavramak, kaliteyi hayat felsefesi olarak benimsemektir. Ürünlerimizin muadillerinden en büyük üstünlüğü; Ürünlerimizde kullanılan hammaddelerin testlerinin ISO 10993 standartlarına göre Akredite kuruluşlarca yapılmış olması, Avrupa’da yapılmış Klinik Araştırma sonuçlarının bulunması ve gene Avrupa’da Akredite laboratuarlarca yapılmış Mikro klima test sonuçlarının olmasıdır. Ürünlerimizin zehirsizliği, klinik yeterliliği, vücuda takıldığında zarar verecek kadar terleme ve ısı artışı yapmadığı belgelerle gösterilmektedir. Firmamızda 2002 yılından beri ISO 9001 Kalite Yönetim Sitemi belgesi mevcut olup 2010 yılında ISO 13485 belgesini Türkiye’de ilk alan da firmamız olmuştur. Ürünlerimizi Avrupa Birliği Ülkelerine gönderdiğimiz için 2001 yılından beri CE işaretini ürünlerimize koymaktayız. Firmamızın TSE Hizmet Yeri Yeterlilik belgesi mevcuttur. Ürettiğimiz ürünlerinin hammaddelerinin zararsızlığına dair test raporlarımız, mikroklimal, kompresyon vb. test belgelerimiz bulunmaktadır. Branşında yukarıda sayılan belgelerin tümünde ilk olma ve halen birçoğunda da ilk ve tek olma özelliği olan ORSA kalite ve kalite belgeleri konusunda sektörünün öncüsü olmaktan gurur duymaktadır.

Ortopedi alanında hizmet sunan bir şirket olarak ürünlerinizin Eczanelerde satışı konusunda ne düşünüyorsunuz?

Bugüne kadar hiç Eczane açmasam da ben çocukluğu eczanede geçmiş bir eczacıyım. Bu yüzden Eczacıları çok iyi değerlendirebiliyorum. Aynı zamanda çocukluğundan beri Ortopedik malzeme üretimi ve satışı işinde olan bir kişi olarak da medikal ve ortopedi firmalarını çok iyi anlayabiliyorum. Prosüder Protez Ortez Satıcıları ve Üreticileri Derneği Başkanı olarak da sektörümüzün sorunlarının bilincindeyim. Türkiye’de sektörün içinden olup gelişmeleri çok yakından takip eden bir ortopedik malzeme üreticisi Eczacı olarak şunları düşünmekteyim; Ortopedik malzeme satışları Türkiye’de ilk olarak eczanelerde başlamış sonrasında ilaç işindeki yoğunluktan dolayı Eczacılar bu işle ilgilenememiş ve eczaneler gelen reçeteleri ortopedi ve medikal firmalarına yönlendirmiştir. Bu yüzden Türkiye de 80’li yıllarda ortopedi ve medikal firmaları açılmaya başlamıştır. Son zamanlarda ise ilaç fiyatlarındaki ve kârlarındaki düşüşlerinden dolayı eczaneler ilaç dışı ürünler ve Ortopedik malzeme satışı konusuyla ilgilenmeye başlamışlardır. Tıbbi bilgiye sahip, etik kuralları ve hasta psikolojisini bilen, belirli kâr marjıyla ürün satabilen Eczacıların Ortopedik malzeme satması gayet normaldir. Eczanede ortopedik malzeme satışıyla hastaların ürüne ulaşımı kolaylaşmış; hastaların özellikle hastane karşısında fahiş fiyatla ürün satan Medikallerce mağdur edilmesi engellenmiştir. Eczaneler hastaya doğru bilgi sunan, para kaygısıyla hasta sağlığıyla oynamayan güvenilir kuruluşlardır.

Şirketimizin kurucusu babam Niyazi Çapa 1970’li yıllarda Ortopedik ürün satışına Eczanede başlamıştır. Bugün 41 ülkeye ürünlerini satan ORSA’nın temeli Eczanede atılmıştır. Üniversite dönemine geldiğimde bu üretim işini devam ettirebileceğim tek bölüm olarak Eczacılık Fakültesini gördüğümden ben de Eczacılık eğitimi aldım. Bu yüzden her platformda ürünlerimizin Eczanelerde satılmasını savunan bir kişi olarak gelinen noktada ürünlerimizin Eczanelerde satılmasından memnunluk duyuyorum.

Eczaneler ve Sağlık kurumları ortopedik ürün alımları yaparken sizce nelere dikkat etmeliler?

