17 Kasım 2016

OTC ÜRÜNLER SADECE ECZACI KONTROLÜNDE SATILACAK

yusuf portre

Ecz. Yusuf KÜRKÇÜOĞLU

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, OTC ürünleri eczacının kontrolüne bırakıyor. OTC (Over-the-counter-reçetesiz ilaçlar) kavramı içerisine hangi ürünlerin gireceği, bu ürünlerin sınıflandırılması Bakanlık yetkilileri tarafından belirleniyor. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, OTC ürünlerin mevcut sistemde olduğu gibi sadece eczanelerde satılmasını istiyor. Bakan Akdağ’ın bürokratlara talimatları da bu yönde. Yani OTC ürünler eczane dışına çıkmayacak. Bu da eczacıları biraz daha rahatlatacaktır. Bakan Akdağ, ayrıca Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Gıda Takviyesi adı altında izin verilen ürünlerin Sağlık Bakanlığı’na devredilmesini istiyor. Bu konuda da bakanlık bürokratları çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu gerçekleşirse yeterli kalitede olmayan birçok ürünün Sağlık Bakanlığı’ndan izin alamayacağı da tahmin ediliyor. Ar-Ge yatırımlarına önem veren firmaların ürünleri eczanelerdeki yerini alacak.

Hazırlıkları devam eden OTC yasasında bu ürünlere reklam yasağı da geliyor… Reklam yasağı halka yönelik yayın yapan TV, gazete ve dergilere gelecek. Bu sebeple sektörel yayınlarda reklam yasağı olmayacak. Bu durum OTC ürünlerle ilgili eczacıları bilgilendirmede eczacılara yönelik yayın yapan dergilerin önemini artıracaktır.

Bu arada, eczacıların sorunları Türk Eczacıları Birliği (TEB) Merkez Heyeti’nin Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ı ziyaretinde masaya yatırıldı. Toplantının önemli konu başlıklarından birkaçı, Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünlerin durumu, Yeni Eczacılık Hizmet Modeli, Eczane Vitrinlerinde Medikal ifadesine yer verilmesi ile Eczane Levha Standardına ilişkin yönetmelik ve geçiş süreci idi. Eczacıların kâr oranlarının son 10 yılda iyice düşmesi, eczaneleri güçlendirmek için çeşitli yollara başvuran Sağlık Bakanlığı’nın TEB’in önerilerine sıcak bakmasına sebep oluyor.

OTC News’in değerli yazarları arasına Berko İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ecz. Berat Beran da katıldı. Sayın Beran, “Duayen’den” isimli köşesinden her sayımızda eczacılarla buluşacak. Sayın Berat Beran’a OTC News Ailesi’ne ‘hoşgeldiniz’ diyorum… OTC News’in sürekli yazarları Beril Koparal, Ayşin Kürkçüoğlu, Ecz. Veysel Demirci, Fikret Küçükkoyuncu, Orhan Yıldız, Ecz. Ali Erdem, Ecz. Hakan Can da, birbirinden güzel yazılarıyla okuyucularımızla buluşuyorlar.

Geçtiğimiz ay ikincisi gerçekleştirilen Geleceğin E hali 7 bine yakın eczacıyı aynı platformda buluşturdu. Bu önemli etkinliğe OTC News dergisi olarak geniş yer ayırdık. Geleceğin E hali ile ilgili haberleri dergimizde okuyabilirsiniz… Bu sayımızda; Farmavita İlaç Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Halyo ile Unilever’le yaptıkları işbirliğini, Bioderma Grup Satış Pazarlama Direktörü Bayram Kaymak ile de, Bioderma’nın eczacıların hayatını kolaylaştırmaya yönelik mevcut teknolojileri ve gelecek hedeflerini konuştuk. İlgi çekecek bir diğer röportajımız ise Botafarma’dan Ecz. Mehmet Lami Önal ve Gültaze Aşılıpınar ile yaptığımız majistral ilaçlar üzerine oldu.

Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği (PGED) Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Armağan Ener, yapılan genel kurulda yeniden PGEG Başkanlığı’na seçildi. Sayın Ener’i ve yönetim kurulu üyeleri Ecz. F. Ayfer Denizoğlu, Ecz. Mücahit Birik, Ecz. Özgül Karaoğlan, Ecz. Kazım Aykanat, Ecz. Nilgün Öncebe ve Ecz. Ü. Ferzan Özgörür’ü tebrik eder başarılar dileriz.

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It