ORSA olarak ürettiğimiz ürün çeşitlerinin büyük bölümü Ek-3C kapsamında ürünler olup Sağlık Kurumları tarafından doğrudan alınmamaktadır. Doktorun yazdığı reçeteyle firmaya veya Eczaneye giden hastaya ürün verilip ücreti tahsil edilmekte, hasta da SGK’dan ürünün geri ödemesini almaktadır. Bununla ilgili geri ödeme miktarı, değişim süresi gibi tüm bilgiler SUT’da yayınlanan Ek-3C’de bulunmaktadır. Perakende nakit satış olduğundan sektörümüzde bizim merdiven altı tabir ettiğimiz çok fazla üretici firma bulunmaktadır. Hiçbir tedavi değerliliği olmayan, hiçbir sağlık kuralı düşünülmeden sırf para kazanma hırsıyla üretilmiş veya Uzakdoğu’dan ithal edilmiş birçok ürün medikal ve ortopedi firmalarında hatta Eczanelerde satılmaktadır. Bu tür merdiven altı firmaların en büyük özelliği sadece sürümü çok olan çeşitleri üretmesi veya ithal etmesidir. Biz 620 model ve 2850 bedenle bayimize hizmet verirken bu tip firmalar 30-40 model ürünle ve sınırlı bedenlerle çalışmaktadır. Perakende satış firmalarının sürümü olan ürünlerde ufak fiyat farklılığında bile ucuz malı tercih etmesi bu tip üretici firmaların mantar gibi üremesine yol açmaktadır. Sektörümüzde her yıl çok sayıda bu tip merdiven altı üretici firma ortaya çıkmakta kısa süre içerisinde ya kapanmakta ya da isim değiştirerek piyasayı karıştırmaya, firmaları dolandırmaya, kaliteyi ve standardı bozmaya devam etmektedir. Bu yüzden Eczanelerin yeterli kaliteye ve kalite belgelerine sahip, ürünlerinin arkasında duran, reçete eczaneye girdiğinden hasta sağlığına kavuşana kadar yeterli bilgi ve desteği alabileceği güvenilir firmalarla çalışması önemlidir.

Sektörde son gelişmeler karşısında ORSA olarak neler yapıyorsunuz?

Öncelikle kaliteden ödün vermeden ürünlerimizin uygun fiyatla hastaya sunulması için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bayilerimizde olduğu gibi Eczanelerde de ortopedik malzeme satışının en iyi şekilde yapılmasını sağlamak için lokal bayilerimiz kanalıyla Eczane dağıtım ağları kuruyoruz. Çünkü çeşitli grupların ve depoların satışından görüyoruz ki ortopedi ürünleri ilaç gibi değildir. Bedenleri, rengi, modeli vardır. Bir iki ürünü rafa koymakla satılan ürünler ise hiç değildir. Bu ürünler için stok, teknik bilgi, eğitim ve altyapı desteği verilmesi gerekir. Bu organizasyonda ancak lokal firmalar tarafından sağlanır. Üretimi olmayan veya sadece ithalatla hizmet veren dağıtım firmalarının yeterli ürün desteği sağlayamadığını tespit ettiğimizden üretici olmamızın avantajıyla dağıtım ağlarımızı arttırıyoruz. Türkiye’nin her yerinde bulunan bayilerimizi Eczane dağıtımı yapan Medikal depolar olmaya yönlendiriyoruz. Türkiye genelinde organize ettiğimiz Ortopedik Malzeme Satışı eğitimleri ile Eczacılarımızı ve Eczacı Teknisyenlerini bilgilendirmeye ve bu sayede hastaya en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz.

Sektörün geleceği konusunda ne düşünüyorsunuz?

Geçenlerde 2012 yılında başka bir dergide verdiğimiz röportajı tekrar okudum. 2012 yılında sıraladığımız sektörümüzle ilgili yapılması gerekenlerin çoğunun yapıldığını görmekten ve sektörün dinamik bir parçası olarak öngörülerimizin çıkmasından memnuniyet duydum. Biz yurt dışı ile yoğun çalışan ve yurt dışını takip eden bir firma olduğumuzdan ülkemizde de Avrupa da olduğu gibi Medikallerin ve Ortopedi firmalarının daha kaliteli ve daha az sayıda olacağını ve işini düzgün yapanların kalacağını düşünüyorum. Eczanelerde bu ürünleri satarak sektörümüzdeki kalite ve güvenilirliği arttıracaktır. Ayrıca Avrupa’da olduğu gibi ilaç depolarıyla medikal depoların ayrılacağını düşünüyorum. İlaç satan depo ve kooperatifler Eczanelere Ortopedik ürünler konusunda yeterli desteği verememektedir. Biz bayilerimizi bu öngörüyle ileride Medikal Depo olup Eczanelere en iyi şekilde hizmet verecek şekilde yönlendirmekteyiz. Birçok İlde Eczanelere depo olarak hizmet vermeye başlayan bayilerimiz İlacın yanında ortopedi satmaya çalışan Depo ve Kooperatiflere göre öne çıkmıştır. Aldıkları kaliteli, bilgili ve tecrübeye dayalı hizmet Eczanelerin bayilerimizi tercih etmesini sağlamıştır. Sağlık sistemimizde geçmiş yıllara göre devamlı iyiye doğru bir gidiş mevcuttur. Eczanesi – Medikali – Ortopedi Firması ismi ne olursa olsun insanlar dürüst, bilinçli ve eğitimli çalıştıktan sonra mutlaka başarılı olacaktır. Sektörümüzde yaşanan son gelişmelerin herkes için en hayırlı sonuçları vermesini diliyor, OTC News dergisine görüşlerimizi açıklama fırsatı verdiğinden dolayı teşekkür ediyorum.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It